Beata Dziekanowska, Ferrero: Zrównoważony rozwój to jest szacunek dla innych
Agencja Informacyjna: Beata Dziekanowska, IA&CC Manager, Ferrero: – Ważny jest szacunek zarówno dla konsumenta, ale również pomiędzy nami pracownikami. Szanujemy się tak, żeby starsi i młodsi mogli razem współpracować i czerpać te największe korzyści.
Przeczytaj całą rozmowę z Beatą Dziekanowską, Institutional Affairs and Corporate Communication Manager w Ferrero Polska Management Services.
Spis treści
Rozmowa z Beatą Dziekanowską, Institutional Affairs and Corporate Communication Manager w Ferrero Polska Management Services.
Ferrero realizuje zadania z zakresu zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności społecznej od dawna. W czym tkwi sukces tych działań?
Beata Dziekanowska, IA&CC Manager, Ferrero:
Od początku powstania firmy Ferrero realizuje zadania z zakresu odpowiedzialności społecznej (CSR). Tak naprawdę wtedy się jeszcze nie mówiło o zrównoważonym rozwoju, nie mówiło się o CSR. Firma została założona w 1946 roku przez pana Ferrero, jego żonę i jego brata, więc była to samego początku firma rodzinna. Następnie przenosili się w różne miejsca i ostatecznie osiedli w miejscowości Alba, gdzie zatrudniali praktycznie całą miejscowość.
Ponieważ firma Ferrero szybko się zaczęła rozwijać, najpierw Włochy, potem zagranica, w tym momencie już cały świat, właściciele uważali, że sukces zawdzięczają swoim pracownikom. Rozpoczęli więc działania na rzecz lokalnej lokalnej społeczności. A po tym oczywiście na rzecz lokalnego środowiska. Ponieważ potrzebne były orzechy laskowe, mleko, cukier do wyrobu produktów, w związku z tym trzeba też było dbać o środowisko naokoło.
Zaopatrujemy się w bardzo różnych krajach, w zależności od surowca. Właściciel stwierdził, że tam, gdzie na przykład pozyskujemy kakao, im lepsze są warunki danej społeczności, im bardziej ta społeczność jest doceniana, tym lepszej jakości jest pozyskiwany surowiec. W związku z tym rozpoczęło się zaangażowanie Ferrero właśnie w rozwój, szkolenia, w tworzenie szkół dla lokalnych społeczności w przeróżnych krajach, tam, skąd pozyskujemy surowce.
Beata Dziekanowska, IA&CC Manager, Ferrero: Przede wszystkim szacunek. To jest to, o czym dzisiaj również mówiłam podczas spotkania (przyp. red – debaty III Kongresu ESG „Liderzy Europejskiego Rozwoju – Europa” 31 stycznia w Warszawie), że zrównoważony rozwój to jest szacunek. I jeżeli będziemy szanować się nawzajem, to ja panu nie sprzedam niedobrego produktu, albo nie sprzedam panu złego kakao, tylko chcę, żeby było jak najlepsze, ponieważ mam dla pana szacunek.
My mamy szacunek dla naszych klientów i to jest najważniejsze. I w związku z tym staramy się dać im najlepszy możliwy produkt.
Definicji zrównoważonego rozwoju jest mnóstwo. Natomiast mnie najbardziej się spodobała taka, że zrównoważony rozwój to jest solidarność międzypokoleniowa. Czyli tak dysponujemy naszymi dostępnymi środkami, żeby zostało dla kolejnych pokoleń, tak wzajemnie się szanujemy. Ważny jest szacunek zarówno dla konsumenta, ale również pomiędzy nami pracownikami.
Szanujemy się tak, żeby starsi i młodsi mogli razem współpracować i czerpać te największe korzyści. Ja mam doświadczenie, ale jeżeli przyjdzie osoba młoda do pracy, to ona być może w social mediach jest ode mnie lepsza. A ja z kolei współpracuje z panią, która jest ode mnie dużo starsza, a ona z kolei jest skarbnicą wiedzy, doświadczenia i całej mądrości tych ponad 70 lat firmy.
