Oriflame w Rosji

Dyrektorki Oriflame w Rosji w marcu 2022: Rynek się oczyścił. Musimy teraz robić interesy

Agencja Informacyjna: Jak prowadzona była komunikacja liderów Oriflame w Rosji w początkach wojny na Ukrainie w 2022 r.? Rosyjskie dyrektorki mówią o łzach, dumie i konieczności przekazania wszystkim komunikatu, że Oriflame z Rosji nie wyjdzie.


Oriflame zostało w Rosji, ale nie chce o tym rozmawiać

Od 24 lutego 2022 r. trwa napastnicza wojna Rosji przeciwko Ukrainie. Społeczność międzynarodowa wprowadziła szereg sankcji przeciwko rosyjskiej gospodarce, które mają w założeniu utrudnić Federacji Rosyjskiej prowadzenie działań wojennych. Wiele zachodnich koncernów opuściło Rosję nie chcąc swoją działalnością przyczyniać się do finansowania rosyjskiej machiny wojennej.

Od kilku tygodni informujemy o bardzo istotnej rozbieżności między oficjalnymi komunikatami szwedzkiego koncernu Oriflame Cosmetics, który w Polsce przekazał opinii publicznej informacje, że wycofuje się z rosyjskiego rynku w związku z wojną. Informację ta ukazała się jako oficjalny komunikat na stronie Oriflame, ale także została przekazana przez media branżowe. Do dzisiaj najpopularniejsza wyszukiwarka Google podpowiada, że Oriflame wycofało się z Federacji Rosyjskiej.

Polskim konsumentom należy się prawda

Tak jednak nie jest. Szczegółowo analizowaliśmy stronę Oriflame.ru, rozmawialiśmy z konsultantami Oriflame w Rosji, analizowaliśmy komunikację w mediach społecznościowych grup związanych ze sprzedawcami Oriflame. Zadaliśmy pytania firmie Oriflame Poland oraz Cetes Cosmetics Poland, spółce będącej producentem kosmetyków Oriflame, które według informacji przekazanych nam przez konsultantów Ofirlame nadal trafiają z Polski na rosyjski rynek. Niestety nikt z obydwu przedsiębiorstw nie zabrał głosu w tej sprawie, choć zadane przez nas pytania dotyczy kwestii możliwości podszywania się pod Oriflame w Rosji oszustów. Co może oznaczać ten brak komunikacji ze strony Oriflame?

Opinia publiczna w Polsce zasługuje na informacje dotyczące działalności koncernu Oriflame w Rosji. Prześledziliśmy oficjalny kanał wideo You Tube Oriflame Russia, który ma dzisiaj 141 tys. subskrybentów. Kanał Oriflame Russia nie ogranicza się tylko do prezentowania materiałów promocyjnych nowych kosmetyków wprowadzanych na rosyjski rynek. Kanał ten relacjonuje również imprezy branżowe, których nie brakuje. Kanał działa nieprzerwanie do dzisiaj, przez cały czas wojny na Ukrainie.

25 lutego 2022 r. Początek wojny? Nie, to czas na nowe perfumy Oriflame

25 lutego 2022 r. dzień po rozpoczęciu pełnoskalowej agresji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie kanał Oriflame Russia zaprezentował krótki film prezentujący nowe perfumy dla mężczyzn i kobiet.

W opisie na kanale czytamy: “Tworząc swoje kultowe zapachy, marka Possess inspirowała się legendami o bogach, mitycznych bohaterach i postaciach historycznych. Pobudzają one naturalny magnetyzm, charyzmę i siłę, tworząc niezachwiany wizerunek pewnego siebie mężczyzny. Perfumy mają wysoką koncentrację i intensywny zapach”.

Niewątpliwie w obliczu działań wojennych pewność siebie mężczyzn ma znaczenie, Oriflame Russia trafiło więc swoją reklamą idealnie w początek działań zbrojnych. Nawet w szoku jakim dla świata był początek wojny Oriflame nie zapomniało o stymulowaniu sprzedaży. Kolejne nagrania pokażą, że wojna na Ukrainie to dobry bodziec, żeby więcej zarobić.

Materiał wideo opublikowany na kanale Oriflame Russia 25 lutego 2022 r.

12 marca 2022 r.: Nie myśl o wojnie, skup się na nowym katalogu Oriflame.

