Oriflame w Rosji prowadzi nadal działalność

Oriflame w Rosji: Każdy dzień jest jak bajka. Polscy konsultanci w szoku

Agencja Informacyjna: Czy Oriflame w Rosji rzeczywiście „zawiesiło” działalność? Każdy dzień z Oriflame to pewnego rodzaju bajka – mówią uczestnicy zjazdu tysiąca najlepszych sprzedawców Oriflame w Federacji Rosyjskiej.

Od tygodnia badamy kwestię aktywności firmy Oriflame na rosyjskim rynku. Wiele zachodnich podmiotów gospodarczych po lutym 2022 r. opuściło rosyjski rynek. Część pozostała, nie kryjąc tego faktu przed opinią publiczną. Oriflame to jednak przypadek szczególny, ponieważ wielu konsultantów, klientów a nawet media branżowe odebrały komunikaty Oriflame jako stwierdzenie całkowitego opuszczenia rosyjskiego rynku. Tymczasem ustaliliśmy, że Oriflame w Rosji działa na pełnych obrotach.

Komunikat na stronie Oriflame.pl

Oriflame w Rosji: komunikat, który wszystkich uspokoił

Na stronie Oriflame.pl (dostęp 12 marca 2024 r.) widnieje następujące oświadczenie:

„W związku z działaniami wojsk rosyjskich w Ukrainie Oriflame drastycznie ogranicza i zawiesza działalność na terenie Rosji. Z tego powodu Oriflame:

  • wstrzymał eksport wszystkich produktów wytwarzanych w fabryce w Rosji z pierwszym dniem wojny,
  • wstrzymał import produktów Oriflame, które wytwarzane są w innych krajach, na rynek rosyjski,
  • zawiesił wszelkie inwestycjedziałania marketingowe i sprzedażowe oraz szkolenia  i organizację jakichkolwiek wydarzeń na terenie Federacji Rosyjskiej.

Jako firma Oriflame jest w pełni gotowe do poniesienia wszelkich konsekwencji ekonomicznych tak szerokiego ograniczenia działalności w geście solidarności z Ukrainą.

Społeczność Oriflame robi wszystko, by pomóc naszym ukraińskim przyjaciołom w tych trudnych chwilach (…).” – czytamy na stronie https://pl.oriflame.com/about/oswiadczenie-ukraina.

Polska konsultantka: Do producenta kosmetyków trzeba mieć zaufanie

– Wiele osób przeczytało komunikat firmy Oriflame zamieszczony na stronie i doszło do przekonania, że firma wycofała się z Rosji – mówi prosząca o anonimowość konsultantka Oriflame.

Dr Agata Molisz: ESG stawia na etykę

– Zadziałało myślenie życzeniowe – nie chcieliśmy, żeby Oriflame miało cokolwiek wspólnego w finansowaniem wojny na Ukrainie. I nie przyszło nam do głowy sprawdzać, jak sprawy się mają. Przecież do producenta kosmetyków naturalnych trzeba mieć zaufanie. Nikt nie chodzi sam do laboratorium sprawdzać, czy deklarowany skład jest prawdziwy i czy kosmetyki pomagają, a nie szkodzą.

– Wiele konsultantek bardzo mocno zaangażowało się w pomoc uchodźcom z Ukrainy, gościły je w swoich domach. Kiedy prowadzisz biznes sieciowy to rozwijasz w sobie wrażliwość społeczną, wczuwasz się w potrzeby swoich sąsiadów, znajomych, wiesz co się u nich dzieje. Rozmawiasz o wojnie na Ukrainie i pomocy dla Ukrainców. Teraz jestem potwornie zażenowana i czuję się oszukana – mówi nam polska konsultantka Oriflame.

– To jest skandal. Komunikat, który nam przedstawiono przekonał nas, że wszystko jest w porządku, że jesteśmy firmą etyczną. Nie wiem co teraz powiedzieć klientkom, które się tego dowiedzą – mówi nam inna konsultantka Oriflame.

