Artyści w Czytelniku Czesław Czapliński: Marek Roefler

 

 „Artyści w Czytelniku Czesław Czapliński” to nowy cykl wydarzeń realizowanych przez Fundację Nowe Teraz. Spotkania będą się odbywały w legendarnej kawiarni „Czytelnik”, w której, od dziesięcioleci, bywają znani pisarze, aktorzy i politycy.

 

Andrzej Pityński i jego dzieła

 

Spotkania prowadzi Czesław Czapliński – światowej sławy fotograf i dziennikarz, który portretuje i dokumentuje m. in. życie najwybitniejszych Polaków. Gościem premierowego wydarzenia będzie Marek Roefler – wybitny biznesmen, mecenas sztuki i kolekcjoner dzieł twórców, związanych ze środowiskiem Écolede Paris, organizator wystawy malarstwa Tamary de Lempickiej w Villa La Fleur w podwarszawskim Konstancinie. Spotkanie odbędzie się w czwartek – 6 października 2022 r., o godz. 18:00 w Kawiarnii „Czytelnik Nowe Wydanie” (ul. Wiejska 12 A w Warszawie). Obowiązują zaproszenia.

 

Marek Roefler jest założycielem i współwłaścicielem przedsiębiorstwa Dantex, które, od 1996 r., zajmuje się budową biurowców pod wynajem i realizacją inwestycji mieszkaniowych. Znalazł się na liście „100 najbogatszych Polaków” tygodnika „Wprost”.

 

Marek Roefler ukończył Wydział Fizyki Jądrowej na Uniwersytecie Warszawskim. Swoją przygodę kolekcjonerską rozpoczął jeszcze w latach 90. XX wieku. Początkowo interesował się sztuką polską XIX wieku. Później jego uwaga skupiała się na artystach pochodzących z Europy Środkowo-Wschodniej, pracujących na paryskim Montparnassie tzw. École de Paris (Szkoła Paryska). Utworzył prywatne muzeum Villa la Fleur, w podwarszawskim Konstancinie.

 

Juliusz Erazm Bolek: Monochrome

 

Villa la Fleur to unikatowe miejsce na mapie polskiego muzealnictwa. Fundamentem zbiorów prywatnego muzeum jest twórczość polskich i żydowskich artystów kojarzonych z École de Paris (Szkoła Paryska). Muzeum składa się z dwóch budynków ekspozycyjnych, oddzielonych parkiem rzeźb. Zarówno budynki muzealne w obecnym kształcie, jak i zakres zbiorów w nich prezentowany stanowią wynik wieloletniej kolekcjonerskiej pasji Marka Roeflera.

 

Pierwszy budynek muzeum Villa la Fleur, mieszczący zbiory, został wzniesiony w 1906 roku i pierwotnie pełnił funkcje rezydencjalne. W 2009 roku, po gruntownym remoncie zabytkowa willa została zaadaptowana do celów muzealnych, a rok później w 2010 roku zostało w niej założone Muzeum Villa la Fleur. Wówczas rozpoczęła się działalność wystawiennicza, wydawnicza i edukacyjna prowadzona do dziś. Jej przedmiotem jest twórczość kilkudziesięciu artystów, współtworzących paryską awangardę I połowy XX wieku. W 2021 roku, po dwuletnim generalnym remoncie, oddany został drugi budynek Muzeum Villa la Fleur. Na trzech kondygnacjach znajdują się wystawy stałe i czasowe. Placówka posiada specjalistyczny, bogaty księgozbiór, który udostępniany jest w celach badawczych.

 

Ekspozycja stała Muzeum Villa la Fleur odzwierciedla kolekcjonerskie zainteresowania założyciela i fundatora Marka Roeflera. Tworzona przez wiele lat, prezentowana w dwóch zabytkowych willach kolekcja obejmuje: malarstwo, rzeźbę, rysunek i grafikę. Na wystawie stałej eksponowane są dzieła takich artystów jak: Mojżesz Kisling, Eugeniusz Zak, Henryk Hayden, Henryk Epstein, Mela Muter, Maurycy Mędrzycki, Szymon Mondzain, Władysław Ślewiński, Józef Pankiewicz, Louis Marcoussis, Alicja Halicka czy Tamara de Łempicka. W Muzeum Villa la Fleur wystawiane są ponadto rzeźby autorstwa Jana Lamberta-Ruckiego, Józefa Csaky’ego, Bolesława Biegasa, Xawerego Dunikowskiego oraz Augusta Zamoyskiego. Całość ekspozycji dopełnia rzeźba szkoły zakopiańskiej, a także rzemiosło artystyczne oraz meble w stylu Art Déco.

 

Kama Zboralska: Kierunek sztuka

 

Czesław Czapliński – światowej sławy artysta fotograf, dziennikarz i autor filmów dokumentalnych, urodzony w 1953 roku w Łodzi. Od roku 1979 mieszka w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych Ameryki i Warszawie w Polsce. Autor 43 albumów i książek oraz wielu filmów dokumentalnych. Miał ponad 300 wystaw fotograficznych, m. in.: w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, a także w Nowym Jorku, Chicago, Nicei, Moskwie, Londynie, Monachium i Brukseli.

 

W ciągu ponad 40 lat kariery, Czesław Czapliński fotografował najbardziej znane osobistości ze świata biznesu, kultury, polityki, sportu, wśród nich znajdziemy takie postacie, jak: papież Jan Paweł II, Donald J. Trump, Muhammad Ali, Maurice Béjart, Leonard Bernstein, Bernardo Bertolucci, Cindy Crawford, Oscar de la Renta, Catherine Deneuve, Placido Domingo, Umberto Eco, Michael Jackson, Henry Kissinger, Calvin Klein, Jerzy Kosiński, Luciano Pavarotti, Paloma Picasso, Isabella Rossellini czy Andy Warhol. Zdjęcia Czaplińskiego publikowane były na całym świecie, np. w pismach „The New York Times”, „Time”, „Vanity Fair”, „The Washington Post”, „Newsweek”, „Twój Styl”, „Viva”, „Rzeczpospolita”. Prace artysty znajdują się w zbiorach Library of Congress w Waszyngtonie, New York Public Library, Muzeum Narodowym w Warszawie i Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Bibliotece Narodowej w Warszawie i wielu kolekcjach prywatnych na całym świecie.

 

Agencja Informacyjna, kultura /DEC/ 2.10.2022