Dima Biłan Oriflame rosyjski agent

Jak pachnie rosyjski agent? Oriflame stworzyło perfumy twarzy reżimu Putina. „Excite by Dima Biłan” sprzedawane także w Polsce w 2024 r.

Agencja Informacyjna: Co mają wspólnego rosyjska propaganda i Oriflame? Perfumy, które firmuje Dima Biłan określany jako „rosyjski agent dezinformacji”, według rosyjskich katalogów Oriflame przez koncern w Polsce.

Dima Biłan Oriflame

Oriflame stworzyło perfumy dla twarzy reżimu Putina

Koncern Oriflame Cosmetic nie tylko nie wycofał się z działaności w Rosji (wbrew wcześniejszym zapowiedziom), ale współpracuje z rosyjskim artystą, który swoją działalnością od lat promuje Władimira Putina i afirmuje jego zbrodniczą politykę. To perfumy „Excite”, które firmuje Dima Biłan.

Dima Biłan Oriflame

Kim jest Dima Biłan?

Dima Biłan, właśc. Wiktor Nikołajewicz Biełan, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych rosyjskich piosenkarzy. Urodzony w niewielkiej miejscowości Ust´-Dżeguta, Dima Biłan od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie muzyką. Już jako dziecko, Biłan brał udział w lokalnych konkursach i wydarzeniach kulturalnych, co było zapowiedzią jego przyszłej kariery. Decydującym momentem w życiu artysty było rozpoczęcie nauki w szkole muzycznej, gdzie rozwijał swoje umiejętności wokalne i instrumentalne. Ukończenie Państwowej Akademii Muzycznej im. Gniesinów w Moskwie otworzyło przed nim drzwi do profesjonalnej kariery muzycznej.

Wkrótce po rozpoczęciu kariery, Dima Biłan zyskał uznanie na rosyjskiej scenie muzycznej, co zaowocowało współpracą z znanymi producentami i wydawcami. Jego debiutancki album „Ja nocznoj chuligan” szybko zdobył popularność, a singiel „Ja tak lublu tebia” przyniósł mu pierwsze znaczące nagrody. To właśnie te wczesne osiągnięcia ugruntowały jego pozycję w rosyjskim przemyśle muzycznym.

Jedna z reklam Oriflame z udziałem Dimy Biłana.

Eurowizja: Sukces na międzynarodowej arenie

Udział Dimy Biłana w Konkursie Piosenki Eurowizji okazał się punktem zwrotnym w jego karierze. Reprezentując Rosję w 2006 i 2008 roku, artysta nie tylko zdobył międzynarodowe uznanie, ale także przyczynił się do zwiększenia zainteresowania rosyjską muzyką na świecie. Zwycięstwo w konkursie 2008 roku z utworem „Believe” przypieczętowało jego status międzynarodowej gwiazdy.

Dima Biłan – zawsze przy Putinie

Dima Biłan agitował za głosowaniem na Władimira Putina już w 2012 roku, na kilka raz przed rozpoczęciem oficjalnej współpracy z Oriflame. Jego poglądy polityczne musiały być koncernowi doskonale znane. „Głosuję na Putina, ponieważ wierzę w przyszłość. Nie chcę podejmować żadnego ryzyka.” – mówił Dima Biłan w klipie telewizyjnym szeroko udostępnionych w kampanii wyborczej w 2012 r. Jak twierdzi wielu specjalistów były to ostatnie wybory, kiedy Rosjanie mogli jeszcze rzeczywiście decydować o tym, kto zostanie prezydentem Rosji. Zwycięzca Eurowizji 2008 Dima Biłan nie ma żadnych wątpliwości: „Głosuję na Putina ponieważ mam do niego zaufanie, ponieważ znam go jako prezydenta od ponad roku, absolutnie. I dlatego, że uważam go za jedyną osobę, która budzi dziś zaufanie” – mówił ambasador Oriflame Russia.

Dima Biłan mówi dlaczego głosuje na Władimira Putina – rok 2012 r.

Narodowy Artysta Federacji Rosyjskiej

Także później Dima Biłan włączał się agitację na rzecz Władimira Putina – m. in. w czasie kolejnej kampanii wyborczej w 2018 r. był gościem specjalnym koncertu dla prezydenta Rosji. Jego sława i sympatia, która cieszy się w swojej ojczyźnie i poza nią (jest popularny m. in. na Ukrainie!) jest bezwględnie wykorzystywana do wzmacniania reżimu na Kremlu.

Za swoje zasługi dla reżimu Władmira Putina już w 2018 r. Dima Biłan otrzymał tytuł „Narodowego Artysty Federacji Rosyjskiej”. Według oficjalnego ukazu prezydenta Federacji Rosyjskiej został uhonorowany „za zasługi dla rozwoju kultury i sztuki narodowej oraz wieloletnią działalność artystyczną”.