Media branżowe: Oriflame opuszcza Rosję

Oświadczenie Oriflame było postrzegane jako faktyczne opuszczenie rosyjskiego rynku nie tylko przez konsultantki i klientki. Nawet kluczowy portal branżowy „Wiadomości Kosmetyczne” w artykule „Essity finalizuje deinwestycje na rynku rosyjskim”  z 20.07.2023 r. wymienia jednym tchem Oriflame wśród innych firm, które Federację Rosyjską opuszczają:

„Essity dołącza tym samym do listy firm opuszczających rosyjski rynek. Decyzja ta jest częścią większego trendu, w którym wiele korporacji i przedsiębiorstw zdecydowało się wycofać z działalności w Rosji. Przykładami innych firm z branży beauty, które podjęły podobne kroki, są m.in. Oriflame, Victoria‘s Secret, Shiseido, Lush, Salvatore Ferragamo czy NU Skin”  – czytamy na najważniejszym portalu branży Wiadomości Kosmetyczne.

Rosyjska konsultantka: jestem dumna

Opinię publiczną uspokoił kolejny komunikat Oriflame o zbyciu swojego zakładu produkcyjnego działające w Rosji. Firma podpisała umowę z Arnest Management LLC (Arnest), która nabyła 100 proc. udziałów w spółce Cetes Cosmetics Russia, producenta kosmetyków Oriflame w tym państwie. Transakcja według mediów przyniosła Oriflame oficjalny zysk w postaci 10,4 milionów dolarów. 

Portal NetworkMagazyn.pl ogłosił 23.04.2023 r. ogłosił z satysfakcją: „„Русский (…) иди на хуй!” Oriflame sprzedaje rosyjską fabrykę”.

Czy jednak sprzedaż udziałów oznaczała przerwanie przez fabrykę w Rosji produkcji kosmetyków dla Oriflame? Nasza rozmówczyni, konsultantka Oriflame w Rosji Marina (prawdziwe nazwisko do wiadomości redakcji) zapewnia, że większość dostaw jest, tak jak wcześniej, realizowanych z Rosji. Kosmetyki oznaczone jako „Made in Russia” są elementem marketingu firmy, ponieważ wielu Rosjan nie chce dzisiaj kupować zachodnich produktów. Są oni przekonani, że kupując produkty wyprodukowane w Rosji nie wspierają państw, które finansują opór Ukrainy i dostarczają jej broń. Marina przesłała nam zdjęcia produktów Oriflame opisanych „Made in Russia” m. in. dezodorantu. Pokazała nam również stronę, której można oficjalnie można skompletować rosyjskie kosmetyki Oriflame.

– Jestem konsultantką Oriflame bez przerwy od 11 lat – mówi Marina. – Mieszkam w Nowokustiecku. Jestem dumna z tego że po rozpoczęciu SVO ( Specjalna Operacja Wojskowa – używane w Rosji oficjalne określenie wojny na Ukrainie – przyp. red.) nasza firma nie wycofała się z Rosji ale także wspiera naszą ekonomię. A co najważniejsze naszą sprawę – mówi Marina.

Oriflame: wstrzymujemy import do Rosji kosmetyków wyprodukowanych w innych krajach

W oficjalnym komunikacie Oriflame poinformowało, że wstrzymuje import kosmetyków z innych krajów do Rosji. Tymczasem konsultantka Marina wskazała nam w rosyjskojęzycznych katalogach Oriflame w Rosji produkty oznaczone jako wytworzone w Polsce, m .in. wodę toaletową dla mężczyzn Flamboyant.

W Polsce kosmetyki Oriflame produkowane są w fabryce która należy Cetes Cosmetics Poland, wcześniej Oriflame Products Poland. Zwróciliśmy się pytaniem do Cetes Cosmetics Poland z pytaniem, czy potwierdzają, że ich kosmetyki trafiają na rosyjski rynek. Na pytania wysłane 13 marca 2024 r. nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi ze strony przedsiębiorstwa.

