Weather Kids prognoza pogody na 2050 rok

Kampania UNDP Weather Kids: Zaskakująca prognoza pogody z 2050 roku

Agencja Informacyjna: Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) inicjuje kampanię Weather Kids wraz ze Światową Organizacją Meteorologiczną (WMO) i The Weather Channel, zachęcając do pilnych działań na rzecz klimatu poprzez szokujące prognozy pogody z 2050 roku.


Prognoza pogody z 2050 r. – nowa kampania UNDP Weather Kids

Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) w partnerstwie ze Światową Organizacją Meteorologiczną (WMO) i The Weather Channel prowadzi innowacyjną kampanię “Weather Kids”. Ta inicjatywa ma na celu zwrócenie uwagi globalnej społeczności na pilne potrzeby działania na rzecz ochrony klimatu dla przyszłych pokoleń. Niecodzienne podejście do tematu, w którym dzieci, jako prezenterzy pogody, przedstawiają prognozy na rok 2050, przyciąga uwagę i wywołuje dyskusję na temat konsekwencji naszych obecnych działań – lub ich braku – dla planety.

Mobilizacja światowej społeczności przez prognozę pogody

Głównym celem kampanii “Weather Kids” jest wywołanie szerokiej dyskusji na temat zmian klimatu oraz zachęcenie ludzi na całym świecie do podjęcia działań mających realny wpływ na naszą planetę. Prognozy na rok 2050, przedstawiane przez dzieci, ukazują potencjalną przyszłość, w której ekstremalne warunki pogodowe, takie jak nieznośne upały, pożary czy powodzie, stają się codziennością. Ta przyszłość nie jest jednak nieunikniona. Kampania podkreśla, że mamy jeszcze czas, by wprowadzić zmiany, które mogą odwrócić te niepokojące tendencje.

Klip ostrzega widzów, że wzrost temperatury będzie nadal przynosił ludziom i globalnej gospodarce coraz więcej katastrofalnych skutków. Mowa o zjawiskach, które według przewidywań będą miały wpływ na 94 proc. dzieci na świecie, a także o zagrożeniach dla bezpieczeństwa żywnościowego i potencjalnym wzroście obciążeń fiskalnych dla podatników na całym świecie o biliony dolarów amerykańskich. „Wszystko tu szaleje. Szkoły są zamknięte, bo jest za gorąco. Pożary pustoszą całe miasta. A powodzie sprawiają, że wszystko jest mokre i obrzydliwe” – ogłasza jedna z młodych prezenterów prognozy pogody z 2050 r.

Kampania UNDP Weather Kids.

Kampania UNDP Weather Kids: Cele i jej globalny zasięg

Kampania UNDP Weather Kids stawia sobie za cel nie tylko zwiększenie świadomości społecznej na temat zmian klimatycznych, ale także mobilizację do podjęcia konkretnych działań. Dzięki współpracy z globalnymi gwiazdami i ambasadorami dobrej woli, takimi jak Michelle Yeoh, Connie Britton, i Nikolaj Coster-Waldau, kampania zyskała dodatkowy rozgłos i możliwość dotarcia do szerokiej publiczności na całym świecie. Specjalne prognozy pogody z roku 2050 są emitowane w kanałach informacyjnych w ponad 80 krajach, co podkreśla międzynarodowy charakter i znaczenie tej inicjatywy.

Zrównoważona konsumpcja i Gospodarka Obiegu Zamkniętego – 6 rekomendacji ekspertów III Kongresu ESG “Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa”

Nikolaj Coster-Waldau, aktor i Ambasador Dobrej Woli Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP): 

„Zmiana klimatu to kluczowe wyzwanie naszych czasów i nie zamierzam tu stać bezczynnie. Dzięki mojej pracy z UNDP i projektom takim jak An Optimist’s Guide to the Planet, byłem naocznym świadkiem determinacji, z jaką poszczególne społeczności zmagały się z zagrożeniami środowiskowymi. Nadszedł czas, aby wykorzystać naszą zbiorową siłę, by uchronić planetę dla przyszłych pokoleń. Nasze dzieci będą przyszłymi prezenterami pogody, dziennikarzami klimatycznymi, ratownikami i specjalistami medycznymi. Kampania Weather Kids UNDP pokazuje nam twarze tych, na których nasze działania klimatyczne będą miały największy wpływ. Istnieją już rozwiązania, które mogą pomóc nam zmniejszyć emisję zanieczyszczeń o ponad połowę do 2030 roku, ale czas działać. Podpisz zobowiązanie i podejmij działania, które mają znaczenie”.

