Oriflame.ru czy sprzedaje produkty Oriflame w Rosji?

Konsultantka Oriflame.ru: jestem dumna, że nasza firma nie wycofała się z Rosji

Agencja Informacyjna: Czy stronka Oriflame.ru oferuje prawdziwe kosmetyki Oriflame? Czy są wśród nich produkty pochodzące z Polski? Kontynuujemy nasze dziennikarskie śledztwo.

Oriflame.ru

Czy Oriflame wycofał się z Rosji? Sprawdzamy, co kryje się pod stroną Oriflame.ru

Kilka dni temu nasz Czytelnik zwrócił nam uwagę na działalność rosyjskojęzycznej strony Oriflame.ru, która działa pod brandem „Oriflame Sweden”. W artykule „Oriflame.ru – czy Oriflame dalej działa w Rosji w 2024 r.?” pisaliśmy szczegółowo o ofercie kosmetycznej, która jest prezentowana na tej stronie i wyceniana w rosyjskich rublach.

Sprawdziliśmy, że strona oferuje formularz kontaktowy, który domyślnie ma ustawiony kierunkowy międzynarodowy +7, czyli numer Federacji Rosyjskiej. Strona oferuje także logowanie za pomocą rosyjskiego portalu społecznościowego vk.com. Czy to oznacza, że szwajcarski koncern Oriflame prowadzi działalność handlową w Rosji, wbrew zapewnieniom, że wycofuje się z rosyjskiego rynku w wyniki pełnosalowej agresji na Ukrainę w 2022 r.? Ewentualnie, i to postanowiliśmy sprawdzić, ktoś podszywa się po działalność koncernu Oriflame oszukując klientki w Rosji. W takiej sytuacji koncern powinien natychmiast zareagować przeciwko przestępcom.

Zacznijmy jednak jeszcze raz, od początku…

Oriflame.ru
Strona Oriflame.ru oferuje zakupy w rosyjskich rublach.

Oficjalny komunikat: Oriflame zawiesił wszelkie działania marketingowe i sprzedażowe w Rosji

Na stronie Oriflame.pl (dostęp 12 marca 2024 r.) widnieje następujące oświadczenie:

„W związku z działaniami wojsk rosyjskich w Ukrainie Oriflame drastycznie ogranicza i zawiesza działalność na terenie Rosji. Z tego powodu Oriflame:

  • wstrzymał eksport wszystkich produktów wytwarzanych w fabryce w Rosji z pierwszym dniem wojny,
  • wstrzymał import produktów Oriflame, które wytwarzane są w innych krajach, na rynek rosyjski,
  • zawiesił wszelkie inwestycjedziałania marketingowe i sprzedażowe oraz szkolenia  i organizację jakichkolwiek wydarzeń na terenie Federacji Rosyjskiej.

Jako firma Oriflame jest w pełni gotowe do poniesienia wszelkich konsekwencji ekonomicznych tak szerokiego ograniczenia działalności w geście solidarności z Ukrainą.

Społeczność Oriflame robi wszystko, by pomóc naszym ukraińskim przyjaciołom w tych trudnych chwilach (…).” – czytamy na stronie https://pl.oriflame.com/about/oswiadczenie-ukraina. Identyczne oświadczenie jest opublikowane na stronie Oriswiat.pl – wskazywaliśmy je w poprzednim artykule.

Oświadczenie Oriflame o wycofaniu się z Rosji – strona oriflame.pl

Oriflame.ru – dostawy do sklepów w Rosji i z pomocą rosyjskiej poczty

Oświadczenie koncernu Oriflame o zawieszeniu działań w Rosji widnieje w sieci. Równolegle do niego działa strona Oriflame.ru – adresowana – wedle rozpoznania do klienta mieszkającego w Federacji Rosyjskiej i płacącego w rublach. Sprawdziliśmy sposoby dostawy: przesyłki kupione w sklepie na stronie Oriflame.ru są dostarczane na terytorium Rosji za pomocą państwowej poczty. Płatności można dokonywać za pomocą szybkich płatności m. in. SbierBank on-line.

Oriflame.ru oferuje dostawy za pomocą państwowej rosyjskiej poczty na terenie całej Federacji Rosyjskiej – zrzut strony www z 12 marca 2024 r.

Oriflame.ru – dostawa do dwóch tysięcy punktów partnerskich na terenie Rosji

Czy jest możliwe tak doskonałe oszustwo? Strona internetowa może być fałszywa i stworzona na celu wyłudzenie pieniędzy. W takiej sytuacji oszuści nastawiają się zakupy przedpłacone, po których ich ofiary nie otrzymują w ogóle zamówionych produktów. Ewentualnie otrzymują coś, co w ogóle nie przypomina oczekiwanych zakupów, a reklamacja jest niemożliwa.

Przyjrzyjmy się jeszcze raz metodom dostawy oferowanym na stronie Oriflame.ru. Dostawa zakupów ze sklepu Oriflame.ru za pomocą państwowej rosyjskiej poczty to nie jedyny sposób ich odbioru! Na stronie czytamy:

„Oferujemy niepowtarzalną możliwość złożenia i otrzymania zamówienia w Biurach Partnerskich otwartych przez Liderów Oriflame . 

W Rosji istnieje ponad 2000 takich punktów, które są podzielone na trzy kategorie:

Centra urody Partnerów Oriflame

Biura Partnerskie Oriflame

Punkty Partnerskie Oriflame” – czytamy na stronie Oriflame.ru w zakładce dotyczącej sposobów dostawy.

Oriflame w Rosji?
Oriflame.ru – strona oferująca dostawę do 2000 biur partnerskich na terenie całej Rosji.