Nie ma żadnej istotnej przerwy w działaniach kanału wideo Oriflame w Rosji w początkach wojny na Ukrainie. 12 marca 2022 r. czyli zaledwie kilka dni po wybuchu wojny na kanale pojawia się kolejne nagranie. W Rosji w tym czasie pojawiają się antywojenne protesty, wiele Rosjan czuje ogromne zaniepokojenie rozwojem sytuacji.

Oriflame w Rosji wprowadza czwarty katalog. Prezentacje katalogu na You Tubę prowadzi Svetlana Boytsova, która przedstawia się jako starszy menedżer ds. komunikacji, partner w krajach Wspólnoty Państw Niepodległych (dawne kraje Związku Radzieckiego). Boytsova prezentuje jak gdyby nigdy nic katalog i jego znakomite oferty.

Wojna? Zadzwoń do klienta sprzedać mu relaksujące olejki z nowego katalogu

Czy Boytsova odnosi się do trwającej Specjalnej Operacji Wojskowej? Tak, choć samej wojny nie wspomina, mówi jednak o sytuacji ogromnego niepokoju. Starszy menedżer ds. komunikacji Oriflame podpowiada, żeby wykorzystać niepokój spowodowany wojną do zwiększenia sprzedaży relaksujących olejków.

Svetlana Boytsova: – Swoją drogą, w kategorii umysł i nastrój, teraz większą niż kiedykolwiek, mamy kolekcję olejków eterycznych, serię olejków eterycznych na umysł i nastrój – mówi na filmie Boytsova. – W szczególności stawiamy na olejki RelaxMe, aby absolutnie każda z Was poczuła, jak niepokój zaczyna ustępować. Zaczyna nadchodzić wiosna, niepokoje ustępują, ciało i umysł odpoczywają, a kolekcja Mind&Mood RelaxMe pomoże Ci zadbać o dobre samopoczucie emocjonalne. To świetna okazja, aby zadzwonić do swojego klienta i zaoferować tak popularny już dziś produkt. (…) Życzę wspaniałego nastroju, oczywiście wysokiej sprzedaży, doskonałego zdrowia, dbajcie o siebie i do zobaczenia ponownie – kończy swoje live Svetlana Boytsova.

Czy to przypadek, że jak twierdzi Boystova kolekcja relaksujących olejków w katalogu jest “większa niż kiedykolwiek”?

Film zamieszczony 12 marca 2022 r. na kanale Oriflame Russia.

Wojna na Ukrainie? Dyrektorki Oriflame w Rosji: Mamy plan!

Kolejne nagranie na kanale również z 12 marca 2022 r. to dyskusja adresowana do liderów sprzedaży. Na wideo rozmawiają Ekaterina Dutko, dyrektor ds. kluczowych partnerów Oriflame w Rosji i dyrkektor ds. Diamentów Oriflame w Rosji Swietlana Zubanowa.

Rozmowa toczy się o aktywizowaniu sprzedawców wokół nowego katalogu. Problem Specjalnej Operacji Wojskowej, jak nazywana jest wojna w Rosji, pojawia się dopiero przy temacie rekrutacji nowych osób do Oriflame. W tle pojawia się kwestia wyłączania dla Rosjan mediów społecznościowe takie jak Facebook czy Instagram. Oczywiście określenie Specjalna Operacja Wojskowa ani słowo “sankcje” nie pada, ale wszyscy rosyjscy odbiorcy filmu nie będą mieli problemu ze zrozumieniem.

Sankcje? Dyrektorki Oriflame w Rosji: Idziemy do Vkontaktie i Telegram

Ekaterina Dutko: “- Świetłana, proszę powiedz mi, w związku z nową rzeczywistością, z pewnymi ograniczeniami na portalach społecznościowych i tak dalej, w jaki sposób będziesz rekrutować, na czym się skupiasz?”

Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek: Nie wolno, nam choćby pośrednio wspierać reżimów, które rażąco gwałcą prawa człowieka.

Wojna na Ukrainie jest uciążliwa tylko z powodu konieczności zmiany kanałów komunikacyjnych. Panie rozmawiają w przededniu planowanego zamknięcia w Rosji amerykańskich mediów społecznościowych. Od 14 marca 2022 r. ma przestać działać Facebook, Instagram, WhatUp i Messenger. Kierownictwo Oriflame w Rosji ma na to odpowiedź.

