Andrzej S. Grabowski: Juliusz Erazm Bolek – twórca wielowymiarowy

 

Wielopłaszczyznowość specyficznej twórczości Juliusza Erazma Bolka obserwuję od wielu lat. Jest to wyjątkowa twórczość, ukazująca „Słowo” w innym wymiarze. Juliusz Erazm Bolekpoeta, który jest laureatem m. in. Nagrody Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO, powinno się nazywać twórcą wielowymiarowym, ponieważ proponuje odbiorcom inne spojrzenie na formę słowa.

 

Juliusz Erazm Bolek: Monochrome

 

Poezja konkretna w ujęciu Juliusza Erazma Bolka, prezentowana chociażby na wystawie „Monochrome” to obrazy ujęte w duże graficzne kompozycje. Przemawiają one do widza syntetyczną, a jednocześnie bardzo emocjonalną formą.

 

Juliusz Erazm Bolek, za pomocą typografii, odważnie buduje na płaszczyznach kompozycje graficzne, w oszczędnej gamie kolorystycznej. Zwielokrotnione powtarzanie słów odbiera się na zaawansowanym poziomie mentalnym, wywołującym różne skojarzenia, zarówno danego słowa, jak i także jego multiplikacji.

 

Bez wątpienia poezja konkretna, w wykonaniu Juliusza Erazma Bolka, jest to twórczość, jak już wspomniałem, wielopłaszczyznowa, bo zawiera elementy poezji, grafiki i filozofii. Szczerze mówiąc z niecierpliwością czekam na kolejne prace tego artysty, bo jestem bardzo ciekaw czym może zaskoczyć?

 

Andrzej S. Grabowski

polsko-amerykański artysta sztuk wizualnych

 

Co ukrywają litery?

 

 

Andrzej S. Grabowski jest polsko-amerykańskim artystą malarzem, grafikiem, scenografem, kuratorem ekspozycji, i edukatorem. Jest absolwent Państwowego Liceum Technik Plastycznych w Tarnowie. Ukończył Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowni prof. Jonasza Sterna, a także Podyplomowe Studium Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, oraz Hunter College, Graphic Design & Photography w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2020 r. (stypendium artystyczne w dziedzinie sztuk wizualnych). Członek Oddziału Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Jest wiceprezesem fundacji artystyczno-edukacyjnej andART. Odznaczony medalem Zasłużony Działacz Kultury.

 

Andrzej S. Grabowski miał 10 wystawach indywidualnych i uczestniczył w 117 wystawach zbiorowych w Polsce, Europie i Stanach Zjednoczonych. 125 razy był kuratorem ogólnopolskich i międzynarodowych plenerów i wystaw malarskich. Tworzył scenografie i kostiumy dla Teatru Tańca Silva Rerum w Krakowie (1984-88). Po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych Ameryki, w latach 1988-2000, projektował scenografie i kostiumy, m.in. w Whitman Theatre, Lincoln Center, Washington Square Church, etc. Jest twórcą cyklu filmów pt. „Zmysły Sztuki dawniej i dziś” oraz cyklu spotkań artystyczno-edukacyjnych „Zmysły Sztuki”, projektów „Radość Tworzenia” „Droga zapisu”, „Malować każdy może”, „Academy andART” (wcześniej „Królewska Akademia Sztuki”).

 

Andrzej S. Grabowski i Łukasz Krupski: „Zderzenia”

 

Obecnie Andrzej S. Grabowski zajmuje się malarstwem sztalugowym i edukacją artystyczną. Jego prace można zakupić np. w galerii sztuki online Saatchi Art https://www.saatchiart.com/grabowski-art

 

Agencja Informacyjna, opinie, /Dec/ 2.11.2022