Janusz Kohut

Liczby mówią: Janusz Kohut – jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów

Agencja Informacyjna: Janusz Kohut to jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki teatralnej i filmowej. Jest autorem trzech oratoriów, musicalu i kantaty „Niepodległość”. Liczby rzadko oddają talent artystyczny, jednak czasem go potwierdzają, zwłaszcza w muzyce o najwyższym stopniu artyzmu, który właśnie reprezentuje Janusz Kohut.


Liczby mówią: twórczość Janusza Kohuta

1 kantatę „Niepodległość” skomponował Janusz Kohut

1 koncert wykonał Janusz Kohut na placu św. Piotra, ;znajdującym się przed bazyliką św. Piotra w Watykanie;

3 oratoria skomponował Janusz Kohut;

18 płyt autorskich nagrał Janusz Kohut;

30 koncertów przedstawił Janusz Kohut na EXPO 2000;

90 koncertów miał Janusz Kohut w Europie Zachodniej;

150 trans koncertowych odbył Janusz Kohut w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych Ameryki;

1.950 koncertów wykonał Janusz Kohut w Polsce.

Janusz Kohut technikę kompozytorską kształcił, głównie pod kierunkiem jednego z najwybitniejszych twórców XX wieku Bogusława Schaeffera. Kilkakrotnie uczestniczył w Międzynarodowych Kursach dla Młodych Kompozytorów oraz w Seminarium Muzyki Elektronicznej w Krakowie. 

Początki kariery

Janusz Kohut prezentował swoje utwory na wielu koncertach i festiwalach w Polsce i za granicą. Występował na koncertach autorskich kilkakrotnie w Stanach Zjednoczonych Ameryki (St. Cecilia Music Society w Grand Rapids), w państwa Europy Zachodniej, między innymi na Międzynarodowych Targach Sztuki „Music Fair” we Frankfurcie, Festiwalu „Stakkato” w Berlinie Zachodnim, a także w targach „EXPO 2000” w Hanowerze.

Brał również udział w imprezach kulturalnych zorganizowanych przez Instytut Polsko-Niemiecki w Darmstadt oraz w Düsseldorfie w ramach „Dni Śląskich w Nadrenii Północnej-Westfalii”. Janusz Kohut wykonywał własne kompozycje na Międzynarodowych Festiwalach Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, Międzynarodowych Festiwalach Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Festiwalach Polskiej Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna”. 

Dojrzały kompozytor 

Janusz Kohut komponuje muzykę teatralną i filmową, między innymi do serii kilkunastu filmów animowanych Marka Luzara pod tytułem „Szkoła Mędrców”. W 1998 roku został laureatem nagrody przyznawanej przez prezydenta miasta Bielska-Białej – „Ikar’98” za wydarzenie roku jakim było prawykonanie utworu „Droga Nadziei – oratorium oświęcimskie”, które odbyło się 11 listopada 1998 roku w Oświęcimiu. 

Janusz Kohut w 2001 roku skomponował oratorium beskidzkie „Gość Oczekiwany” według dramatu Zofii Kossak. Prawykonanie oratorium miało miejsce podczas II Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Sacrum in Musica” w Bielsku-Białej. Utwór był również wykonywany m.in. w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach podczas wizyty Jana Pawła II w 2002 roku, w katedrze w Gliwicach oraz w Opolu, w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie, gdzie został uznany wydarzeniem artystycznym 2003 roku.

W 2004 roku miało miejsce prawykonanie kolejnego oratorium – „Święty Piotr” opartego na tekstach Nowego Testamentu, przedstawione również w 2005 roku w bazylice Opatrzności Bożej w Warszawie. 

Nowa dzieła Mistrza

21 lutego 2006 w Bielskim Centrum Kultury odbył się koncert kompozytorski promujący nową płytę solową „Wysokie Góry” Janusza Kohuta. W grudniu 2006 roku Janusz Kohut wykonał prawykonanie utworu „14 dni pod ziemią” skomponowanego z okazji 25 rocznicy strajku w kopalni „Piast” w Bieruniu. W czerwcu 2007 roku odbyła się premiera musicalu „Szczęśliwi ludzie”, którego głównym wątkiem jest współczesna rodzina i jej zmagania z odwiecznym „konfliktem pokoleń”. W sierpniu 2018 roku w Londonie Janusz Kohut wykonał prawykonanie „Kantaty Niepodległość”. 

W ostatnim czasie Janusz Kohut zagrał ponad 150 koncertów w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii. W 2018 roku otrzymał Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości nadany przez Prezesa Rady Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej. 

26 ważniejszych kompozycji

„Paląca się świeca, czyli historia życia” (1972 r,),

„Selfaktor, czyli samoprząśnica wózkowa” (1973 r.),

„Konwersacja – na dwa fortepiany” (1978 r.),

„Nieokreśloność – trio smyczkowe” (1978 r.),

„Ludzie ludziom – na chór mieszany” (1978 r.),

„Jazz – kwartet obojowy” (1979 r.),

„Jazz IIp – kwartet obojowy” (1979 r.),

„Bertram – na głos i fortepian” (1979 r.),

„Sytuacja – na fagot i taśmę czterokanałową” (1980 r.),

„Konfrontacja – na fortepian i dowolną liczbę śpiewaków” (1981 r.),

„Kłębowisko – na wielką orkiestrę symfoniczną” (1981 r.),

„Widzenie przeszłości – muzyka elektroniczna” (1983 r.),

„Zaistnienie w dowolnym kontekście – sytuacja artystyczna” (1984 r.),

„Punkty odniesienia – na fortepian” (1986 r.),

„Hymn o miłości – na taśmę” (1987 r.),

„Spokojna starość – na fortepian” (1995 r.),

„Droga Nadziei – oratorium” (1998 r.),

„Gość Oczekiwany – oratorium beskidzkie” (2001 r.),

„Święty Piotr – oratorium” (2004 r.),

„14 dni pod ziemią – na sopran, chór mieszany i orkiestrę dętą” (2006 r.),

„Szczęśliwi ludzie – musical” (2007 r.),

„Kantata Niepodległość” (2018 r.),

„Suita 2019” (2019 r.),

„Tańce polskie” (2020 r.),

„Muzyka planet” (2021 r.),

„Kwartet smyczkowy na koniec pandemii” (2022 r.)

Janusz Kohut – 17 płyt – dyskografia

„O naśladowaniu Chrystusa” – według tekstów Tomasza a’Kempis , „Przyjdź” – do wybranych tekstów z Pisma Świętego, „Music Narrations” – fortepian, „Muzyka w Bielsku-Białej I” – „Spokojna starość”, „Song for a Better Tomorrow” Jana Tyszkiewicza – improwizacje fortepianowe, „Droga Nadziei” – oratorium, „Foto Art Festiwal 2005” – fortepian, „14 dni pod ziemią” – na sopran, chór mieszany i orkiestrę dętą, „Wysokie góry” – fortepian, „Foto Art Festiwal 2007” DVD – fortepian, „Światłość światu” – kolędy – fortepian, „Krajobrazy”, „Archaic Vojce”, „Kolędy 2011”, „Wyznania pana A”, „6 Dekada” – fortepian, Dzieje hymnu w dobie odzyskania niepodległość.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji. Agencja Informacyjna.

AI /DEC/ 2.04.2024 r.