Noc Muzeów Galeria Delfiny Czarodziejki Piękna

W Noc Muzeów w Galerii Delfiny będzie można poznać Czarodziejki Piękna

Agencja Informacyjna: Noc Muzeów – Europejska Noc Muzeów (ang. Long Night of Museums) to impreza kulturalna, polegająca na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury, w wybranym dniu, w godzinach nocnych. Organizatorzy przygotowują także specjalne atrakcje np. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty, poczęstunki, warsztaty, scenki rodzajowe itp. Zwiedzanie umożliwiane jest za symboliczną kwotę płaconą przy pierwszym wejściu lub za darmo. 

Historia Nocy Muzeów

Pierwsza Noc Muzeów (niem. Lange Nacht der Museen) miała miejsce w styczniu 1997 r. w Berlinie – stolicy Republiki Federalnej Niemiec. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach, m.in. pod nazwą „Nuit Blanche” w Paryżu – stolicy Republiki francuskiej  i „museums-n8” w Amsterdamie – stolicy Królestwa Niderlandów. Obecnie organizuje je kilkaset miast w Europie. 

Noc Muzeów w Polsce

W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w poznańskim Muzeum Narodowym. W Krakowie pierwsza Noc Muzeów odbyła się w maju 2004. O północy zabrzmiała wtedy „Oda do radości”, a w niebo poleciały ognie sztuczne. W Krakowie jako w jedynym polskim mieście Noc muzeów odbywa się z piątku na sobotę, a obiekty można zwiedzać od 18.00 do 3.00 w nocy. W Warszawie pierwsza Noc Muzeów odbyła się w 2004 roku i co roku od tamtego czasu wydarzenie jest koordynowane przez Miasto Stołeczne Warszawa. 

Noc Muzeów w Warszawie w 2024 r. 

W 2024 r. Noc Muzeów odbywa się w sobotę 18 maja 2024 r. Wśród wielu wydarzeń, które odbędą się tego dnia otwarta wystawa „Czarodziejki piękna”, w Galerii Delfiny, którą opiekuje się Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego, wydawca portalu RaportCSR oraz magazynu „Raport ESG”.

„Czarodziejki piękna”, w Galerii Delfiny

Nocni goście wystawy „Czarodziejki piękna”, w Galerii Delfiny, poznają wielobarwny dorobek trzech wyjątkowych artystek: duchowej opiekunki Galerii, Delfiny Krasickiej (1944-2012) – tkanina, Ewy Miazek – malarstwo oraz Anny Alicji Trochim – malarstwo. Jest to, można śmiało i być może zaskakująco ocenić, fuzja sztuki argentyńsko–mazowiecko–podlaskiej. W wystawie „Czarodziejski piękna” można uczestniczyć w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od18.00 do północy. Galeria Delfiny mieści się przy ul. Smulikowskiego 10, lok. 2 w Warszawie.

Kim jest Delfina Krasicka?

Delfina Maria Benigna Sofia Krasicka z domu Orłowska (ur. 2 października 1944 r. w Buenos Aires w Argentynie, zm. 31 sierpnia 2012 r. w Warszawie, w Polsce) – artystka zajmująca się tkaniną artystyczną, haftem i kolażem. 

Delfina Krasicka w Paryżu uczęszczała na naukę malarstwa i rysunku w École du Louvre. W Algierze poznała Beduinkę Malikę, która pokazuje jej pracę na krosnach. Od 1995 r. należała do Związku Polskich Artystów Plastyków. W 1999 r. powołała do istnienia Galerię Delfiny na warszawskim Powiślu.Organizowała liczne aukcje charytatywne, np. na rzecz Hospicjum Onkologicznego w Warszawie. Była inicjatorką artystycznej grupy Via Varsovia. 

Delfina Krasicka wzięła udział w około 40 wystawach indywidualnych m.in.: Instytut Polski w Sztokholmie, Królestwo Szwecji; Galeria Sztuki Współczesnej, Wilno, Republika Litewska; Galeria „Centoira“, Buenos Aires, Republika Argentyńska; Avenue Foch, Paryż, Republika Francuska; Galeria Sztuki Współczesnej, Warszawa; Galeria Biura Wystaw Artystycznych „Piwnice”, Kielce; Galeria Brama, Warszawa; Galeria „Na Jatkach“, Wrocław; Galeria „Politechnika“, Białystok; Galeria Delfiny, Warszawa; Galeria Chłodna 20, Suwałki; Muzeum Regionalne, Chojnów i ponad 80 zbiorowych polskich i zagranicznych. Odznaczona pośmiertnie przez Bronisława Komorowskiego – Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Złotym Krzyżem Zasługi w 2012 r. za wkład w rozwój i upowszechnienie kultury. 

Kim jest Anna Alicja Trochim?