Działań Ferrero w zakresie zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności społecznej jest mnóstwo . W związku z tym tutaj możemy naprawdę bardzo, bardzo długo rozmawiać. Generalnie są trzy takie platformy: czyli odpowiedzialne pozyskiwanie surowców, wzmacnianie pozycji człowieka, zrównoważona na konsumpcja i odpowiedzialna komunikacja.
Jakie działania podejmuje Ferrero w związku z wprowadzeniem zasad ESG?
Beata Dziekanowska, IA&CC Manager, Ferrero: Firma Ferrero pochodzi z Włoch, potem rozwijała się w Europie, natomiast od kilku lat również działa bardzo aktywnie i ciągle rozwija swoją działalność na różne kontynentach. Dlatego działania ESG są bardzo różne.
Akurat w Polsce my jesteśmy społeczeństwem niezbyt zróżnicowanym i w związku z tym my nie mamy na przykład z problemów z różnicami kulturowymi, kolorem skóry, wyznaniem. Natomiast Stany Zjednoczone, jak również kraje Ameryki Południowej, czy nawet Francja, Anglia, Wielka Brytania to są kraje, gdzie jest bardzo dużo różnych narodowości i tam się skupiają na takich aspektach jak wielokulturowość.
Ja osobiście jestem najbardziej zaangażowana w przede wszystkim promowanie w szacunku dla ludzi, dla osób z niepełnosprawnościami. Interesuje mnie również temat pokoleniowy, czyli co zrobić, żeby starsze osoby nie czuły się wykluczone, ze względu na to, że w Ferrero pracuje się bardzo długo. Mój szef pracuje już prawie 40 lat, a wcale nie jest starym człowiekiem! Widać więc, że Ferrero to jest firma, która inwestowała zawsze w pracownika. To jest firma, która nie zatrudnia na projekt, tylko to jest firma, która chce, żeby ten pracownik został do końca swojego życia.
We Włoszech wiele lat temu otwarta została Fundacja Ferrero. To jest miejsce, zresztą bardzo piękne, gdzie angażowani są byli pracownicy Ferrero. Jak przechodzą na emeryturę, to nie siedzą w domu, piją kawę czy wino w barze, tylko przychodzą do Fundacji. Rodzina Ferrero należy do bardzo bogatych, więc w fundacji organizowane są wystawy bardzo wysokiej jakości. Są przeróżne działania, teatry, ekspozycje, wycieczki. Ci pracownicy (emerytowani – przyp. red) nieustająco przychodzą do fundacji, spotykają się, jedzą razem, spędzają razem czas i są ciągle częścią tej firmy.
Jakie działania są planowane w najbliższym czasie?
Beata Dziekanowska, IA&CC Manager, Ferrero: Jestem bardzo dumna z tego, co robią moi koledzy w fabryce, ponieważ w Polsce ma pod Grójcem, w miejscowości Belsk Duży, Fererro ma fabrykę, w której zatrudnia prawie 3000 osób. Dążymy przez cały czas do gospodarki obiegu zamkniętego.
Z najciekawszych projektów wymienię taki, że powinniśmy już prowadzić w tym roku recykling ręczników papierowych. Jeżeli zatrudnia się tak wiele osób i w takiej firmie (jak Ferrero – przyp. red.) – czystość jest absolutnie na pierwszym miejscu. W związku z tym można sobie wyobrazić, ile ręczników jest zużywanych! A przecież nie można mokrego ręcznika oddać do recyklingu. W związku z tym moi koledzy znaleźli taką firmę, która znalazła technologię pozwalająca na to, żeby odzyskiwać ten wcześniej zużyty ręcznik papierowy.
