Wielopłaszczyznowość specyficznej twórczości Juliusza Erazma Bolka obserwuję od wielu lat. Jest to wyjątkowa twórczość, ukazująca „Słowo” w innym wymiarze. Juliusz Erazm Bolek – poeta, który jest laureatem m. in. Nagrody Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO, powinno się nazywać twórcą wielowymiarowym, ponieważ proponuje odbiorcom inne spojrzenie na formę słowa.
Poezja konkretna w ujęciu Juliusza Erazma Bolka, prezentowana chociażby na wystawie „Monochrome” to obrazy ujęte w duże graficzne kompozycje. Przemawiają one do widza syntetyczną, a jednocześnie bardzo emocjonalną formą.
Juliusz Erazm Bolek, za pomocą typografii, odważnie buduje na płaszczyznach kompozycje graficzne, w oszczędnej gamie kolorystycznej. Zwielokrotnione powtarzanie słów odbiera się na zaawansowanym poziomie mentalnym, wywołującym różne skojarzenia, zarówno danego słowa, jak i także jego multiplikacji.
Bez wątpienia poezja konkretna, w wykonaniu Juliusza Erazma Bolka, jest to twórczość, jak już wspomniałem, wielopłaszczyznowa, bo zawiera elementy poezji, grafiki i filozofii. Szczerze mówiąc z niecierpliwością czekam na kolejne prace tego artysty, bo jestem bardzo ciekaw czym może zaskoczyć?
polsko-amerykański artysta sztuk wizualnych
Andrzej S. Grabowski jest polsko-amerykańskim artystą malarzem, grafikiem, scenografem, kuratorem ekspozycji, i edukatorem. Jest absolwent Państwowego Liceum Technik Plastycznych w Tarnowie. Ukończył Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowni prof. Jonasza Sterna, a także Podyplomowe Studium Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, oraz Hunter College, Graphic Design & Photography w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2020 r. (stypendium artystyczne w dziedzinie sztuk wizualnych). Członek Oddziału Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Jest wiceprezesem fundacji artystyczno-edukacyjnej andART. Odznaczony medalem Zasłużony Działacz Kultury.
Andrzej S. Grabowski miał 10 wystawach indywidualnych i uczestniczył w 117 wystawach zbiorowych w Polsce, Europie i Stanach Zjednoczonych. 125 razy był kuratorem ogólnopolskich i międzynarodowych plenerów i wystaw malarskich. Tworzył scenografie i kostiumy dla Teatru Tańca Silva Rerum w Krakowie (1984-88). Po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych Ameryki, w latach 1988-2000, projektował scenografie i kostiumy, m.in. w Whitman Theatre, Lincoln Center, Washington Square Church, etc. Jest twórcą cyklu filmów pt. „Zmysły Sztuki dawniej i dziś” oraz cyklu spotkań artystyczno-edukacyjnych „Zmysły Sztuki”, projektów „Radość Tworzenia” „Droga zapisu”, „Malować każdy może”, „Academy andART” (wcześniej „Królewska Akademia Sztuki”).
Obecnie Andrzej S. Grabowski zajmuje się malarstwem sztalugowym i edukacją artystyczną. Jego prace można zakupić np. w galerii sztuki online Saatchi Art https://www.saatchiart.com/grabowski-art