„Cztery pory roku” – Nowy Jork w obiektywie Czesława Czaplińskiego

„Nowy Jork to nie Ameryka. Ale łatwo zauważyć, że cała Ameryka chciałaby być Nowym Jorkiem” – zauważył francuski autor i dyplomata Paul Morand (1888-1976). Czesław Czapliński – światowej sławy fotograf – może to tylko potwierdzić. Dowodem jest jego wystawa zdjęć Nowego Jorku w Republice Federalnej Niemiec.

 

Na początku lat 80. XX wieku Czesław Czapliński podróżował przez Amerykę Północną autobusami Greyhound. Zawsze, gdy podczas niezliczonych rozmów pojawiał się temat Nowego Jorku, ludzie opowiadali mu albo o swoich szczególnych doświadczeniach w tym mieście, albo o tym, że koniecznie chcieli tam pojechać raz w życiu.

 

Czesław Czapliński i jego rozmowy z artystami w Czytelniku

 

Czesław Czapliński zauważył też, że Nowy Jork zawsze stał jako punkt odniesienia przy porównywaniu, na przykład przy porównywaniu wysokości drapaczy chmur. On sam nie różnił się w swoich podróżach. Zaczął też porównywać inne miasta do Nowego Jorku. Nowy Jork jest domem głosowania Czaplińskiego. To miasto, obejmujące wyspy i kontynent z pięcioma dzielnicami: Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronx i Staten Island, robi po prostu wrażenie.

 

Czesław Czapliński fotografował Nowy Jork przez ponad 40 lat: dzień i noc, wszystkie pory roku, z wody, na lądzie i w powietrzu. Artysta ciągle pod wrażeniem wielkości budynków, wysokości budynków w najbliższej przestrzeni – tę właśnie emocję stara się uchwycić swoim aparatem.

 

Nowy Jork często nazywany jest stolicą świata. Znaczenie miasta jako ważnego węzła handlowego, finansowego i kulturalnego jest niekwestionowane. Główne instytucje, w tym Organizacja Narodów Zjednoczonych, mają siedzibę w Nowym Jorku. Czesław Czapliński od kilkudziesięciu lat tworzył wiele fotografii i panoramicznych obrazów Nowego Jorku , które właśnie obrazują potęgę i wielkość światowej metropolii. Fotograf pokazuje miastu to, co czuje, jak je postrzega. Swoje doświadczenia z ostatnich czterdziestu lat uchwycił na zdjęciach.

 

https://agencja-informacyjna.com/kultura/czeslaw-czaplinski-i-jego-fotografia-portretowa/

 

Od 30 października 2022 roku do 29 stycznia 2023 będzie można zwiedzać wystawę fotografii Nowego Jorku – „Cztery pory roku” Czesława Czaplińskiego w Muzeum Sheep Barn w Museum im Schafstall w Republice Federalnej Niemiec. Ekspozycja prezentuje fotografie, które przedstawiają Nowy Jork z innej perspektywy i kąta. Pokazują one zdjęcia zwykłych ludzi przed luksusowym oknem butiku, zdjęcia przedstawiające gorącą codzienność ludzi w kolorowych światłach Broadwayu oraz zdjęcia ukochanych, tandetnych, przerośniętych dekoracji świątecznych oraz dekoratorów rzeźb w Rockefeller Center.

 

Zdjęcia Czesława Czaplińskiego pokazują wielki Nowy Jork w małych klipach. To fotografie zatrzymujące zmiany tego miasta, które nigdy nie śpi ani na chwilę, aby zwiedzający muzeum mogli w spokoju na nie patrzeć. „Chcę obudzić się w mieście, które nigdy nie śpi.” – Śpiewał Frank Sinatra

 

Godziny otwarcia wystawy „Cztery pory roku” Czesława Czaplińskiego w Muzeum Sheep Barn w Museum im Schafstall: środa i niedziela: 10:00-17:00 oraz po wcześniejszym umówieniu telefonicznym pod numerem 07139/3924. Zamknięte: 25. Grudzień 2022 i 1 stycznia 2023. Ceny wstępu: normalne – 5,00 euro, ulgowe – 3,00 euro.

https://agencja-informacyjna.com/kultura/obiektyw-kulturalny-dla-czeslawa-czaplinskiego/

 

Czesław Czapliński to wielokrotnie nagrodzony i wyróżniający się fotograf sztuki, dziennikarz i producent filmów dokumentalnych. Urodził się w 1953 roku w mieście Łodzi w Polsce, a od 1979 roku mieszka w Nowym Jorku i Warszawie. W ciągu ostatnich 40 lat Czapliński fotografował znaczące osoby z biznesu, polityki, kultury i sportu, w tym Henry Kissingera, Malcom Forbes, Andy Warhol, Michael Jackson i Tina Turner. Wybór ponad tysiąca portretów był już wystawiony w Muzeum w Schafstall w Neuenstadt w latach 2009 i 2013. Ponad 100 innych wystaw i prezentacji fotografii odbyło się na całym świecie: w Warszawie, Nicei, Chicago, Moskwie, Londynie, Lizbonie, Brukseli i Nowym Jorku. Czesław Czapliński to fotograf i autor ponad 45 albumów i książek. „My HIStory: Jak I Photographed a King” (1999), „Nowy Jork Before and After 11 września 2001” (2002) i „Artists” (2007) to tylko niektóre z jego wydawnictw, które znalazły się na listach niezliczonej ilości gazet i czasopism. Fotografie Czesława Czaplińskiego publikowały najważniejsze czasopisma, w tym „The New York Times”, magazyn „TIME”, „The Washington Post”. Jego zdjęcia znajdują się teraz w zbiorach Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych Ameryki w Waszyngtonie, Nowojorskiej Biblioteki Publicznej i Muzeum Narodowego w Warszawie, a także w wielu zbiorach prywatnych na całym świecie.

