Agencja Informacyjna – Opinie | Rafał Porzeziński: Ernest Bryll to Mistrz w czytaniu Polskości i wybitny smakosz Ewangelii. Był dla naszego środowiska Ojcem. Jego „Wieczernik”, „Rzecz Listopadowa”, „Golgota Jasnogórska” to dzieła, które budzą do życia pełnią człowieczeństwa.
Spis treści
Ernest Bryll nigdy nie moralizował ale zawsze zmieniał nasze myślenie na bardziej moralne
Mógłbym godzinami wymieniać skarby, które otrzymałem od Niego. Jego i Małgosi. Dom, był najważniejszą kuźnią kultury dla mnie i mojej rodziny. W tym Domu nie było podziału na głupich i mądrych, na myślących poprawnie i niepoprawnie. Wszyscy czuliśmy się tu jak u siebie. „Niósł nam zwiastowanie” i był w tym normalny.
Ernest Bryll nigdy nie moralizował ale zawsze zmieniał nasze myślenie na bardziej moralne. Nie szczędził swej miłości czyli czasu na rozmowy o wszystkim o Polsce, niebie, o dziewczynach, poezji, o podróżach, o pokoju i wojnie, o ocaleniu i zatraceniu.
Mówił różaniec i kochał Matkę Bożą miłością tak mocną i żywą, że miało się wrażenie, że siedzi u Niej na kolanach. Kocham każde wspomnienie z nim związane, a najbardziej Jego koncepcję kuchennych drzwi do nieba.
Ernest Bryll wierzył, że Ci którzy oddali się Matce Bożej wejdą do Nieba kuchennym drzwiami
Ernest Bryll wierzył, że Ci którzy oddali się Matce Bożej wejdą do Nieba kuchennym drzwiami. Maryja Matka zdzieli ich najpierw ścierką, ale potem przytuli, pogłaszcze, posadzi do stołu i poczęstuje zupą. Jestem pewien na ile można być pewnym wieczności, że Ernest zna już smak tej zupy.
Tato, Mistrzu, Nauczycielu już tęsknię ale żyje nadzieją na spotkanie, którego nie przerwie już nam żadna głupota, żadna rewolucja, żaden kataklizm. Że tam już nie będziesz musiał nas zagrzewać do przejścia przez Morze Czerwone zepsucia, komunizmu, smutków. Dałeś Polsce bardzo wiele, dałeś mi osobiście pewność, że poezja to pokarm tyleż ziemski co niebiański. Dziękuję Ci z całego serca za Twój Amaizing Grace i śpiewam go dziś wyłącznie dla Ciebie.
Cudowna łaska, słodki głos
Rozerwał grzechu noc
Zgubiony ślepiec widzę znów
I słucham Boskich słów
Od takiej łaski serce drży
Z miłości nie przez strach
Bo łaski blask pozwolił mi
Odczytać wiary znak
Wiem jak okrutny jest ten świat
Biedy i błędnych dróg
Lecz łaska przeprowadzi nas
Gdzie dom, gdzie czeka Bóg
Wiem, Pan obiecał miłość nam
I prawdą jest – co rzekł
Jest zawsze tarczą, siłą nam
Choć gorzki życia bieg
Gdy serce stanie, umrze czas
Śmiertelny przyjdzie sen
Tam za zasłoną niebios wiem
Bóg łaską dotknie nas
Tam wieki wieków czeka nas
Rajski, radosny blask
Będziemy Boga sławić znów
Jako w Stworzenia Dniu.
(tłumaczenie Ernest Bryll)
Do zobaczenia „Tato”, Mistrzu.
Odszedłeś w wigilię Świętego Patryka (nasz pierwszy ambasadorze w Irlandii), w maryjną sobotę.
Rafał Jan Porzeziński
Kim był Ernest Bryll?
Ernest Bryll (1935-2024) – poeta, prozaik, dramatopisarz, tłumacz, dziennikarz, krytyk filmowy dyplomata. Debiutował w 1952 r. Należał do pokolenia literackiego „Współczesność”. Był absolwentem Wydziału Filologii Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim (1957). Należał do redakcji wielu czasopism literackich.
W latach 1960-63 uczęszczał na Studium Wiedzy o Filmie przy Państwowym Instytucie Sztuki. W latach 1965-68 kierownik literacki zespołu filmowego „Kamera”, a w latach 1968-72 zespołu filmowego „Wektor”. W latach 1971-74 był kierownikiem literackim Teatru Polskiego w Warszawie. W latach 1974-78 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Kultury Polskiej w Londynie. W latach 1978-82 był kierownikiem artystycznym zespołu „Silesia”, a następnie zespołu „Oko”. Z funkcji tej został usunięty w 1985 r. za udział w niezależnym życiu kulturalnym.
W latach w latach 1991–1995 był ambasadorem Rzeczpospolitej Polskiej w Republice Irlandii. W latach 1998-2012 kierownik literacki telewizji Wizja TV. W latach 2012-2018 kierownik Działu Literackiego w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej. Ernest Bryll jest autorem kilkuset piosenek, 8 książek prozatorskich, 41 tomów wierszy, 25 dramatów.
Kim jest Rafał Porzeziński?
Rafał Jan Porzeziński – dziennikarz. Ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest absolwentem Studium Terapii Uzależnień. W latach 2016-2018 dyrektor i redaktor naczelny Programu I Polskiego Radia, prezes Stowarzyszenia Ocaleni, właściciel wydawnictwa Raj Media Porzezińscy. Należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Jest Fundatorem Fundacji Kultura Medialna. Trener terapii uzależnień, ekspert Zespołu Konferencji Episkopatu Polski Konsultor ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. Od 2008 do 2015 był członkiem zarządu i rzecznikiem prasowym Stowarzyszenia Twoja Sprawa.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji o kulturze, które znajdziesz tutaj. Agencja Informacyjna.
AI Opinie, źródło: Facebook, 17.03.2024