Power Generation na rynku pracy

„Power generation” to dosłownie tłumacząc z języka angielskiego oznacza „generowanie energii”. Ten termin oznacza też osoby, które ukończyły 50. rok rok życia. Najpierw marketingowcy, a później nawet pracodawcy dostrzegli ogromne znaczenie tej grupy społecznej.

Osoby, które ukończyły 50. rok życia charakteryzują się stosunkowo wysoką siłę nabywczą, dobrze odnajdują się w świecie nowych technologii, często dysponują wolnym czasem, który inwestują w zainteresowania, dbają o swoje zdrowie, są aktywni i przeżywają drugą młodość. Taki przynamniej obraz wyłania się z badania „Power Generation. Pieniądze seks i władza – co napędza osoby po 50.” Przeczy on większości stereotypów na temat osób pomiędzy 50. i 70. rokiem życia.

Raport z badanie „Power Generation. Pieniądze seks i władza – co napędza osoby po 50.” został podzielony na takie obszary jak: wartości i obawy, lifestyle i czas wolny, digitalizacja, konsumpcja i reklama, podróżowanie, aktywność zawodowa i rozwój osobisty, finanse oraz zdrowie.

W dokumencie wyszczególniono i przeanalizowano aż 7 typów psychograficznych generacji 50+, czyli postaw, zachowań i podejścia do życia. Polacy w przedziale wiekowy 50-70 lat są bardzo liczną i zróżnicowaną grupą społeczną. Większość z nich to interesujący konsumenci, którzy posiadają najwyższą siłę nabywczą w Polsce. Najbardziej poważnie do tej grupy wiekowej podeszli twórcy nowej, polskiej stacji telewizyjnej „Silver TV”, którzy z powodów formalnych zmienili nazwę na „Antena HD”. W zamyśle uzasadnienia otrzymania koncesji na nadawanie wskazali jako jedyni, że chcą swoją ofertę programową adresować do osób 50+.

„Power Generation” to bardzo długo niedostrzegana grupa społeczna.” – Uważa Marta Kubiak – Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej. – „Osobiście doskonale dostrzegam, bo mam rodziców w tym wieku. Współpracuję też ze środowiskami skupionymi wokół Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Polacy 50+ to bardzo ważna i ciekawa grupa społeczna. Przeważnie są spełnieni życiowo, posiadają doświadczenie i energię, którą są gotowi wykorzystać. Na rynku pracy, wbrew pozorom, są to wymarzeni pracownicy.” – Ujawnia Marta Kubiak – Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej.

Teraz organizatorzy konkursu „Pracodawca Godny Zaufania” przygotowali debatę „Power Generation na rynku pracy”. W spotkaniu wezmą udział: Jolanta Bańczerowska – Członek Zarządu Żabka Polska, obszar strategii personalnej (Chief People Officer); Katarzyna Komorowska – partner PwC, lider zespołu People & Organization w PwC; Wojciech Szwarc – Członek Zarządu Benefit Systems; dr Tomasz Baran z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, partner merytoryczny Ogólnopolskiego Panelu Badawczego Ariadna; Wirginia Szmyt (DJ Wika) – najstarsza DJ-ka w Polsce.

W trakcie debaty „Power Generation na rynku pracy” organizatorzy konkursu „Pracodawca Godny Zaufania” zamierzają poruszyć następujące tematy: „Czy sukces przychodzi w wieku po 40. i po 50.?”, „Pokolenie mocy – dlaczego warto inwestować w 50-latków?”, „Programy wsparcia dla osób 50+ i inwestycje w profilaktykę zdrowotną – co może wesprzeć „srebrną falę” w działaniu?” oraz „Polska na tle Europy – czy efektywnie korzystamy z doświadczenia pracowników 50+?”

W skład Kapituły Konkursu „Pracodawca Godny Zaufania” wchodzą przedstawiciele instytucji pozarządowych – organizacji przedsiębiorców, think-tanków i uczelni. Uczestnikami są: Krajowa Izba Gospodarcza, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, Instytut Biznesu, Instytut Libertatis, Wyższa Szkołę Ekologii i Zarządzania oraz Stowarzyszenie Integracja i Współpraca (organizator społeczno-gospodarczego kongresu „Welconomy Forum in Toruń”). Partnerami merytorycznymi są Instytut Staszica i ogólnopolski panel badawczy „Ariadna”. Koordynatorem konkursu „Pracodawca Godny Zaufania” jest agencja Impressarium.

Debata „Power Generation na rynku pracy” przygotowana przez organizatorów konkursu „Pracodawca Godny Zaufania” odbędzie się w czwartek 24 czerwca 2021 r. w godz. 11.00 – 12.30. Rozmowa zostanie zorganizowana w formule online i będzie transmitowana na żywo na portalu społecznościowym facebook, pod adresem: https://www.facebook.com/events/d41d8cd9/power-generation-na-rynku-pracy/492700278704968/

Agencja Informacyjna, Gospodarka /DEC/ 24.06.2021

AI World
Gospodarka
Home
Opinie
Kultura