To z takich przykładów takich bardzo „domowych”. Natomiast również przez cały czas działamy na rzecz zielonej energii. Wszystkie nasze zakłady w Europie pozyskują z sieci 100 procent zielonej energii. Mamy panele słoneczne i dążymy do tego, żeby być samowystarczalni i żeby ta energia była naprawdę zielona. A tak wielki zakład, posiadający piece do pieczenia ciast (Ferrero to nie tylko czekolada ale są również wypieki!), wymaga bardzo dużej ilości energii do codziennej produkcji. Pracujemy przecież siedem dni w tygodniu i tej energii naprawdę zużywamy wiele.
Oczywiście jest realizowany program „Diversity, Equity, and Inclusion” czyli staramy się wprowadzać pewne udogodnienia dla kobiet. Oczywiście absolutnie jesteśmy otwarci na każdego pracownika, bo tutaj pracownik to pracownik. Dla nas specjalnie nie ma znaczenia, czy jest kobietą, mężczyzną, jakiego jest wyznania, jest to absolutnie nieważne.
Beata Dziekanowska, Ferrero Polska – wideo
Rozmowa odbyła się w trakcie III Kongresu ESG w Warszawie, który miał miejsce 31 stycznia 2024 r. Pytania zadawał red. nacz. portalu raportcsr.pl Tomasz Dereszyński.
III Kongres ESG „Liderzy zrównoważonego rozwoju – Europa” 2024
III Kongres ESG „Liderzy zrównoważonego rozwoju – Europa” pokazał, że autentyczne zaangażowanie w zrównoważony rozwój i integracja zasad ESG w codzienne działania firm są kluczowe dla budowania lepszego jutra. Inkluzywność, współpraca między firmami i odpowiedzialne zarządzanie łańcuchem dostaw to filary, na których powinien opierać się każdy model biznesowy zainteresowany zrównoważonym rozwojem.
Patronat honorowy nad III Kongresem ESG – Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa objęli: Rzecznik Praw Obywatelskich, Minister Nauki, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Minister Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, JM Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, JM Rektor Uniwersytetu Warszawskiego.
Patronat objęli: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polska Agencja Nadzoru Audytowego, Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz Politechnika Warszawska.
Partnerem Strategicznym jest: ORLEN.
Partnerami Głównymi są: Adamed Pharma, Alior Bank, AMS, Diaverum, Hasco-Lek S.A., Lidl Polska, PGE Polska Grupa Energetyczna, Grupa Żabka.
Partnerami są: Bank Gospodarstwa Krajowego, Francusko-Polska Izba Gospodarcza (CCIFP), PZU, Huawei Polska, DS Smith.
Partnerami wspierającymi są: Polska Grupa Porcelanowa, PwC, Grupa Ferrero, Tarczyński, IAR Technologies oraz COGIT, Dobra Fundacja, Bio Planet, LONGI Solar oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
Partnerami merytorycznymi są: Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, Krajowa Izba Gospodarcza, Szkoła ESG, PRME – Polish Chapter Priciples for Responsible Management, Instytut Staszica, Instytut Biznesu, Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Unsung Heroes, Fundacja Polski Instytut Rozwoju Rodziny, Our Future Foundation, Centrum Etyki Technologii Instytutu Humanites, Warsaw Enterprise Institute, Polityka Insight, Fundacja Instytut Studiów Wschodnich – organizator Forum Ekonomicznego, Związek Pracodawców Klastry Polskie, Olimpiady Specjalne Polska.
Partnerami badawczymi są: PSMM Monitoring & More oraz Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna.
Partnerami medialnymi są: Dziennik Gazeta Prawna, Wyborcza.biz, Polska Agencja Prasowa, Super Biznes, Gazeta Polska, Raport ESG, RaportCSR.pl, oESG.pl, PracodawcaGodnyZaufania.pl, Agencja Informacyjna, Obserwator Gospodarczy, ngo.pl, Świat OZE.
Więcej informacji na stronie: www.esgkongres.pl i https://oesg.pl/3-kongres-esg/
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji o tematyce ESG, które znajdziesz tutaj. Agencja Informacyjna.
AI, Gospodarka, ESG /AIN/ 12.03.2024. Fot. Linkedin