Anna Alicja Trochim – malarka. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem otrzymała w Pracowni Malarstwa prof. Stefana Gierowskiego, aneks z malarstwa ściennego u prof. Ryszarda Wojciechowskiego, aneks ze struktur wizualnych u prof. Romana Owidzkiego. Jest laureatką wielu nagród m.in. Talens Company Award I II nagrody na Festiwalu Sztuki Młodych Środowiska Warszawskiego w 1979 r., Grand Prix na II Jesiennym Salonie Plastyki w Ostrowcu Świętokrzyskim (2000), Talens Company Award (2000).

Anna Alicja Trochim miała wiele wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą: m.in. Polski Instytut w Sztokholmie, Królestwo Szwecji (1988 r.); Galeria Centoira, Buenos Aires, Argentyna (1989 r.); Avenue Foch, Paryż, Republika Francuska (1993 r.); Galeria BWA, Ostrowiec Świętokrzyski (2000 r.); Galeria Na Kole, Warszawa (2003 r.), Galeria Domu Artysty Plastyka, Warszawa (2016 r.). Brała udział w licznych wystawach zbiorowych, m.in.: Galeria Zachęta, Warszawa (1977 r.); Kolekcja Studio, Moskwa, Federacja Rosyjska (1987 r.); Polski Instytut w Berlinie, |Republika Federalna Niemiec (1990 r.); Centrum Sztuki Współczesnej, Warszawa (1991 r.), Sztuka Argentyńsko-Polska, Buenos Aires, Republika Argentyńska (2006 r.). 

Anna Alicja Trochim swoje prace prezentowała na ponad 40 wystawach indywidualnych m.in. w Warszawie, Sztokholmie, Wilnie, Paryżu, Budapeszcie, Moskwie oraz Berlinie, mają one również swoje stałe miejsce w kolekcjach muzealnych i prywatnych w kraju i za granicą m.in. w zbiorach Królowej Królestwa Niderlandów – Beatrix.

Anna Alicja Trochim jest współzałożycielką Galerii Delfiny w Warszawie oraz współtwórczynią warszawskiej grupy „Via Varsovia”. Uczestniczyła w Międzynarodowym Plenerze dla Artystów Posługujących się Językiem Geometrii.

Kim jest Ewa Miazek?

Ewa Miazek – malarka. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom przygotowała w 1976 r. pod kierunkiem prof. Stefana Gierowskiego. Studia podyplomowe odbyła w pracowni scenografii prof. Józefa Szajny. Dyplom otrzymała w 1978 r.

Ewa Miazek mieszka i tworzy w Warszawie i w Wiżajnach. Miała wiele wystaw indywidualnych w Polsce a także w Królestwie Niderlandów, Konfederacji Szwajcarskiej i w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii, Mongolii, w Republice Litewskiej. Autorka wystaw indywidualnych, m.in.: Galeria Test, Warszawa (2004); Salon Sztuki 49, Warszawa (2008); Galeria Test, Warszawa (2014). Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i międzynarodowych festiwalach. Jej prace znajdują się u wielu miłośników sztuki w kraju i za granicą.

Ewa Miazek W latach 1999-2005 pełniła funkcję prezesa Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Obecnie kontynuuje pracę jako niezależny kurator w ramach stowarzyszenia Kampania Artystyczna, którego jest prezesem.

Co to jest Galeria Delfiny?

Galeria Delfiny legendarne miejsce na kulturalnej mapie stolicy Polski. Powstała w 1999 roku na warszawskim Powiślu. Galeria Delfiny mieści się przy ul. Smulikowskiego 10, lok. 2 w Warszawie. Placówka przygotowała już kilkaset wystaw wybitnych artystów z Polski i zagranicy, głównie z dziedziny malarstwa, tkaniny, fotografii i rzeźby, a nawet poezji (Juliusz Erazm Bolek). Od samego początku swojego istnienia była także miejscem, w którym świat sztuki spotykał się ze światem biznesu. W Galerii Delfiny można kontemplować sztukę, dokonać zakupu wystawionych prac. Jest to także miejsce organizacji wydarzeń o charakterze komercyjnym, w tym wernisaży, prezentacji czy zamkniętych spotkań świata sztuki i biznesu.

Galeria Delfiny od lat gromadzi artystyczną i intelektualną elitę na wernisażach i spotkaniach poświęconych kulturze, sztuce i polityce. Gośćmi Galerii Delfiny są wybitni przedstawiciele świata sztuki, władz państwowych, dziennikarze i publicyści. Galeria Delfiny tworzy przestrzeń sprzyjającą dyskusji oraz swobodnej wymianie poglądów, w otoczeniu dzieł znakomitych twórców. Galeria Delfiny działa w ramach Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji, które znajdziesz tutaj. Agencja Informacyjna.

AI depesza /dec/ 9.05.2024

AI World
Gospodarka
Home
Opinie
Kultura