Oriflame.ru czy Oriflame działa w Rosji?

Oriflame.ru – czy Oriflame dalej działa w Rosji w 2024 r.?

Agencja Informacyjna: Czy szwajcarski koncern Oriflame działa pod domeną Oriflame.ru czy też wycofał się z Rosji po wybuchu pełnoskalowej agresji tego państwa na Ukrainę? Nasi czytelnicy dostarczyli nam niepokojących informacji.

Więcej bulwersujących informacji o Oriflame.ru!

Wojna na Ukrainie a ESG

Brutalna „specjalna operacja wojskowa” prowadzona od lutego 2022 r. na Ukrainie przyniosła wielkie oburzenie zarówno w świecie biznesu jak i wśród konsumentów. Większość zachodnich marek z dnia na dzień zaczęła wycofywać się z rosyjskiego rynku. Liczne międzynarodowe koncerny deklarujące zgodność z wartościami ESG, przykładające znaczenie do praw człowieka uznały, że dalsze prowadzenie działalności w Rosji jest czymś nieetycznym.

Po pierwsze podatki z działalności gospodarczej odprowadzane do budżetu Federacji Rosyjskiej stanowiły źródło finansowania działań wojennych na Ukrainie. Po drugie, zwłaszcza w początkowej fazie wojny zakładano, że zniknięcie ulubionych przez Rosjan marek zachodnich spowoduje, że nie będą oni popierać działań prezydenta Władimira Putina. Po trzecie prowadzenie dalej działalności w Rosji groziło podmiotom gospodarczym, że zostaną objęte sankcjami. To zaś uniemożliwiłoby im działanie na głównych rynkach w Unii Europejskiej i USA.

Gospodarka wojenna Rosji – wzrost zamiast upadku

W ciągu kolejnych miesięcy trwania „specjalnej operacji wojskowej” rynek rosyjski opuściła większość zachodnich przedsiębiorstw. Spowodowało to istotne trudności dla rosyjskiej gospodarki, która jednak wbrew prognozom nadal szybko się rozwija, choć jest to rozwój w trybie gospodarki wojennej. Bardzo rzetelną analizę na ten temat przygotowali analitycy Allianz Trade, którzy wskazują, że w następnych miesiącach Produkt Krajowy Brutto Rosji będzie rósł wolniej niż 3,5 proc. rocznie. Niemniej po wybuchu wojny spodziewano się, że w Rosji nastąpi gospodarczy krach i fakt wzrostu gospodarczego w tym kraju zaskoczył wielu ekspertów.

Strabag wycofał się z Rosji.

Zachodni biznes opuszcza Rosję

Zachodnie podmioty gospodarcze kierując się etyką będąca jednym z fundamentów ESG, w roku 2022 r. rozpoczęły wycofywanie się Rosji. Takie były również oczekiwania większości zachodnich konsumentów, którzy byli pełni empatii wobec zaatakowanych Ukrainców i pełni podziwu wobec bohaterskiej obrony Ukrainy. Europejczycy, szczególnie Polacy masowo wspierają nadal ukraińskich uchodźców na wiele sposobów, także poprzez organizowanie takich dzieł jak 4. Charytatywna Aukcja Sztuki na rzecz uchodźców. Taka postawa nie pozostawia miejsca na jednoczesne korzystanie z usług i produktów koncernów, które zarabiają w Rosji pomagając jej gospodarce się rozwijać i finansować trwające cały czas działania wojenne.

Oriflame – czy można wyjść z Rosji i jednocześnie nie wyjść?

Co jeśli jednak koncerny nie chcą ponieść żadnych strat z powodu rosyjskiej agresji? Czy nie istnieje pokusa, że dzięki etycznej postawie konkurencyjnych podmiotów, ten który zostanie na rosyjskim rynku podwoi a może i potroi liczbę klientów? Czy można zrobić tak, żeby oficjalnie wyjść a w praktyce zostać na rosyjskim rynku?

Dr Agata Molisz: ESG stawia na etykę.

Jak czytamy na stronie Oriswiat.pl:

„W związku z działaniami wojsk rosyjskich w Ukrainie Oriflame drastycznie ogranicza i zawiesza działalność na terenie Rosji. Z tego powodu Oriflame:

  • WSTRZYMAŁ EKSPORT wszystkich produktów wytwarzanych w fabryce w Rosji z pierwszym dniem wojny!
  • WSTRZYMAŁ IMPORT produktów Oriflame, które wytwarzane są w innych krajach, na rynek rosyjski!
  • ZAWIESIŁ WSZYSTKIE inwestycjedziałania marketingowe, sprzedażowe,szkolenia i organizację jakichkolwiek wydarzeń na terenie Federacji Rosyjskiej!