Działania na rzecz klimatu: wszyscy jesteśmy odpowiedzialni

Kampania “Weather Kids” to przypomnienie, że działania na rzecz klimatu dotyczą każdego z nas. Podjęcie odpowiedzialności za naszą planetę zaczyna się od codziennych wyborów, takich jak decyzje finansowe zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju, edukacja na temat rozwiązań klimatycznych i wspieranie globalnych inicjatyw na rzecz klimatu. Każdy ma możliwość przyczynienia się do zmiany i ochrony przyszłości naszych dzieci oraz przyszłych pokoleń.

Celeste Saulo, Sekretarz Generalna WMO: „Kryzys klimatyczny to kluczowe wyzwanie, przed którym stoi ludzkość, i jest ściśle powiązany z kryzysem nierówności. Rok 2023 był zdecydowanie najgorętszym w historii pomiarów, podobnie jak ostatnie 9 lat. Ekstremalne zjawiska pogodowe nasilają się i mają ogromne skutki społeczno-ekonomiczne. To fale upałów, powodzie, susze, pożary i intensywne cyklony tropikalne. Ocieplanie się oceanów i podnoszenie się ich poziomu przyspieszają. Lód morski topnieje, grozi nam utrata lodowców, które są tak ważne dla naszych cennych zasobów wodnych i ekosystemów. Służby meteorologiczne i hydrologiczne oraz naukowcy na całym świecie biją na alarm i zwiększają wysiłki, aby sprostać wyzwaniu. Nasze dzisiejsze decyzje ukształtują przyszłość wielu pokoleń. Ta kampania jest wezwaniem do pilnego działania dla dobra ludzi i planety”.

Dzieci prezentujące prognozę pogody z 2050 roku w ramach kampanii Weather Kids UNDP.

Instytut Biznesu przyznaje nagrody Ambasador i Certyfikaty Jakości.

Znaczenie edukacji i świadomości klimatycznej

Ważnym elementem kampanii jest edukacja i podnoszenie świadomości na temat konieczności działań klimatycznych. Nowa seria filmów UNDP “Climate Action Explained”, z Nikolajem Coster-Waldau jako narratorem, jest doskonałym przykładem takich działań edukacyjnych. Prezentuje konkretne rozwiązania, które już są realizowane w celu przeciwdziałania zmianom klimatu, podkreślając, że możliwe jest wprowadzenie pozytywnych zmian.

Randi Stipes, Dyrektor ds. Marketingu w The Weather Company:

„W The Weather Company jesteśmy niezwykle zaangażowani w pomoc ludziom w zrozumieniu, co pogoda dla nich oznacza, co ostatecznie przekłada się na podejmowanie mądrzejszych, bardziej świadomych decyzji – niezależnie od tego, czy chodzi o planowanie na nadchodzący tydzień, czy pozostawienie naszej planety w lepszym stanie dla następnego pokolenia. Mamy zaszczyt wspierać tę kampanię UNDP z WMO, aby dzieci mogły prognozować lepszą przyszłość”.

Wizja przyszłości: Działania na rzecz klimatu jako nasza wspólna odpowiedzialność

Administrator UNDP, Achim Steiner, podkreśla, że bezczynność wobec zmian klimatu sprawia, że planeta staje się coraz mniej przyjazna dla życia. Jednakże, poprzez szybkie i zdecydowane działania, jesteśmy w stanie zmienić bieg wydarzeń i zapewnić przyszłym pokoleniom planetę, na której będą mogli żyć w harmonii z naturą. Kampania “Weather Kids” jest wezwaniem do działania – do dekarbonizacji naszych gospodarek, ochrony naturalnego świata, i wzmocnienia pozycji społeczności w globalnej walce ze zmianami klimatu.

Więcej informacji

Kampania UNDP “Weather Kids” w wyjątkowy sposób przekazuje ważne przesłanie o konieczności pilnych działań na rzecz klimatu. Przedstawiając potencjalną przyszłość naszej planety w sposób bezpośredni i zrozumiały dla każdego, inicjatywa ta zachęca do refleksji i mobilizuje do podjęcia konkretnych kroków, które mogą zapobiec klimatycznemu kataklizmowi.

Odwiedź stronę kampanii pod adresem https://www.weatherkids.org/

Link do polskiej wersji filmu: https://www.dropbox.com/scl/fo/luf6n8iv82svl47101zlw/h?dl=0&preview=POLISH_HD_25+Polish+endframes.mov&rlkey=cful7wcojmttk0gk1kv6kscn1

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji o tematyce ESG, które znajdziesz tutaj. Agencja Informacyjna.

AI ESG /AIN, UNDP/ 25.03.2023