Renata Bem, UNICEF Polska

Renata Bem, UNICEF: Ludzie w NGO wykonują pełnowymiarową pracę, poświęcają temu swoje życie

Agencja Informacyjna – Wywiady | Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska: Osoby, które do nas przychodzą z biznesu są bardzo zdziwione, że jesteśmy tak zaawansowani w różnych obszarach, podobnie jak biznes, w obszarze chociażby digitalizacji, w obszarze HR.

Jak pachnie rosyjski agent? Oriflame stworzyło perfumy twarzy reżimu Putina, dostępne również w Polsce.

Renata Bem, UNICEF: Praca w organizacjach pozarządowych daje ogromną satysfakcję. Rozmowa

Co jest najważniejsze, żeby organizacja prężnie działała i pomagała potrzebującym?

Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska: Najważniejsi są ludzie. Tak naprawdę bez nich nie zrobilibyśmy nic. Najważniejsi są ludzie, którzy chcą pracować w organizacji pozarządowej, którzy chcą realizować jej misje, którzy rozumieją tę misję, a jednocześnie, którzy potrafią trochę poświęcić swój, nawet prywatny czas, trochę więcej energii niż pewnie w innych obszarach na działania na rzecz społeczeństwa.

Organizacje pozarządowe przekonują swoim profesjonalizmem

Czy młodzi ludzie mają słuszne przekonanie, że w organizacjach trzeciego sektora mało się zarabia?

Renata Bem, UNICEF: To jest bardzo dobry obszar i mogłabym na ten temat mówić długo, bo rzeczywiście to jest trochę tak, że w sektorze pozarządowym, w NGOs-ach zarabia się mniej niż w biznesie. I myślę, że to wszyscy wiedzą, my mamy zawsze problemy z rekrutacją pracowników, ze względu na to, że nie jesteśmy w stanie konkurować z biznesem, jeżeli chodzi o wynagrodzenia. Natomiast okazuje się, paradoksalnie, że da się pozyskać fantastyczne osoby, da się pozyskać osoby z ogromnym doświadczeniem, również biznesowym, do pracy w NGOs-ach, nawet na wysokich stanowiskach.

Czym ich przekonujemy? Przekonujemy ich tym przede wszystkim, że ich praca ma sens, że na końcu drogi jest to coś dobrego, co jesteśmy w stanie zrobić, ale przekonujemy ich też swoim profesjonalizmem. Osoby, które do nas przychodzą z biznesu są bardzo zdziwione, że jesteśmy tak zaawansowani w różnych obszarach, podobnie jak biznes, w obszarze chociażby digitalizacji, w obszarze HR. Profesjonalizacja naszych działań jest naprawdę bardzo, bardzo daleko zaawansowana i myślę, że to jest coś, co może przyciągnąć ludzi.

Program ONZ ds. rozwoju i zmiany klimatu. Dowiedz się więcej.

Ludzie w organizacjach pozarządowych wykonują pełnowymiarową pracę i mają rodziny na utrzymaniu

Jakie są największe ryzyka działania trzeciego sektora?

Renata Bem, UNICEF: Może ja bym nie nazwała tego ryzykami. Mamy bardzo wiele wyzwań. Myślę, że mogłabym je podzielić trochę na takie wyzwania związane z postrzeganiem organizacji pozarządowych, zarówno przez osoby indywidualne, jak i przez biznes. Bo my bardzo często spotykamy się właśnie z takim myśleniem, że osoby zatrudnione, osoby pracujące w organizacjach pozarządowych powinny pracować za darmo. Myślę, że to jest takie powszechne stwierdzenie. Natomiast niekoniecznie zdajemy sobie z tego sprawę, że ci ludzie wykonują pełnowymiarową pracę, na pełnym etacie, poświęcają temu swoje życie, mają też rodziny na utrzymaniu, więc muszą być wynagradzani, a są przy okazji profesjonalistami, więc wykonują po prostu pracę.

I to myślę, że jest bardzo ważna zmiana tego postrzegania, natomiast ze strony biznesu myślę, że też ważne jest, żeby biznes przestał postrzegać organizacje pozarządowe jako takie, które przychodzą i mówią daj mi pieniądze i już. My chcemy być partnerem dla biznesu, chcemy z biznesem rozmawiać, mamy uważam ku temu całą masę argumentów, całą masę korzyści, którą biznes może z takiej współpracy wynieść. Potrafimy oferować rozwiązania win-win, więc myślę, że to też jest takie ogromne wezwanie, z którym się mierzymy.

Prof. Marcin Wiącek – Rzecznik Praw Obywatelskich otwiera III Kongres ESG „Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa”.

Ta zmiana postrzegania organizacji pozarządowych przez biznes. Jest jeszcze jedno bardzo ważne wyzwanie, o którym zawsze mówię. Chciałoby się, żeby organizacje pozarządowe miały więcej ułatwień, więcej takich przywilejów w codziennym życiu. Chociażby patrząc od strony regulacyjnej, chciałoby się więcej rozwiązań podatkowych, więcej korzyści podatkowej, zarówno dla organizacji, jak też dla naszych darczyńców, żeby trochę nam ułatwić.

Uczciwi wobec siebie od samego początku

W jaki sposób pogodzić biznes z trzecim sektorem?

Renata Bem, UNICEF: Trzeba zacząć w ogóle od początku. My od paru lat bardzo się temu tematowi poświęcamy, bardzo się przyglądamy. Zorganizowaliśmy warsztaty, na które zaprosiliśmy przedstawicieli dziesięciu lub jedenastu film różnej wielkości, od startupów poprzez duże korporacje i przez dwa dni wspólnie próbowaliśmy wypracować formułę współpracy.

I nagle się okazało, że jeżeli jesteśmy wobec siebie uczciwi na samym początku, czyli przy pierwszej rozmowie już sobie mówimy, jakie są oczekiwania obydwu stron, to nagle się okazuje, że potem jest trochę łatwiej, że te wygórowane czasami potrzeby, czy też wymagania biznesu, nagle one już przestają nam przeszkadzać, bo od samego początku wiemy, jak to zagospodarować, od samego początku każda ze stron precyzyjnie określa, co chce osiągnąć i co może dać od siebie.

Rozmowa przeprowadzona podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.

Co to UNICEF?

UNICEF jest organizacją działającą na rzecz dzieci na całym świecie. Historia organizacji w Polsce rozpoczęła się w 1962 roku, kiedy powstał pierwszy Narodowy Komitet UNICEF we wschodniej części Europy. Przez 40 lat UNICEF finansował programy pomocy dzieciom w Polsce, kupował wyposażenie dla ośrodków zdrowia, sprowadzał surowce do produkcji artykułów dla dzieci. Od 2002 roku zmienił się zakres działań organizacji w Polsce. Podobnie jak w innych krajach wysokorozwiniętych, UNICEF skupia obecnie swoją działalność w Polsce na promowaniu i ochronie praw dziecka oraz zbieraniu funduszy na rzecz pomocy dzieciom w najbardziej potrzebujących regionach świata.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych
wywiadów, które znajdziesz tutaj. Agencja Informacyjna.

AI, Wywiady, /AIN/ źródło: Fundacja XBW, 6.04.2024. Fot. główna: Renata Bem – strona UNICEF

AI World
Gospodarka
Home
Opinie
Kultura