Alicja Bieszyńska Allegro

Alicja Bieszyńska, Allegro: Inwestujemy w zieloną energię

Agencja Informacyjna: Alicja Bieszyńska, Menadżerka ds. Zrównoważonych Dostaw w Allegro odpowiada na pytania związane z praktyką ESG.


Rozmowa z Alicją Bieszyńską

Jaka jest rola ESG i sustainability w e-handlu?


Alicja Bieszyńska, Allegro: Chciałabym powiedzieć, że bardzo dużą, ale myślę, że ESG i sustainability, czy też CSR, to cały czas jest to taki obszar, który jest, powiedzmy, raczkujący. I te duże firmy, te notowane na giełdzie, czy właśnie te globalne, coraz częściej wdrażają to właśnie w strategię, w politykę firmową. Jednak cały czas jest to obszar, który w przypadku tych mniejszych przedsiębiorstw wymaga jeszcze edukacji i rozwoju.

Jakie rozwiązania w tym zakresie stosuje taki gigant jak Allegro?

Alicja Bieszyńska, Allegro: Jeżeli chodzi o Allegro, to oczywiście, jako duża firma notowana na giełdzie, jesteśmy zobowiązani do spisywania tych wszystkich inicjatyw w raporcie ESG. Wydajemy go co roku, od paru lat, więc tam można sobie zobaczyć wszystkie nasze inicjatywy w zakresu zrównoważonego rozwoju.

Takie dwie główne inicjatywy, które mogę wymienić, to jest redukcja emisji CO2 i to robimy m.in. poprzez inwestowanie w zieloną energię. A druga rzecz to jako platforma zakupów online przyczyniamy się do tego, że wprowadzamy na rynek bardzo dużo opakowań, w których te produkty są transportowane. W naszych usługach, w naszej logistyce, staramy się właśnie te opakowania zmieniać na bardziej ekologiczne, czyli głównie z recyklingu.

Czy inne światowe przedsiębiorstwa e-handlu też tak dbają o środowisko?

Alicja Bieszyńska, Allegro: Myślę, że wymusza to też po trochu nadchodząca dyrektywa CSRD o raportowaniu właśnie w niefinansowym i właśnie z zakresu zdrowia naważonego rozwoju. Więc jeżeli jeszcze nie, no to niedługo będą musiały wdrażać właśnie te praktyki ESG. Ale już widzę i coraz więcej firm to stosuje, coraz więcej firm też raportuje takie właśnie proekologiczne i proludzkie te strategie i wdrożenia, więc myślę, że coraz więcej tego jest.

Wywiadu zrealizowany przez Fundację XBW Ignacego Krasickiego podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.

Wideo

Rozmowa zrealizowana przez Fundację XBW Ignacego Krasickiego podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.
Fundacja Adamed przebadała uczniów!

Kim jest Alicja Bieszyńska?

Alicja Bieszyńska menedżer ds. zrównoważonego rozwoju z ponad 14-letnim doświadczeniem zawodowym w międzynarodowych firmach. Posiadając wiedzę na temat trendów zrównoważonego rozwoju, umiejętność budowania udanych relacji i postawę „can-do”, jest mnie ambasadorem zielonej transformacji.

Czym zajmuje się Fundacja XBW?

Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego powstała w 2018 r. Jej celem jest upowszechnianie spuścizny patrona Księcia Biskupa Warmińskiego i popularyzacja wiedzy o tej wybitnej postaci oraz działania, związane ze wspieraniem polskiego dziedzictwa narodowego. Misją Fundacji jest wspieranie w kraju i zagranicą polskiej kultury i sztuki, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, w szczególności dorobku polskiego ziemiaństwa. 

Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego zajmuje się także podtrzymywaniem i upowszechnianiem tradycji i, co za tym idzie, promowaniem świadomości obywatelskiej, kulturowej i narodowej. Wśród celów działania instytucji jest także wspomaganie rozwoju gospodarczego Polski oraz promocja dobrych praktyk w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu. W ramach Fundacji działa Instytut ESG, Galeria Delfiny, zlokalizowana na warszawskim Powiślu.

W ramach Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego działają zespoły doradczo-analityczne sa to: Instytut Społecznej Odpowiedzialności Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju, Instytut Prawo i Gospodarka czy Instytut Wspierania  Do najważniejszych i najbardziej spektakularnych przejawów aktywności instytucji należy organizacja Kongresu ESG „Liderzy zrównoważonego rozwoju – Europa” (ESG Congress – Europe – leaders of sustainable development)Forum i Konkurs „Pracodawca Godny Zaufania” i wydawanie kwartalnika „Raport ESG”.

Segregacja śmieci jest ciągle problemem dla Polaków według badań zleconych przez Instytut ESG.

Fundacja XBW z nagrodą Ambasador Instytutu Biznesu 2022

W 2022 roku Fundacja XBW Ignacego Krasickiego otrzymała nagrodę Ambasador Społecznej Odpowiedzialności Biznesu, za prowadzenie portalu raportCSR.pl, przyznaną przez kapitułę Instytutu Biznesu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji o tematyce ESG. Agencja Informacyjna.

AI, Wywiady, ESG /AIN, Fundacja XBW/ 20.04.2024. Fot. główna – Alicja Bieszyńska Linkdin