Cetes Cosmetic Poland zatrudnia ukraińskich uchodźców

Szukając informacji o polskiej fabryce Oriflame udało nam się ustalić, że przedsiębiorstwo chętnie zatrudnia obywateli Ukrainy. Także w ostatnich dniach prowadzona jest rekrutacja, która zachęca ukraińskich uchodźców do zgłaszania swoich ofert. 

Powinno nas cieszyć, że osoby, które uciekły od koszmaru wojny znalazły w Polsce zatrudnienie. Czy jednak ukraińscy pracownicy fabryki kosmetyków Oriflame są świadomi, na jakich rynkach są obecne produkowane przez nich produkty? Czy może być tak, że ich praca przynosi radość rosyjskim żołnierzom, ich żonom i dziewczynom a finalnie dochody rosyjskiemu państwu?

Oriflame w Polsce i Oriflame w Rosji – zbyt podobne, żeby można było spać spokojnie

Pytania o obecność Oriflame w Rosji zadaliśmy również bezpośrednio kierownictwu Oriflame w Polsce. Oświadczenie opublikowane przez Oriflame tak stanowczo zapewnia o wsparciu dla Ukrainy i porzuceniu działań w Rosji, że początkowo podejrzewaliśmy, że strona Oriflame.ru jest wyrafinowanym oszustwem. Chcieliśmy więc usłyszeć, ze strony Oriflame, to samo, co przez ich komunikat rozumie branża, konsultantki i klieci: że Rosję opuścili.

Odpowiedzi jednak nie ma. A właściwie jest. Odpowiedzią jest sklep Oriflame w Rosji (Oriflame.ru) zapewniający sprzedaż wysyłkową z pomocą rosyjskiej poczty albo odbiór w 2000 punktów partnerskich Oriflame w Rosji.

Oriflame w Rosji: pachnieć jak Dima Biłan

– Sprzedawałam kosmetyki Oriflame także Ukrainkom. Zdarzało się, że pytały mnie, czy działamy dalej w Rosji, a ja zapewniałam, że firma opuściła rosyjski rynek – mówi nam pragnąca nam zachować anonimowość konsultantka Oriflame.

Tymczasem w rosyjskim katalogu Oriflame można znaleźć wodę toaletową sygnowaną przez Dumę Biłana, rosyjskiego piosenkarza wspierającego reżim Putina swoimi występami na antyukraińskich koncertach. Jako producenta perfum wskazana jest Polska.

Oriflame w Rosji i ESG: w raporcie wszystko ładnie

Oriflame publikuje na swoich stronach korporacyjnych raport zrównoważonego rozwoju. We wstępie do potężnego dokumentu z 2022 r. (raport za rok 2023 nie został jeszcze opublikowany) czytamy:

„Sukces biznesowy Oriflame opiera się na prostej formule: połącz naturalne pragnienie ludzi poprawy swojego życia z odpowiednimi możliwościami i wywołaj prawdziwą, pozytywną zmianę”

W rozdziale o prawach człowieka Oriflame zapewnia:

„Zajmujemy zdecydowane stanowisko w kwestiach społecznych i etycznych. Jeżeli w działalności naszej lub naszych dostawców ujawnią się jakiekolwiek niezgodności, zobowiązujemy się do działania (…) zidentyfikowaliśmy najważniejsze ryzyka i obecnie pracujemy nad tym, aby odpowiednio się nimi zająć. Nasze zaangażowanie w poszanowanie praw człowieka w całej naszej działalności, m.in w naszym łańcuchu dostaw oraz w społecznościach, w których działamy, podsumowano w wewnętrznym Zobowiązaniu dotyczącym praw człowieka zatwierdzonym przez Zarząd Grupy i uwzględniono w naszych politykach na poziomie Grupy”.