Konsultantka Oriflame.ru: Jestem dumna, że firma Oriflame nie wycofała się z Rosji

Wydaje się, że gdyby ktoś chciał ordynarnie oszukiwać rosyjskie klientki raczej nie zapraszałby ich do swojej sieci punktów partnerskich na terenie całego kraju. Zwłaszcza, że wierne klientki dość szybko powinny rozpoznać podróbki ich ulubionych kremów, perfum czy szminek. Skoro istnieją takie punkty obsługi, to muszą istnieć także konsultantki i konsultanci związani ze stroną Oriflame.ru którzy je prowadzą. Co tak naprawdę sprzedają Rosjankom? Postanowiliśmy użyć kontaktu z jednym z biur i zapytać wprost konsultantkę współpracującą ze stroną Oriflame.ru.

Marina, bo tak przedstawiła się nam konsultantka, mówi:

– Jestem konsultantką Oriflame bez przerwy od 11 lat – mówi Marina. – Mieszkam w Nowokustiecku. Jestem dumna z tego że po rozpoczęciu SVO ( Specjalna Operacja Wojskowa – używane w Rosji oficjalne określenie wojny na Ukrainie – przyp. red.) nasza firma nie wycofała się z Rosji ale także wspiera naszą ekonomię. A co najważniejsze naszą sprawę – mówi Marina.

Konsultantka Oriflame.ru: Część produkcji jest z Polski

Skąd konsultantka Oriflame.ru bierze produkty do sprzedaży swoim rosyjskim klientom?

– Większość dostaw realizujemy z Rosji. Natomiast cześć produkcji jest z Polski która jest drugim największym zakładem w Europie – wyjaśnia nam Marina.

Na dowód swoich słów przedstawia nam przykładową ofertę produktu wedle informacji wyprodukowanego w Polsce. Jest to woda toaletowa opisana jako „EDT Made in Poland” w promocyjnej cenie 2.507 rosyjskich rubli (w przeliczeniu około 107 zł).

Woda toaletowa oferowana przez konsultantów Oriflame.ru opisana jako wyprodukowana w zakładach Oriflame w Polsce.

Przypomnijmy oświadczenie ze strony Oriflame.pl, które brzmi: „Oriflame (…) wstrzymał import produktów Oriflame, które wytwarzane są w innych krajach, na rynek rosyjski”. Czy woda toaletowa zaprezentowana nam przez Marinę rzeczywiście powstała w Polsce? Ta kwestia wymaga wyjaśnienia.

Konsultantka Oriflame.ru: Większość dostaw realizujemy z Rosji

Sprawa „polskiej” wody toaletowej może bulwersować, ale nie powinna odwracać uwagi od innego stwierdzenia konsultantki: większość dostaw jest realizowana z Rosji. Kiedy zapytaliśmy o oferowane przez nią produkty „Made in Russia” Marina pokazała nam dezodorant dla mężczyzn, jakiego mogą używać Rosjanie na froncie.

A także organiczny żel do mycia.

Obydwa produkty na opakowaniach są sygnowane logiem „Oriflame Sweden” i mają napis „Made in Russia” – wyprodukowano w Rosji. Tymczasem w mediach można znaleźć informację, że szwajcarski koncern sprzedał swoją fabrykę kosmetyków działającą wcześniej w Rosji.

Marina: Klient może wybrać skąd pochodzą kosmetyki. Polska, Rosja, Szwecja…

Marina zaprezentowała nam także możliwość jaką otwiera strona Ozon.ru. Według niej rosyjscy klienci mogą sobie wybrać na niej produkty Oriflame oraz kraj pochodzenia. Można wybrać następujące kraje, w kolejności według zaprezentowanej nam strony:

  1. Rosja
  2. Polska
  3. Szwecja
  4. Indie
  5. Irlandia

Warto zauważyć, że o ile Indie prowadzą odrębną politykę handlową z Federacją Rosyjską, o tyle Polska, Szwecja i Irlandia należą do Unii Europejskiej i wspólnie wprowadziły szereg sankcji gospodarczych względem Federacji Rosyjskiej. Jeśli jednak kosmetyki z tych krajów naprawdę trafiają na rynek rosyjski – czy jest to zgodne z prawem unijnym? I na to pytanie będziemy musieli odpowiedzieć.

Strona Ozon.ru prezentuje możliwość sprzedaży rosyjskich produktów marki Oriflame.

Podsumowanie: Oriflame.ru wygląda jak Oriflame i sprzedaje produkty, które wyglądają jak produkty Oriflame

Nasza konsultantka Marina zapewnia, że są to markowe produkty Oriflame, te same, które słyną z wysokiej jakości. Podkreśla, że wiele z nich jest sprowadzanych spoza Rosji, ale znacząca część jest produkowana na miejscu.

Oriflame.ru to nie tylko strona w sieci, ale także 2000 punktów odbioru w partnerskich placówkach i zapewne tysiące konsultantek takich jak Marina. Konsultantek przekonanych, że Oriflame nie opuściła nigdy rosyjskiego rynku i nadal wspiera Rosjanki i rosyjską gospodarkę. Zapewnie równie silnie przekonane są konsultantki Oriflame w Polsce, Irlandii czy Szwecji, że ich firma nie prowadzi sprzedaży w Rosji i wspiera walczącą Ukrainę. Kto ma rację? Kto został oszukany? Będziemy starali się to dla Państwa ustalić.

Dla Agencji Informacyjnej społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR), zrównoważony rozwój i ESG to nie są puste słowa.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji o tematyce ESG, które znajdziesz tutaj. Agencja Informacyjna.

AI World /TRS/ 12.03.2024