Małgorzata Karolina Piekarska

Małgorzata Karolina Piekarska -„As bierze raz” w Galerii Brama Bielańska

Agencja Informacyjna: „As bierze raz” to tytuł wystawy, która zostanie otwarta w piątek 10 maja 2024 r. w Galerii Brama Bielańska, Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej – Oddział Muzeum Niepodległości. Jest to część składowa wydarzeń związanych z obchodami otwartych funduszy europejskich.

„As bierze raz”

„As bierze raz” w Galerii Brama Bielańska to wyjątkowa ekspozycja, poświęcona kartom i ich dziejom. Muzeum Niepodległości w Warszawie ma w zbiorach sporo kart tworzonych w więzieniach i na zesłaniu. Każda talia lub projekt to osobna historia. Wystawie patronuje Polski Związek Brydża Sportowego. Prezentowane na ekspozycji współczesne karty (także takie z turniejów brydżowych, karty do innych gier, a nawet do wróżenia) pokazują jakie wyzwanie było przed twórcami więziennych i zesłańczych talii. 

Karty i gry karciane

„Na karty zwróciłam uwagę w trakcie ostatniego skontrum (inwentaryzacji). Ponieważ są to obiekty właściwie nigdy nie pokazywane (szczątkowo są na ekspozycji w Muzeum Więziennym Pawiak w Warszawie) pomyślałam, że warto je pokazać.” – Mówi Agencji Informacyjnej Małgorzata Karolina Piekarska – kuratorka ekspozycji „As bierze raz” w Galerii Brama Bielańska. – „Temat mnie zafascynował, zwłaszcza gdy poczytałam o historii kart. Sama mam duży zbiór kart i mnie to interesuje również prywatnie, bo jestem z rodziny pasjansowej i karcianej. Pomyślałam, że pokazanie kart w zestawieniu z fabrycznymi uwydatni ich wyjątkowość.” – Wyjaśnia Agencji Informacyjnej Małgorzata Karolina Piekarska – kuratorka ekspozycji „As bierze raz” w Galerii Brama Bielańska.

Kiedy w ogóle powstały karty? Niżnik i Wyżnik czy Walet i Dama? Piki czy wino? Denary czy monety? Pałki czy kije? Kiedy zaczęto wróżyć z kart? Kto kochał pasjanse? W co grali Polacy uwięzieni w X Pawilonie w Cydadeli Warszawie, po upadku Powstania Listopadowego, a w co na Pawiaku – w wiezieniu w Warszawie, w którym Niemcy niewolili Polaków, w czasie okupacji niemieckiej, podczas II wojny światowej? Z czego powstały karty w więzieniu na Montelupich w Krakowie? Ile lat miał najmłodszy twórca kart? Kim był i za co w karcerze siedział twórca najstarszej muzealnej talii? 

Brydż uważany jest za grę szlachetną i uczącą strategii oraz przewidywania. Dziś gdy wszelkiego rodzaju gry są w zakładach penitencjarnych stosowane jako jedno z narzędzi resocjalizacji – warto pokazać karty powstałe w czasach, gdy więźniom nie wolno było grać, a za posiadanie kart można było trafić do karceru. Związek Brydżystów jest patronem wystawy „As bierze raz” w Galerii Brama Bielańska gdyż pomógł w wypożyczeniu od sowich członków karty, wydawane z okazji różnego rodzaju mistrzostw. 

Galeria Brama Bielańska

Ekspozycji „As bierze raz” w Galerii Brama Bielańska, Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej – Oddział Muzeum Niepodległości, przy ul. Czujnej w Warszawie jest czynna w godzinach otwarcia muzeum od 10 do 26 maja 2024 r. Galeria Brama Bielańska to przestrzeń wystawiennicza powstała w dwóch wartowniach bramy bielańskiej stanowiącej niegdyś główny wjazd do Cytadeli. To brama, którą wwożono aresztantów. Patronat honorowy nad ekspozycją „As bierze raz” w Galerii Brama Bielańska objęli: Polski Związek Brydża Sportowego i Mazowiecki Związek Brydża Sportowego. Partnerami medialnymi są: diuna, Polskie Radio TVP Historia, tygodnik „Przegląd”, miesięcznik „Stolica”, miesięcznik „Zielony Sztandar i tygodni „Idziemy”.

Małgorzata Karolina Piekarska

Małgorzata Karolina Piekarska – pisarka, dziennikarka prasowa i telewizyjna, historyk sztuki. Z wykształcenia: historyk sztuki, bibliotekarka i menadżer kultury. Zadebiutowała w 1986 roku na łamach miesięcznika społeczno-literackiego „Okolice” czterema opowiadaniami. W latach 1996–2017 współpracowała z Telewizja Polską, gdzie emitowane były jej reportaże. W latach 1994–2006 współpracowała z dwutygodnikiem „Cogito”. Publikowane tam felietony „Wzrockowisko” ukazały się drukiem jako książka. Współpracowała z dwutygodnikiem „Victor gimnazjalista”, na łamach którego publikowała w odcinkach powieści „Klasa pani Czajki”, „Tropiciele” i „Dzika”. W latach 2008–2011 prowadziła rubrykę „Zapytaj Gośkę” w Magazynie „13-tka”. Jest stałą felietonistką Magazynu Literackiego „Książki”. Prowadzi rubrykę „Galeria na Wyspie” w kwartalniku literackim „Wyspa”. W latach 2018–2019 była współscenarzystką najstarszej powieści radiowej „Matysiakowie”.

Małgorzata Karolina Piekarska jest autorką książek dla dzieci i młodzieży („Klasa pani Czajki”, „LO-teria”, „Licencja na dorosłość”, „Tropiciele”, „Dzika”), których akcja rozgrywa się na Saskiej Kępie w Warszawie, gdzie sama mieszka i skąd pochodzą jej przodkowie. Opublikowała dokumentalną książkę „Dziewiętnastoletni marynarz” – zbiór listów ze Szkoły Morskiej w Tczewie, pisanych przez jej stryjecznego dziadka Zbigniewa Piekarskiego oraz do spółki z nieżyjącym ojcem Maciejem Piekarskim, poświęconą zagładzie Zamojszczyzny, w czasie II wojny światowej książkę w formie osobistego reportażu pt. „Syn dwóch matek”.

Małgorzata Karolina Piekarska zrealizowała dwa spektakle teatralne według własnych scenariuszy. („Bubloteka”, „Listy do Skręcipitki”). W internecie prowadzi wirtualną galerię „Sztuka i Styl”, gdzie prezentuje współczesnych polskich artystów. Pracuje w Muzeum Niepodległości jako kierownik Działu Zbiorów. Jest członkiem polskiej sekcji Międzynarodowej Izby ds. Książek dla Młodych (IBBY), Warszawskiego Towarzystwa Genealogicznego, ZAiKS, Stowarzyszenia Historyków Sztuki oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (SPP). 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji, które znajdziesz tutaj. Agencja Informacyjna.

AI, Kultura /dec/ 9.05.2024