Jako firma Oriflame jest w pełni gotowe do poniesienia wszelkich konsekwencji ekonomicznych tak szerokiego ograniczenia działalności w geście solidarności z Ukrainą.

Społeczność Oriflame robi wszystko, by pomóc naszym ukraińskim przyjaciołom w tych trudnych chwilach. Dlatego też Oriflame:

Weź udział w 4. Charytatywnej Aukcji Sztuki na rzecz Uchodźców.
  • pomaga pracownikom i Partnerom Biznesowym oraz ich rodzinom ewakuować się na tereny zachodniej Ukrainy, a w razie takiej ich woli – także w relokacji do innych krajów,
  • organizuje transportschronienie, a także zapewnia kompleksową pomoc medyczną (w placówkach Medicover) i prawną dla swoich współpracowników oraz ich rodzin,
  • zapewnia swoim pracownikom oraz Partnerom Biznesowym pomoc finansową na czas wojny,
  • przekazało tysiące kosmetyków pielęgnacyjnych i produktów spożywczych za pośrednictwem organizacji charytatywnych, a także poprzez bezpośrednie dostawy na rzecz uchodźców i lokalnych szpitali,
  • wraz z organizacją charytatywną Save the Children prowadzą zbiórkę pieniędzy na rzecz dzieci w Ukrainie, a Fundacja Oriflame podwoi zebraną kwotę. Wesprzyj inicjatywę: https://donate.savethechildren.net/campaigns/oriflame?locale=en.

– czytamy na stronie https://www.oriswiat.pl/zawieszenie-dzialalnosci-oriflame-rosji pod datą 23 marca (bez podanego roku).

Czy to rzeczywiście koniec? Oriflame.ru – Oriflame w Rosji?

Niedawno nasz czytelnik pokierował nas na stronę oriflame.ru. Pod tą domeną zgłasza się strona firmowana przez „Oriflame Sweden”. Strona jednak zgodnie z domeną jest rosyjskojęzyczna.

Oriflame.ru
Strona oriflame.ru – wygląd w dn. 10.03.2024

Oczywiście każdy ma prawo stworzyć stronę w języku rosyjskim i oferować w nim swoje produkty i usługi. W Europie, także w Szwecji istnieją diaspory Rosjan, którzy mieszkają tam od lat lub wręcz opuścili Federację Rosyjską po lutym 2022 r. Wielu obywateli Ukrainy również używa rosyjskiego jako pierwszego języka. Dlaczego jednak rosyjskojęzyczna strona Oriflame.ru prezentuje ceny produktów w rublach a nie w hrywnach, euro czy też po prostu w koronach szwedzkich?

Oriflame.ru
Strona Oriflame.ru – ceny w rosyjskich rublach. Zrzut ekranu z dn. 10.03.2024 r.

Wydaje się, że płacenie w rublach przez Rosjan mieszkających w Szwecji czy innych krajach Unii Europejskiej byłoby niepraktyczne. Dla kogo jest więc strona Oriflame.ru? Zaglądamy do działu kontakt, gdzie można zostawić swój numer telefonu. Jako domyślny kierunkowy dla konsumenta jest ustawiony międzynarodowy kierunkowy +7 czyli… Federacja Rosyjska. Kierunkowy międzynarodowy tymczasem to Szwecji to +46.

Strona Oriflame.ru – kontakt – jako domyślny kierunkowy do Rosji + 7. Zrzut ekranu z dn. 10.03.2024 r.

Z kolei na stronie logowanie dostrzeżemy możliwość zalogowania się przez rosyjski portal społecznościowych vk.com. Nie ma żadnej innej opcji, oferowanej typowo przez serwisy – czyli logowanie przez Google albo Facebook. Czy to dlatego, że w te koncerny rzeczywiście wycofały się z działalności na terenie Federacji Rosyjskiej?

Oriflame.ru
Strona Oriflame.ru – logowanie przez vk.com. Zrzut ekranu z dn. 10.03.2024 r.

Oriflame w Rosji – czy to możliwe?

Nie możemy wykluczyć, że ktoś podszywa się pod działalność Oriflame i stworzył stronę Oriflame.ru. Nie przesądzamy niczego. Wydaje się, że sprawę, na którą zwrócił na uwagę nasz Czytelnik trzeba dalej zbadać. Będziemy Państwa informować, co udało nam się ustalić w sprawie strony Oriflame.ru.

Więcej o Oriflame.ru

Specjalnie dla Państwa badamy sprawy Oriflame.ru – jeszcze więcej emocjonujących informacji TUTAJ

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji o tematyce ESG, które znajdziesz tutaj. Agencja Informacyjna.

AI World /TRS/ 10.03.2024. Ilustracja główna: DALL-E