Czesław Czapliński i jego rozmowy z artystami w Czytelniku

 

Rozmowa z Czesławem Czaplińskim – światowej sławy fotografem i dziennikarzem.

 

Kawiarnia w budynku Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik” to legendarne miejsce. Ma Pan z tym miejscem jakieś wspomina?

Czesław Czapliński: Bardzo dużo, załatwiłem np. Jerzemu Kosińskiemu wydanie, w latach 80. XX wieku, po polsku jego powieści „Malowany ptak”, przyjaźniłem się z Ryszardem Kapuścińskim, który wydawał swoje książki w Czytelniku, znałem się z wybitnym grafikiem współpracującym z Czytelnikiem – Andrzejem Heidrichem, na początku 2022 roku wyszła moja 45 książka o Ryszardzie Kapuścińskim właśnie w Spółdzielni Wydawniczej Czytelnik.

 

Artyści w Czytelniku Czesław Czapliński: Marek Roefler

 

Kawiarnia w Czytelniku się zmieniła, dotyczy to nawet nazwy „kawiarnia Czytelnik. Nowe wydanie”. Jak Pan odbiera zmiany? Czy przetrwała legendarna atmosfera?

Czesław Czapliński: Tak, przetrwała legenda, a po remoncie jest zachowane wszystko co było kiedyś, ale w nowej eleganckiej formie.

 

Teraz podjął się Pan realizacji cyklu spotkań „Artyści w Czytelniku. Czesław Czapliński”. Jak narodził się pomysł tego projektu?

Chciałem kontynuować, to co robiłem kiedyś w Łazienkach Królewskich i okazało się, że znakomitym pomysłem jest „kawiarnia Czytelnik. Nowe wydanie”.

 

W 2013 roku realizował Pan podobny projekt „Artyści w Łazienkach”. Czym różni się nowa koncepcja od tej sprzed dekady?

Czesław Czapliński: „Artyści w Łazienkach” był to cykl kameralnych spotkań organizowanych w Pałacu Myślewickim w Łazienkach Królewskich. Wydarzenie nawiązywało do legendarnych obiadów czwartkowych króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Spotkania „kawiarni Czytelnik. Nowe wydanie” jest kontynuacją tamtego zamysłu.

 

Czesław Czapliński i jego „Fotografia portretowa”

 

W ramach spotkań „Artyści w Czytelniku. Czesław Czapliński” do tej pory wystąpili aktor Zbigniew Zamachowski, Pierwsza Dama Polskiego Jeździectwa Wanda Wąsowska, kolekcjoner i biznesmen Marek Roefler, dwie ostatnie z tych postaci nie wydają się oczywistymi artystami, jak Pan zatem definiuje pojęcie artysty?

Czesław Czapliński: Jeśli konie tańczą jak na nich jeździ Wanda Wąsowska, a Marek Roefler stworzył artystyczne muzeum w Konstancinie, to dla mnie są również artystami.

 

Pana spotkania „Artyści w Czytelniku. Czesław Czapliński” zaprasza Fundacja Nowe Teraz. Na czym polega współpraca?

Czesław Czapliński: Organizatorem cyklu spotkań pod tytułem „Artyści w Czytelniku Czesław Czapliński, zaprasza Fundacja Nowe Teraz” jest Fundacja Nowe Teraz, która od 2014 roku angażuje się w organizację przedsięwzięć upowszechniających kulturę narodową. Jednym z celów statutowych Fundacji jest podtrzymywanie i rozwój świadomości kulturowej. Fundacja Nowe Teraz” stwarza warunki równego dostępu do dóbr kultury, będącej źródłem tożsamości narodu polskiego, poprzez adresowanie swojej oferty do osób potrzebujących pomocy w realizacji swoich dążeń i aspiracji.

