Juliusz Erazm Bolek i Ernest Bryll - zdjęcie

Juliusz Erazm Bolek: Ernest Bryll to postać różnorodna i wielowymiarowa

Agencja Informacyjna: 16 marca 2024 zmarł Ernest Bryll – jeden z najbardziej barwnych polskich pisarzy. O tej wyjątkowej postaci pisze poeta Juliusz Erazm Bolek, który przez wiele lat znał Ernesta Brylla. 

Ernest Bryll czyta wiersz którego autorem jest Juliusz Erazm Bolek
Ernest Bryll czyta wiersz Juliusza Erazma Bolka z tomu „Abrakadabra”.

Ernest Bryll – Idol literacki, gwiazda, mędrzec słowa

Często jestem krytykowany, że kiedy ktoś umiera, to piszę, że odchodzi. Reagują tak ci, którzy w rzeczywistości w jakimś sensie cieszą z takiego rozwiązania lub którym wydaje się, że śmierć jest ostatecznych końcem. Osobiście uważam, że śmierć to tylko pewien etap, a nie „koniec” i mówienie o odejściu ma poważne uzasadnienie. Powinno się to stać zrozumiałe pod koniec tekstu. 

Podobno każdy kiedyś musi odejść. Jednak w przypadku Ernesta Brylla – jednego z najwybitniejszych i najoryginalniejszych polskich poetów to wielka strata. Był jedną z najwybitniejszych osobowości polskiej poezji XX wieku. Idol literacki, gwiazda, mędrzec słowa, Mistrz w czytaniu Polskości i wybitny smakosz Ewangelii. Jego twórczość jest tak indywidualna, że nie znajduje żadnych epigonów, naśladowców.

Wybitny polski reżyser Jerzy Antczak powiedział, że ocena geniuszu Ernesta Brylla nie mieści się w żadnej literackiej formule. Zgadzam się z tym, że ocena twórczość Poety znajduje się poza skalą i powszechnymi miernikami. Chyba tylko tym można wytłumaczyć, że nie został wyróżniony nagrodą literacką Nobla.

Ernest Bryll: Erudyta, filozof, dyplomata

Ernest Bryll to nie tylko poeta, ale także prozaik, dramaturg, eseista, tłumacz, autor wielu piosenek, śpiewanych przez najwybitniejszych polskich piosenkarzy. To był także wielki erudyta i filozof. Naprawdę wybitny humanista. Mało tego, Ernest Bryll sprawdził się także jako dyplomata w Irlandii. Zrobił też wiele dobrego dla relacji Polski z tym państwem. Do dziś jest dobrze wspominany na Szmaragdowej Wyspie, a przecież od jego aktywności w tym zakresie minęło już sporo czasu. To świadczy o tym jak znacząca była Jego działalność. Tomasz Wybranowski – poeta i dziennikarz Radia Wnet mieszkający w Irlandii, darzy Ernesta Brylla wielka estymą i przeprowadził z nim na antenie wiele ważkich rozmów, które same w sobie są ogromnie interesujące.

Ernest Bryll: Tytan poezji

Ernest Bryll to tytan poezji o wielkim i wspaniałym dorobku, autor wielu pięknych, frapujących i fascynujących wierszy. W panteonie polskiej literatury zajmuje swoje wyjątkowe miejsce. Mnie się wydaje, że Ernest Bryll to wieszcz narodowy. 

Ernest Bryll był ciekawy ludzi i ogromnie życzliwy. Potrafił zachwycić się poezją innego poety. Miałem zaszczyt nawet tego doświadczyć. Bywał na moich wydarzeniach literackich. Interesował się moimi nowatorskimi formami prezentowania poezji, przychodził na moje wernisaże.

Co więcej Ernest Bryll przybył na mojego spotkanie z okazji mojego 35 lecia pracy twórczej, wygłosił laudację, a nawet przeczytał jeden z moich wierszy. Wspominam to ponieważ jest to zupełnie wyjątkowe i wspaniałe zachowanie jak na poetę.

Mocowanie z Bogiem

Ernest Bryll był zawsze pogodny, zawsze pełen optymizmu, zawsze ciekawy rozmowy z drugim człowiekiem. Lubił i szanował, jak to nazywał „mocowanie z Bogiem”. Wynikało to z natury Ernesta Brylla, który bywał przekorny. Starał się utrzymywać pewien dystans do rzeczywistości, aby nie popadać w banał i koleiny myślowe. Ernestowi Brylowi to świetnie wychodziło zarówno w twórczości jak i  w życiu. Sprawiało to, że był fascynującym Człowiekiem. Dla mnie śmierć Ernesta Brylla to także osobiste strata, ponieważ miałem zaszczyt go znać, a rozmowy z Nim to zawsze była dla mnie intelektualna przygoda.” 