Swietlana Zubanowa: “- Idziemy do VKontakte (VKontakte – rosyjska sieć społecznościowa, umożliwia m. in. logowanie za pomocą konta do sklepu Oriflame.ru) i w zasadzie wszystkie zasady pracy w sieciach społecznościowych są tam zachowane.

Jak sobie poradzić z brakiem pozostałych mediów społecznościowych? Wyjaśnia to dyrektor Zubanowa.

Swietlana Zubanowa: “- Teraz nadszedł czas, aby zacząć budować markę osobistą. Idziemy do Telegramu, czyli tworzymy kanały. Ci, którzy ich nie mają, ci, którzy je mają, zaczynamy być aktywni.”

Liderki Oriflame w Rosji: Rynek się oczyścił, nie będzie wielu marek i innych firm

Co ciekawe dyrektor Zubanowa stwierdza, że “nowe czasy”, w których w wyniku wojny i sankcji firmy zagraniczne wycofują się z rosyjskiego rynku to dla Oriflame doskonała okazja do zarabiania, rekrutowania i powiększania sieci sprzedaży. Sytuacja w Rosji jest nerwowa i pozyskanie nowych pracowników i klientów może być utrudnione. Zubowa ma na to jednak pomysł.

Swietlana Zubanova: “Powiemy, że rynek się oczyścił i będzie się klarował, że nie będzie wielu marek i innych firm”.

Henryka Bochniarz: Za skrótem ESG kryją się wartości ważne dla każdego

Obie rozmówczynie są świadome, że Oriflame nie wychodzi z Rosji w przeciwieństwie do szeregu innych firm. Z rozmowy wyłania się obraz strategia polegającej na przejęciu klientów i współpracowników konkurencji.

Swietłana Zubanowa: ” – Zmiany są dla nas normą. Oznacza to, że dostosowujemy się do tych zmian. Teraz rekrutacja powinna być (…) Jest wiele zawodów na Instagramie, wizualizator marki, coś innego, po prostu odchodzą. Ci ludzie są zdezorientowani, ale mają umiejętności, są freelancerami, chcą już pracować na siebie, rozważają możliwości. To są teraz także ludzie, do których ty i ja możemy się zwrócić (…) Jest to plan na sukces, który działa.”

Dyrektor Oriflame w Rosji: Musimy teraz robić interesy

W dalszej rozmowie dyrektorki martwią się nieco o stan ducha sprzedawców i kierownictwa zespołów. Czy w obliczu niepewności związanej z wojną i sankcjami będą dobrze prowadzili sprzedaż?

Ekaterina Dutko: “- W ramach rozwoju przywództwa kontynuujemy prowadzenie kwalifikacji do Dubaju, do Złotej Konferencji. Trzeba utrzymać ducha zespołu.

Swietłana Zubowa: “Oczywiście trzeba śledzić wiadomości. Nie da się tego obejść. Mój mąż ma to na uwadze, ciągle zdaje się ze mną o tym rozmawiać, chce ze mną o tym rozmawiać. Rozmawiamy o tym z synem, bo jest ekonomistą, ma swoje zdanie. Ale wiadomo, połowicznie. Ponieważ nie możemy tego zmienić. Nie ma już potrzeby przeciążać się tym dodatkowym szumem informacyjnym. Musimy teraz robić interesy.

III Kongres ESG: wyzwania ESG – 11 rekomendacji ekspertów

Dyrektor Zubowa przyznaje, że jest duże napięcie, ale tym bardzie trzeba się skupić na sprzedaży i rekrutacji.

Swietłana Zubowa: ” – Musimy się teraz po prostu skupić. Jeśli na przykład tydzień temu zalecałem zespołowi skupienie się na rutynie (…) Tydzień temu potrzebowaliśmy rutyny (…) Teraz musimy skupić się na rekrutacji i atmosferze emocjonalnej zespołu.

Na Ukrainie giną ludzie a na na konferencji on-linie Oriflame w Rosji łzy, duma, jedność i pasja

Czy ta strategia – pozostania i walki o większą część rynku rosyjskiego o której mówią dyrektorki Oriflame w Rosji na nagraniu to samodzielny ich samodzielny pomysł?

Swietłana Zubowa: “Wszyscy szczerze płakaliśmy, gdy wczoraj firma zorganizowała dwugodzinne spotkanie na zoomie. (…) I duma, i jedność, duch i pasja. Po prostu takie są nasze wartości, one teraz zabiorą nas z miejsca, w którym wszyscy nieoczekiwanie znaleźliśmy się. Dlatego bądź dla siebie liderem i po prostu idź do przodu”.