 

Współpraca z Fundacją Nowe Teraz polega na organizacji i prowadzeniu spotkań z artystami oraz przygotowaniu materiału filmowego z rozmów z gośćmi zapraszanymi do Kawiarni Czytelnik Nowe Wydanie. Spotkania z Artystami w Czytelniku wpisują się w prowadzony przez Fundację autorski Projekt pod tytułem Edukacja i Tożsamość który promuje wartościowe osoby mające odbiorcom coś ważnego do przekazania. Gośćmi spotkań są wybitni pisarze, poeci, ludzie sztuki, filmu, teatru, znani intelektualiści, wszyscy ci, którzy potrzebują kilku chwil oddechu, miejsca, gdzie mogliby się poczuć jak „u siebie”. Od kilku już lat zapraszam wybitnych artystów, reprezentujących różne dziedziny sztuki, na spotkania z publicznością. Było ich już blisko sto. Moimi gośćmi byli m.in. Ewa Braun, Stasys Eidrigevicius, Julia Hartwig, Janusz Głowacki, Rafał Olbiński, Małgorzata Walewska, Józef Wilkoń, Juliusz Erazm Bolek, Franciszek Maśluszczak.

 

Kisiel wraca na Rozdroże

 

Zaproszenie na spotkania „Artyści w Czytelniku. Czesław Czapliński” zaprojektował Mieczysław Wasilewski. Jak namówił Pan tego artystę do wykonania projektu?

Czesław Czapliński: Z Mieczysławem Wasilewskim znamy się od lat. Zaprojektował na zamówienie Galerii Narodowej Zachęta w Warszawie, mój pierwszy plakat wystawy z 1989 r. „Twarzą W Twarz”, na zamówienie dyrektora Zachęty, nic o tym nie wiedziałem, ale byłem zachwycony i tak jest do dziś.

 

Czego się Pan spodziewa po realizacji cyklu spotkań „Artyści w Czytelniku. Czesław Czapliński”?

Czesław Czapliński: Tak jak to robiłem w Łazienkach Królewskich, spotkania są nagrywane i będą dostępne w internecie, czyli będzie mogło z nimi zapoznać szeroka publiczność na całym świecie.

 

Czesław Czapliński– światowej sławy artysta fotograf, dziennikarz i autor filmów dokumentalnych, łodzianin z urodzenia, obywatel świata. Od roku 1979 mieszka w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych Ameryki i Warszawie w Polsce. Autor 45 albumów i książek oraz wielu filmów dokumentalnych. Miał ponad 300 wystaw fotograficznych, m. in.: w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, a także w Nowym Jorku, Chicago, Nicei, Moskwie, Londynie, Monachium i Brukseli.

 

https://biznesciti.com/nagrody-i-rankingi/item/13291-obiektyw-2022-nagroda-agencji-informacyjnej-dla-czes%C5%82awa-czapli%C5%84skiego.html

 

W ciągu ponad 40 lat kariery, Czesław Czapliński fotografował najbardziej znane osobistości ze świata biznesu, kultury, polityki, sportu, wśród nich znajdziemy takie postacie, jak: papież Jan Paweł II, Muhammad Ali, Isaac Asimov, Maurice Béjart, Leonard Bernstein, Bernardo Bertolucci, Cindy Crawford, Oscar de la Renta, Alain Delon, Catherine Deneuve, Placido Domingo, Umberto Eco, Jane Fonda, Michael Jackson, Joseph Heller, Vladimir Horowitz, Henry Kissinger, Calvin Klein, Jerzy Kosiński, Shirley MacLaine, Liza Minnelli, Roger Moore, Alberto Moravia, Willie Nelson, Richard Nixon,Luciano Pavarotti, Gregory Peck, Paloma Picasso, Roman Polański, Isabella Rossellini, Omar Sharif, Brooke Shields, Isaac Singer, Susan Sontag, Donald Trump, Tina Turner, Liv Ullmann, John Updike, Peter Ustinov, Kurt Vonnegut, Andy Warhol czy Raquel Welch.

 

Zdjęcia Czesława Czaplińskiego publikowane były na całym świecie, np. w pismach „The New York Times”, „Time”, „Vanity Fair”, „The Washington Post”, „Newsweek”, „Twój Styl”, „Viva”, „Rzeczpospolita”. Prace artysty znajdują się w zbiorach Library of Congress w Waszyngtonie, New York Public Library, Muzeum Narodowym w Warszawie i Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Bibliotece Narodowej w Warszawie i wielu kolekcjach prywatnych na całym świecie.

 

Czesław Czapliński otrzymał wiele znaczących nagród takich jak: Złoty Medal Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego; Złoty Medal „Za Fotograficzną Twórczość”, medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, „Obiektyw kulturalny” – nagroda Agencji Informacyjnej.

 

Agencja Informacyjna, wywiady, /DEC/ 27.10.2022