To w zasadzie tyle w raporcie jeśli chodzi o działalność Oriflame w Rosji.

Prof. Marcin Wiącek, RPO: Nie wolno nam, choćby pośrednio, wspierać reżimów, które rażąco gwałcą prawa człowieka

Podczas III Kongresu ESG „Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa” zorganizowanego przez Fundację XBW Ignacego Krasickiego, Henryka Bochniarz mówiła o tym, jakie jest największe zagrożenie dla idei ESG: – (…) Jak zawsze znajdują się uczestnicy rynku, którzy chcieliby być już na nim traktowani jako właśnie ci, którzy przestrzegają zasady ESG, a jeszcze im do tego daleko. I te przykłady, które w tej chwili mamy, ładnych raportów, w których opisane są różne aspekty działania, a jednocześnie w mediach społecznościowych mamy pracowników tych firm, którzy mówią, że niekoniecznie tak jest. Mamy dostawców, którzy podają, że nie są opłacani… Dziesiątki rzeczy, które od razu wychodzą – mówiła Henryka Bochniarz, Przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan podczas III Kongresu ESG – Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa. <<przeczytaj całą wypowiedź>>

III Kongres ESG – Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa otwierał Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek, który zwrócił m. in. na wynikający z zobowiązań ESG obowiązek etyki: – Pamiętajmy również o tym, że nie wolno nam, choćby pośrednio wspierać reżimów, które rażąco gwałcą prawa człowieka, korzystając z niewolniczej pracy ludzi, w tym dzieci, czy traktują swoich obywateli w sposób przedmiotowy, naruszając jej godność. Mam na myśli łańcuchy dostaw i politykę doboru kontrahentów. Uważam, że są pewne wartości uniwersalne, które zawsze powinny przeważać nad skądinąd oczywistym dla biznesu dążeniem do maksymalizowania zysków – mówił prof. Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich <<przeczytaj całą wypowiedź>>.

Konsultantki Oriflame w Rosji: To po prostu niewiarygodne, magia!

Spotkaliśmy się także z informacją od konsultanta Oriflame, że jego firma nie wycofała się całkowicie z Rosji, ale pozwoliła pracować dalej konsultantkom. Pomińmy już fakt, że jeśli nie produkuje się nic na miejscu i nie sprowadza niczego z zagranicy, to konsultantki Oriflame w Rosji nie miałby czego sprzedawać. Rzeczywistość jednak jest inna: poniższy film pokazuje jak dobrze bawi się „TOP-1000” najlepszych rosyjskich konsultantek w 2023 r. w drogim hotelu.

Przytoczyliśmy klika wypowiedzi uczestników konferencji „TOP-1000” Oriflame w Rosji:

„To po prostu niewiarygodne, magia!”

„Nie mogę dojść do siebie, to jest coś niezwykłego!”

„Wydaje mi się, że to nie dzieje się naprawdę, ale uwielbiamy nasze spotkania i tutaj jest naprawdę świetnie”

„Oczywiście, każdy dzień z Oriflame to pewnego rodzaju bajka – kiedy wchodzisz do pokoju, zawsze znajdziesz coś interesującego, potem idziesz do sali, wieczorem jest impreza, ale najciekawsze dzieje się poza kamerą!”

„W pokoju to po prostu coś niesamowitego. Jesteśmy w pełnym zachwycie. Atmosfera wśród top 1000 jest po prostu oszałamiająca!”.

Te wszystkie wypowiedzi dotyczące Oriflame w Rosji znajdziecie Państwo w oryginale (po rosyjsku) na tym filmie.

Impreza Oriflame w Rosji – TOP 1000 najlepszych konsultantek Oriflame w Federacji Rosyjskiej w 2023 r..

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji o tematyce ESG, które znajdziesz tutaj. Agencja Informacyjna.

AI World /TRS/ 17.03.2023