 

Nowy Jork (ang. City of New York) – miasto w Stanach Zjednoczonych Ameryki o największej liczbie mieszkańców, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Aglomeracja wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata. Położony jest na wybrzeżu Atlantyku, w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych i składa się z pięciu okręgów będących oddzielnymi hrabstwami (boroughs): Bronksu, Brooklynu, Manhattanu, Queens i Staten Island.

 

W 2017 r. w Nowym Jorku , o powierzchni 790 km², mieszkało 8.620.000 osób, co sprawia, że jest to najgęściej zaludnione miasto na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki. Jest to zarazem najbardziej zróżnicowane językowo miastem na świecie. Na jego obszarze mówi się w ponad 800 językach.

 

https://agencja-informacyjna.com/kultura/andrzej-pitynski-i-jego-dziela/

 

Historyczne korzenie Nowego Jorku  sięgają roku 1624, kiedy miasto zostało założone jako faktoria handlowa przez holenderskich kolonistów. W 1626 roku nadali oni mu nazwę Nowego Amsterdamu. W 1664 roku kontrolę nad miastem, a także otaczającymi je terenami, przejęli Anglicy. Po tym, jak król angielski Karol II Stuart przekazał te ziemie swojemu bratu, Jakubowi II – księciu Yorku, nazwę Nowy Amsterdam zmieniono na Nowy Jork . W latach 1785–1790 Nowy Jork pełnił rolę stolicy Stanów Zjednoczonych Ameryki.

 

Wiele miejsc w Nowym Jorku jest atrakcyjnych dla turystów. Odwiedza je ponad 60.000.000 osób rocznie. Times Square, określany mianem „Skrzyżowania Świata” – jasno rozświetlony punkt centralny teatru broadwayowskiego, jest jednym z najruchliwszych przejść dla pieszych na świecie, a zarazem centrum światowego przemysłu muzycznego. Prestiżowa Carnegie Hall oraz Metropolitan Opera czynią miasto także jednym z największych ośrodków muzyki klasycznej w ogóle. W mieście znajduje się kilka światowej sławy mostów, wieżowców oraz parków. Finansowa dzielnica Nowego Jorku , na czele z Wall Street w Lower Manhattan, pełni funkcję finansowej stolicy świata i siedziby New York Stock Exchange – największej na świecie giełdy papierów wartościowych pod względem kapitalizacji notowanych na niej spółek. Rynek nieruchomości na nowojorskim Manhattanie znajduje się w czołówce najdroższych rynków świata. Zlokalizowane na Manhattanie Chinatown ma najwyższy współczynnik koncentracji ludności chińskiej na półkuli zachodniej. W przeciwieństwie do większości innych systemów metra na świecie New York City Subway kursuje całą dobę, we wszystkie dni tygodnia. W Nowym Jorku działają liczne uniwersytety i college’e, włączając w to prestiżowe Columbia University, New York University oraz Rockefeller University, które należą do stu najlepszych uczelni na świecie. Nowy Jork to również wielkie centrum muzealnictwa i sportu.

 

https://agencja-informacyjna.com/kultura/fotografie-ktore-ciagle-zachwycaja/

 

Pierwsza wielka bitwa rewolucji amerykańskiej, a zarazem największa potyczka wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych – bitwa na Long Island, miała miejsce w Nowym Jorku w sierpniu 1776 roku. Krótko po zakończeniu wojny, w 1785 roku, Kongres Konfederacji ustanowił Nowy Jork stolicą Stanów Zjednoczonych. Nowy Jork był stolicą do 1790 roku, kiedy funkcję tę przejął na stałe Waszyngton.

 

Ogromny pożar, jaki opanował fabrykę odzieży Triangle Shirtwaist, kosztował życie 146 pracowników obiektu i przyczynił się do rozwoju związku zawodowego International Ladies’ Garment Workers’ Union. Katastrofa skutkowała ponadto zaostrzeniem standardów bezpieczeństwa w fabrykach i ośrodkach przemysłowych w Stanach Zjednoczonych. 11 września 2001 roku miało miejsce najtragiczniejsze wydarzenie w historii Nowego Jorku – w wyniku zamachu terrorystycznego, dwa, porwane przez zbrodniczą międzynarodową organizację Al-Kaidę, samoloty uderzyły w siostrzane wieże World Trade Center, powodując ich zniszczenie oraz śmierć około 3.000. Obecnie w miejscu oryginalnego kompleksu World Trade Center stoją  World Trade Center, World Trade Center Memorial, World Trade Center oraz 2 wieże biurowe.

 

2,7 proc. mieszkańców Nowego Jorku deklaruje polskie pochodzenie. Polonia skupia się przede wszystkim w dzielnicy Greenpoint, która często określana jest mianem Little Poland (Mała Polska). Wśród pozostałych obszarów zamieszkiwanych przez Polonię są dzielnice Queens – Ridgewood, Maspeth i Middle Village, a także Staten Island. W Nowym Jorku działa wiele polskich organizacji, a w tym m.in.: Fundacja Kościuszkowska, Polski Instytut Naukowy, Fundacja Paderewskiego oraz Instytut J. Piłsudskiego. W mieście wydawane są polskie czasopisma i gazety (m.in. „Nowy Dziennik”, „Kurier Plus”, „The Poland Times”), funkcjonują polskie galerie artystyczne, klub żeglarski, a także teatr.

 

Agencja Informacyjna, kultura /DEC/, 30.10.2022

AI World
Gospodarka
Home
Opinie
Kultura