Światowy Dzień Poezji

Światowy Dzień Poezji już po raz 24. Piotr Kaszubowski ze Złotym Piórem, Wierszem Roku utwór Ernesta Brylla

Agencja Informacyjna: Światowy Dzień Poezji ustanowiony przez UNESCO na 21 marca to tradycyjny moment wręczenia nagród literackich. W tym roku Piotr Kaszubowski otrzymał Złote Pióro za książkę „Biografie z przasnyskiego ogólniaka”.

21 marca – Światowy Dzień Poezji

W pierwszy dzień wiosny, 21 marca 2024 r., odbyły się obchody nad Łydynią XXIV Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO (ang. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization – Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Edukacji, Nauki i Kultury), organizowanego przez Związek Literatów na Mazowszu. Celem tej inicjatywy jest zachęcanie do czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji. Stąd na całym świecie odbywają się w tym dniu festiwale poezji, spotkania z poetami, konkursy, koncerty. 

Poezja w Krzywej Hali

W Ciechanowie święto to organizuje Związek Literatów na Mazowszu (ZLM), pod okiem pisarki dr Teresy Kaczorowskiej – prezes ZLM. Współorganizatorem wydarzenia była Miejska Biblioteka Publiczna, której dyrektor Alicja Wodzyńska otworzyła spotkanie, a prowadziła je prezes ZLM, dr Teresa Kaczorowska. Program obchodów XXIV Światowego Dnia Poezji był ciekawy i bardzo interesujący program. Do Miejskie Biblioteki Publicznej mieszczącej się w Krzywej Hali w Ciechanowie  przybyło wielu poetów oraz miłośników kultury i literatury. 

Światowy Dzieł Poezji: prelekcja prof. Anny Czajki-Cunic

Głównym punktem XXIV Światowego Dnia Poezji była prelekcja prof. Anny Czajki-Cunic z Genui, wybitnej humanistki, literaturoznawczyni, kulturoznawczyni, filozofki, autorki licznych książek i prac naukowych, laureatki wielu nagród, która wykłada na kilku uniwersytetach europejskich, w tym na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Po jej prelekcji pt. „Znaczenie poezji”, odbyła się ożywiona dyskusja nt. poezji w przeszłości i teraźniejszości.

Złote Pióro: Piotr Kaszubowski

Później ogłoszono wyniki XXI Konkursu na Książkę Roku członków Związku Literatów na Mazowszu i wręczono statuetkę „Złote Pióro”. Werdyktem 5-osobowego jury pod przewodnictwem ks. dr. Eligiusza Dymowskiego OFM z Krakowa (poza nim jurorowali: Olga Zmudczyńska-Pabich, Alicja Wodzyńska, Barbara Tokarska-Wójciak i Ewa Krysiewicz) najlepszą z pośród zgłoszonych książek okazała się „Biografie z przasnyskiego ogólniaka” – tom prozy, którego autorem jest dr Piotr Marcin Kaszubowski. – „Jest to pierwsza moja nagroda literacka, stąd i wielka radość z tego powodu.” – Powiedział dr Piotr Marcin Kaszubowski przyjmując nagrodę „Złote Pióro” „Złote Pióro”, podkreślając, że pracował nad nagrodzoną książką „Biografie z przasnyskiego ogólniaka” dwa  lata.

O muzyczną część wieczoru zadbali młodzi artyści z Państwowej Szkoły Muzycznej I. st. im. Stanisława Moniuszki w Ciechanowie z klasy gitary Tomasza Kaszubowskiego: Maria Jackowska oraz Julian Wrzosek. XXIV Światowy Dzień Poezji odbył się dzięki mecenatowi dwóch samorządów: powiatu ciechanowskiego i miasta Ciechanów. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Agencja Informacyjna.

Wiersz Roku 2024: Ernest Bryll

Tradycyjnie, w tym dniu 2017 roku Związek Pisarzy Katolickich przyznaje, z okazji Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO ogólnopolski konkurs „Wiesz Roku”. Jej Laureatami byli m. in. „Bogurodzica”, ks. Jan Twardowski, Juliusz Erazm Bolek, Marek Czuku, ks. Jan Chlebowski, Dariusz Węcławski i Tomasz Walenty Wybranowski. Podczas uroczystości w Ciechanowie ogłoszono, że Wierszem Roku 2024 został utwór „Ja się modlę, jak gdybym darł palcami ziemię”, którego autorem jest Ernest Bryll.

„Ja się modlę, jak gdybym darł palcami ziemię”, którego autorem jest Ernest Bryll to bardzo aktualny utwór, jednocześnie wspaniale oddający osobowość i literacki temperament zmarłego, 16 marca 2024 roku, autora. Bardzo przykro, że Ernest Bryll nie zdążył dowiedzieć, się o tej nagrodzie.” – brzmi werdykt Kapituły. Konkurs „Złote Pióro” wygrała w 2024 r. proza, warto więc zacytować nagrodzony wiersz Ernesta Brylla „Ja się modlę, jak gdybym darł palcami ziemię”:

Ja się modlę, jak gdybym darł palcami ziemię 

Ale jałowe, puste moje pole 

I chociaż mam, co chciałem, czuję opuszczenie 

Jak gdyby chleba brakło na mym stole 

Ja się modlę, jak gdybym darł palcami ziemię 

I wygrzebywał z ziemi kamień za kamieniem. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji, które znajdziesz tutaj. Agencja Informacyjna.

AI Kultura /dec/ 22.03.2024