Kiedy mówi się o śmierci Ernesta Brylla warto pamiętać, że on nie umarł. Przeniósł się w inny wymiar i żyje nadal. On nadal jest ciekawy ludzi i z pewnością dalej mocuje się z Bogiem. Dzięki wierszom, dramatom i piosenkom Ernesta Brylla stale można mieć z Nim kontakt. Jest to wartość i duże pocieszenie.

Wiersz Roku 2024

Już są dowody na to, że Ernest Bryll żyje, kilka dni po Jego odejściu, utwór Poety „Ja się modlę, jak gdybym darł palcami ziemię” został uznany, za Wiersz Roku 2024. Zdaniem kapituły konkursu, Ernest Bryll stworzył co najmniej kilkadziesiąt utworów, które są godne tego miana. To prawda. Ważne, żeby dorobek Ernesta Brylla był popularyzowany, bo obcowanie z myślami Poety może być naprawdę pożyteczne. W ostatnich latach wiele dla promocji twórczości Ernesta Brylla zrobił Marcin Styczeń – wokalista, gitarzysta, kompozytor, który śpiewał wiele jego wierszy i z tego co wiem, zamierza czynić to dalej.

Juliusz Erazm Bolek

Ernest Bryll i Juliusz Erazm Bolek
Ernest Bryll i Juliusz Erazm Bolek


Ernest Bryll – biografia

Ernest Bryll (1935-2024) – poeta, prozaik, dramatopisarz, tłumacz, dziennikarz, krytyk filmowy dyplomata. Debiutował w 1952 r. Należał do pokolenia literackiego „Współczesność”. Z uwagi na to, że jego ojciec działał w Armii Krajowej (zakonspirowanych siły zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego w latach II wojny światowej, działające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, okupowanej przez Niemcy i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich) nie mógł pracować w dziennikarstwie, czego pragnął, w związku pracował w elektrowni w porcie gdyńskim oraz w Stoczni im. Komuny Paryskiej

Od roku 1954 współpracował jako dziennikarz z pismami takimi, jak tygodnikiem „Po prostu”, dziennikiem „Sztandar Młodych”, dwutygodnikiem „Współczesność” itd. Był absolwentem Wydziału Filologii Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim (1957). Debiutował jako poeta „Wigiliami wariata” (1958 r.), jednak znany się stał dopiero dzięki trzeciemu tomikowi „Twarz nieodsłonięta” (1963 r.). 

W latach 1960-1963 Ernest Bryll uczęszczał na Studium Wiedzy o Filmie przy Państwowym Instytucie Sztuki. W latach 1965-68 kierownik literacki zespołu filmowego „Kamera”, a w latach 1968-72 zespołu filmowego „Wektor”. W latach 1971-74 był kierownikiem literackim Teatru Polskiego w Warszawie. W latach 1974-78 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Kultury Polskiej w Londynie. W latach 1978-82 był kierownikiem artystycznym zespołu „Silesia”, a następnie zespołu „Oko”. Z funkcji tej został usunięty w 1985 r. za udział w niezależnym życiu kulturalnym. 

Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej 13 grudnia 19981 roku przez komunistę Wojciecha Jaruzelskiego – generała Ludowego Wojska Polskiego, Ernest Bryll wystąpił z Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Jako jeden z nielicznych twórców uczestniczył w strajku w Stoczni Gdańskiej. Wydał dwa tomiki wierszy w drugim obiegu, a jego sztukę „Wieczernik”, osnutą na motywach ewangelicznych, grano w kościołach.

W latach w latach 1991–1995 był ambasadorem Rzeczpospolitej Polskiej w Republice Irlandii. W latach 1998-2012 kierownik literacki telewizji Wizja TV. W latach 2012-2018 kierownik Działu Literackiego w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej. Ernest Bryll jest autorem kilkuset piosenek, 8 książek prozatorskich, 41 tomów wierszy, 25 dramatów. Ernest Bryll, poeta, prozaik, dramaturg, dziennikarz, krytyk filmowy, dyplomata, ambasador RP w Irlandii (1991-1995). Tłumacz z języka irlandzkiego, czeskiego i jidysz, autor tekstów piosenek (m.in. „Peggy Brown”, „A te skrzydła połamane”). Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, polskiego i irlandzkiego PEN Clubu, a także SEC (Society of European Culture). 

Ernest Bryll otrzymał wiele wyróżnień m. in.: Kawaler Orderu Irlandzkiego Rodu Królewskiego O’Conor (1995 r.) oraz Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski (2006). Otrzymał wiele nagród literackich, poczynając od Nagrody im. Władysława Broniewskiego w dziedzinie poezji (1964 r.), a na Nagrodzie Miasta Stołecznego Warszawy (2009 r.) kończąc. Ostatnią pośmiertną nagrodę „Wiersz Roku 2024” przyznał Ernestowi Bryllowi, Związek Pisarzy Katolickich, za wiersz „Ja się modlę, jak gdybym darł palcami ziemię”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji o tematyce kulturalnej, które znajdziesz tutaj. Agencja Informacyjna.

AI, Opinie /DEC/, 13.03.2024