Oficjalny dokument w tej sprawie „Указ Президента Российской Федерации от 13.11.2018 № 656” jest dostępny tutaj: „О награждении государственными наградами Российской Федерации”

Dima Biłan śpiewa „Pieśni Zwycięstwa”

Choć dla wielu rosyjskich artystów wojna na Ukrainie jest całkowicie nie do zaakceptowania (z Rosji wyjechała m. in. słynna Ałła Pugaczowa). Biłan cały czas regularnie pokazuje się na propagandowych wydarzeniach Kremla. M. in. 9 maja 2023 r. wziął udział w koncercie „Pieśni Zwycięstwa” w czasie obchodzonego z ogromnym rozmachem w całym kraju zwycięstwa w II wojnie światowej. Wojna ta w Rosji jest nazywana „wojną ojczyźnianą” a jej początek datowany jest nie od września 1939 r. kiedy hitlerowskie Niemcy razem z ZSRR napadły na Polskę, tylko od ataku Niemiec na sowiecką Rosję w 1941 r. Obecna „specjalna operacja wojskowa” przeciwko Ukrainie jest przedstawiana rosyjskiemu społeczeństwu jako ciąg dalszy „wojny ojczyźnianej” w której to Rosja broni się, a nie atakuje.

Zaledwie kilka dni później, 12 czerwca 2023 r. Dima Biłan występował na Placu Czerwonym w Moskwie podczas oficjalnych obchodów Dnia Rosji. Wydarzenia tego typu są maksymalnie nasycone propagandowym przekazem, który ma połączyć Rosjan wokół reżimu prezydenta Putina przeciwko Ukraińcom i wspierającym ich krajom Zachodu w tym Polsce.

Dima Biłan na Placu Czerwonym, oficjalne obchody Dnia Rosji w czasie wojny na Ukrainie – 12.06.2023.

mk.ru: Dima Bilan zaśpiewał hymn Rosji przed Putinem

A już w tym roku, 21 stycznia 2024 r. Dima Biłan wziął udział w kolejnym propagandowym wydarzeniu. Jak pisał portal mk.ru w artykule „Dima Bilan zaśpiewał hymn Rosji przed Putinem”: Dima Bilan wziął udział w ceremonii otwarcia „Gry przyszłości” w Kazaniu i zaśpiewała hymn Federacji Rosyjskiej (…) Wraz z chórem dziecięcym i podczas akompaniamentu orkiestry Bilan śpiewał słowa hymnu, sala słuchała go stojącego. W wydarzeniu wziął udział prezydent Władimir Putin, który między innymi powiedział, że gry sportowe są „wolne od koniunktury politycznej, wszelkiego rodzaju dyskryminacji i podwójnych standardów”.

Dima Biłan śpiewa hymn Rosji przed Władimirem Putinem – 21.01.

Dzieci z Donbasu: Szkolny dzwonek nie będzie już dla nich dzwonił

Śpiewanie rosyjskiego hymnu przed Władimirem Putinem, to nie wszystko, na co stać Dimę Biłana. Od początku wojny na Ukrainie włącza się w działania socjotechniczne Kremla. W 2022 roku stworzył piosenkę która wpisuje się w putinowską propagandę, która za smierć ludzi podczas wojny obwinia władze w Kijowie. Wideoklip miał premierę z początkiem roku szkolnego. „1 września to data, na którą czekają wszyscy rodzice i dzieci! Rozpocznij dzień nowego roku szkolnego! Jednak nie każdy w tym dniu rozpocznie nowy rok szkolny! #КрылатыеКачели („Skrzydlata huśtawka”) to film poświęcony zmarłym dzieciom Donbasu. Dla nich szkolny dzwonek nie będzie już dzwonił” – czytamy w opisie filmu na You Tube.

Wideoklip prezentuje wnętrze przypominające prawosławną cerkiew rozświetloną świecami ofiarnymi. Artysta sam zapala jedną ze świec, jak mamy domyślać się w intencji zmarłych dzieci, których zdjęcia znajdują się na stołach. Jedno z nich, jako duch odwiedza artystę na filmie. Pogodna piosenka jest skontrastowana jest z mroczną atmosferą. Na końcu pojawiają się napis: „Setki dzieci w Donbasie już nie usłyszy szkolnego dzwonka”. Następnie pojawia długa lista nazwisk dzieci z datami urodzin i datami śmierci począwszy od 2014 r. – początek działań zbrojnych Rosji na terenie Ukrainy. Wideoklip w samym serwisie ma 1 767 006 wyświetleń, a należy pamiętać, że od lutego 2022 r. Rosjanie korzystają głównie z rodzimych mediów społecznościowych.

Propogandowy wideoklip twarzy Oriflame w Rosji o dzieciach z Donbasu.

