Esmetric Group inteligentne liczniki ilustracja

Inteligentne liczniki Esmetric Group: już ponad 2.000.000 w Polsce

Agencja Informacyjna: Do końca 2023 roku Esmetric Group dostarczył ponad 2.000.000 liczników dla odbiorców PGE Dystrybucja i Stoen Operator. Wyniki badań społecznych zleconych przez Esmetric Group, w kontekście procesu wymiany liczników w Polsce, prezentują zaskakujące braki w świadomości społeczeństwa.

Esmetric Group dla polskich operatorów systemu dystrybucyjnych

Esmetric Group, w ramach realizowanych umów w latach 2020-2023, dostarczył ponad 2.000.000 liczników energii, polskim operatorom systemów dystrybucyjnych. Ponad 1.500.000 liczników (40 proc. inteligentnych) dostarczono PGE Dystrybucja, a blisko 500.000 trafiło do Stoen Operator Sp. z o.o. (46 proc. proc. inteligentnych).

Inteligentne liczniki: badania społeczne

Z uwagi na trwającą dyskusję wokół inteligentnych liczników Esmetric Group zlecił badania opinii publicznej, dotyczących tego zagadnienia. Zgodnie z badaniami, wykonanymi przez Panel Badawczy Ariadna, 64 proc. ankietowanych osób nie wie na czym polega wymiana liczników i jakie mogą mieć korzyści z tego tytułu. Tylko 37 proc. badanych osób nie obawia się inwigilacji ze strony liczników, a 33 proc. nie boi się, że nowe liczniki będą źle zliczać zużytą energię i zawyżać rachunki. Aż 62 proc. ankietowanych jest przekonana, że koszt zakupu i montażu inteligentnych liczników zostanie przeniesiony na klientów końcowych i ostatecznie płacone rachunki będą wyższe.

Marek Czeredys: inteligentne liczniki oznaczają większą kontrolę nad zużyciem energii

„Na podstawie przeprowadzonych badać można stwierdzić, że wśród końcowych odbiorców energii elektrycznej brakuje świadomości z czego wynika wymiana liczników i jakie mogą mieć z tego korzyści.” – Ocenia wyniki badań Marek Czeredys – współwłaściciel Esmetric Group.

– „Inteligentne liczniki oznaczają przede wszystkim większą kontrolę nad zużyciem energii, dają też możliwość korzystania z dynamicznej taryfy, a także łatwiejsze rozliczanie i płatność za energię elektryczną. Dzięki inteligentnym licznikom, odbiorcy mogą monitorować swoje zużycie energii na bieżąco, a także otrzymywać informacje zwrotne i porady, jak je zmniejszyć. To może przynieść oszczędności rzędu nawet kilkunastu procent. Mam nadzieję, że edukacja w zakresie korzystania z energii sprawi, że użytkownicy docenia nowe rozwiązania.” – komentuje wyniki badań Marek Czeredys – współwłaściciel Esmetric Group.

Inteligentne liczniki energii a cyberbezpieczeństwo

Aż 63 proc. badanych osób ma też wątpliwości co do cyberbezpieczeństwa nowych inteligentnych liczników. 

– Bezpieczeństwo jest w naszej branży priorytetem. Liczniki są projektowane i wdrażane z myślą o spełnieniu najwyższych standardów cyberbezpieczeństwa. Przede wszystkim stosujemy zaawansowane technologie i protokoły zapobiegające nieautoryzowanemu dostępowi do danych i systemów. Obejmuje to kryptografię, autoryzację i monitorowanie dostępu. Polscy operatorzy sieci dystrybucyjnej przestrzegają wszystkich norm Unii Europejskiej, ale wdrożyli też własne, dodatkowe wymagania, szersze niż wymagane przepisami rozporządzenia pomiarowego – tłumaczy Piotr Golik Prezes Zarządu Esmetric Group .

W Internecie pojawiają się też nieprawdziwe dotyczące wysyłania danych odbiorców do operatora sieci dystrybucyjnej. Liczniki będą rejestrować dane nie częściej niż co 15 minut, a nie w czasie rzeczywistym co jest zgodne z wytycznymi GIODO z 2014 roku. Nie oznacza to jednak, że każde zarejestrowane w określonym przedziale czasu zużycie energii musi być natychmiast przesyłane do operatora sieci dystrybucyjnej czy centralnego systemu informacji rynku energii. Dane te będą przechowywane w urządzeniu, skąd w określonych odstępach czasu, przekazywane do operatora sieci dystrybucyjnej czy centrum informacji pomiarowych. Z naszych doświadczeń wynika, że przekazywanie takich informacji odbywa się nie częściej niż co 6 godzin. Rejestracja zużywanej energii ma głównie na celu kwestie bezpieczeństwa np. monitorowania ewentualnych awarii. – mówi Piotr Golik Prezes Zarządu Esmetric Group.

Polscy operatorzy sieci dystrybucyjnej przestrzegają wszystkich norm Unii Europejskiej, ale wdrożyli też własne, dodatkowe wymagania, szersze niż wymagane przepisami rozporządzenia pomiarowego

Piotr Golik, Prezes Zarządu Esmetric Group .

Esmetric Group – producent inteligentnych urządzeń pomiarowych

Firma od 2008 roku jest zaangażowana w większość wdrożeń liczników elektronicznych i inteligentnych do pomiaru energii elektrycznej w Polsce. W ramach świadczonych usług, pomaga Klientom na każdym etapie współpracy, począwszy od doradztwa przy doborze systemów pomiarowych, przeprowadzenia szkoleń i certyfikacji pracowników OSD, poprzez logistykę urządzeń, support i diagnozę problemów w trakcie prowadzenia wdrożenia, aż po wsparcie powdrożeniowe. W swojej ofercie ma między innymi liczniki zdalnego odczytu zgodne z rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska (tzw. Inteligentne), liczniki dla instalacji fotowoltaicznych, liczniki przemysłowe oraz liczniki do opomiarowania stacji SN/nN. Oferuje również szereg dodatkowych urządzeń pomiarowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji. Agencja Informacyjna.

AI, Gospodarka, /DEC/ 9.02.2024