Proteza dla rzekomej ofiary ukraińskiego ataku

Na muzyce działalność Dimy Biłana jednak się nie kończy. Jak każdy celebryta prowadzi on również pozaartystyczne działania publiczne, także aktywność w mediach społecznościowych. Biłan udostępnił w mediach społecznościowych wideorozmowę z Mariną Kliemenko z tzw. Donbaskiej Republiki Ludowej (chodzi o obszar Ukrainy zaanektowane przez Rosję w 2014 r.), która rzekomo straciła nogę w wyniku ostrzału przez wojska ukraińskie. Dima Biłan obiecał jej zasponsorować jej protezę.

Dima Biłan nagrał wideorozmowę z rzekomą ofiarą ukraińskiego ataku.

Wizyta w Donbasie (kolejna!)

Rosyjskie media zelektryzowała niedawna wizyta Dimy Biłana w Donbasie. 15 stycznia 2024 r. artysta pojechał do Doniecka z pomocą humanitarną dla ofiar wojny. Nakręcił wzruszające filmy z dziećmi w szpitalu, robił sobie zdjęcia z rosyjskimi żołnierzami biorącymi udział w „specjalnej operacji wojskowej”. Jak na prawdziwego celebrytę przystało pojechał również do schroniska dla „zwierząt ofiar wojny” i adoptował kota. „Kot z Doniecka” pojawia się później w jego materiałach wideo jako subtelna aluzja. Materiały wideo nakręcone w Donbasie mają nałożony filtr kolorów, dzięki któremu przypominają stare filmy o II wojnie światowej. Film można obejrzeć tutaj.

Dima Biłan w Doniecku z rosyjskim żołnierzem pokazującym gest zwycięstwa.
Dima Biłan odwiedza weteranów wojny z Ukrainą w szpitalu w Doniecku.

Oriflame produkuje perfumy Biłana w Polsce?

Dima Biłan jest związany z marką Oriflame od 2009 roku. Współpraca Oriflame i Dimy Biłan, która zaowocowała dwoma ekskluzywnymi zapachami. Woda toaletową „Dancing Lady” dla kobiet oraz męską wodą toaletową „Excite by Dima Bilan”, która stała się w Rosji bestsellerem roku. Woda ta, według informacji z katalogów jest (lub była) produkowana w Polsce. Zadaliśmy pytanie o to, czy nadal jest produkowana zakładom koncernu Oriflame w Warszawie – Cetes Cosmetics Poland. To ważne pytanie, ponieważ w zakładzie w Warszawie pracują uchodźcy z Ukrainy. Ponadto koncern deklarował, że kosmetyki z Polski nie będą eksportowane do Rosji. Niestety odpowiedzi nie otrzymaliśmy.

Fałszywe narracje zgodne z polityką Kremla

W 2022 roku Międzynarodowa Grupa Robocza ds. Sankcji im. Ermaka-McFaula umieściła Bilana na liście propagandystów i ideologów wojennych „tworzących fałszywe narracje zgodnie z polityką Kremla” z propozycją by nałożyć na niego sankcje. 7 stycznia 2023 roku Dima Biłan został wpisany na listy sankcyjne Ukrainy „za odwiedzanie terytoriów okupowanych po rozpoczęciu inwazji, udział w koncertach propagandowych, publiczne poparcie dla wojny i reżimu Putina”, co oznacza blokowanie aktywów, całkowite zaprzestanie transakcji handlowych oraz zawieszenie wypełniania zobowiązań gospodarczych i finansowych. Dima Biłan został również 3 lutego 2023 r. został wpisany na nałożoną przez Kanadę listę sankcyjną „rosyjskich agentów dezinformacji” jako zaangażowanych w szerzenie rosyjskiej dezinformacji i propagandy.

Jak pachnie rosyjski agent?

Perfumy Oriflame „Excite by Dima Bilan” są ciągle dostępne w sprzedaży w Polsce, m.in. w popularnej sieci Empik. Zarówno Oriflame jak i Dima Biłan bez przeszkód mogą nadal zarabiać na swojej współpracy. Motto rosyjskiego agenta? „Nowy dzień i nowa szansa, aby sprostać wyzwaniom. Męska woda toaletowa Oriflame Excite odświeży Twój umysł, byś mógł podążać za swoim instynktem. Każdego dnia wyruszaj w drogę ku przygodzie” – czytamy opis perfum w serwisie Notino, który również prowadzi ich sprzedaż.

Kto nie chce dać zarobić koncernowi Oriflame, ale jednak chciałby wiedzieć, jak pachnie rosyjski musi uwierzyć serwisowi Fragrantica, który opisuje perfumy Oriflame dla Dimy Biłana jako „aromatyczno – owocowe perfumy dla mężczyzn”: „Excite został wydany w 2009 roku. Twórcą kompozycji zapachowej jest Marie Salamagne. Nutami głowy są Bergamotka, Melon, Piołun i Pigwa; nutami serca są Herbata, Woda morska i Estragon; nutami bazy są Cedr, Piżmo i Mech” – czytamy w serwisie Fragrantica.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji o tematyce ESG, które znajdziesz tutaj. Agencja Informacyjna.

AI World /TRS/ 5.04.2023