Kiedy dyrektorki mówią “firma” czy mają na myśli centralę Oriflame?

Pracownicy Oriflame w Rosji zdradzają strategię działania w czasie wojny. Film opublikowany 12 marca 2022 r. na kanale Oriflame Russia.

Oriflame nie wyjdzie z Rosji

Na Ukrainie giną dzieci, w Rosji trwają demonstracje przeciwko wojnie, ale dla dyrektorek Oriflame w Rosji najważniejszy jest rozwój biznesu.

Swietłana Zubowa: “- Krótko mówiąc, myślę, że najważniejsze jest to, że teraz musimy pozyskać więcej rekrutów. Trzeba wyjść do ludzi. Po prostu wyjść do ludzi, tylko im powiedzieć. Nawet sąsiedzi mnie proszą. Wczoraj z innej kamienicy na mnie krzyczała dziewczyna: Swietłana, Kaya wyszła z rynku i co co robisz ze swoim Oriflame? Mówię jej, ale pracujemy dalej, nie odchodzimy! To znaczy teraz trzeba wyjść z tym do ludzi (z informacją, że Oriflame nie wychodzi z Rosji).

Dyrektor Ekaterina Dutko potwierdza konieczność informowania wszystkich, że Oriflame w Rosji pozostanie mimo wojny.

Henryk Smolarz, dyrektor generalny KOWR: Żywność stała się bronią w rękach Rosji.

Ekaterina Dutko: “- Tak, ponieważ nie wszyscy czytają wiadomości. Ci, którzy widzą wiadomości we fragmentach, mogą mieć błędne przekonanie, że Oriflame może również opuścić rynek, jeśli taką decyzję podejmą inne szwedzkie firmy. Dlatego zgadzam się tutaj z tobą, że jest to taki uniwersalny komunikat, który powinien dotrzeć do wszystkich którzy są aktywni, i tych, którzy są nieaktywni. Wszystkim, którzy nas otaczają musimy przekazać jedną wiadomość o Oriflame, że kontynuujemy pracę na rynku w Rosji. Nasze ceny to tylko plus 20 proc., doskonałe oferty w katalogu, plan na sukces, przyjdź do nas, czekamy na ciebie, mamy świetny zespół – kończy nagranie dyrektor Dutko.

23 marca 2022, Polska. Komunikat Oriflame o dalszym zawieszeniu działalności

Tymczasem kilka dni później (23 marca 2022 r.) w Polsce koncern wydał komunikat, w którym stwierdził, że:

“W związku z działaniami wojsk rosyjskich w Ukrainie Oriflame drastycznie ogranicza i zawiesza działalność na terenie Rosji. Z tego powodu Oriflame:

  • wstrzymał eksport wszystkich produktów wytwarzanych w fabryce w Rosji z pierwszym dniem wojny,
  • wstrzymał import produktów Oriflame, które wytwarzane są w innych krajach, na rynek rosyjski,
  • zawiesił wszelkie inwestycjedziałania marketingowe i sprzedażowe oraz szkolenia  i organizację jakichkolwiek wydarzeń na terenie Federacji Rosyjskiej.

Jako firma Oriflame jest w pełni gotowe do poniesienia wszelkich konsekwencji ekonomicznych tak szerokiego ograniczenia działalności w geście solidarności z Ukrainą.”

Oriflame oświadczenie
Zrzut ekranu komunikatu z polskiej strony Oriflame.

Oriflame w Rosji: Razem ku jutru

Każdy może prześledzić kanał Oriflame Russia, który nieprzerwanie prowadzi działalność wspierając sprzedaż. Po kilku miesiącach od wybuchu wojny, 13 października 2022 r. Oriflame w Rosji na kanale Oriflame Russia opublikował rosyjskojęzyczny spot wizerunkowy w którym przedsiębiorstwo podkreśla 55 lat działania koncernu.

Co mówi spot Oriflame w Rosji?: “Jak zaczniesz jutro? Czy będziesz troszczyć się o otaczający Cię świat? A może wyruszysz na poszukiwanie nowych odkryć? Czy podzielisz się z kimś swoim sukcesem?
A może pomożesz komuś osiągnąć kolejny poziom? Idąc naprzód, pokonując wyzwania i będąc z siebie dumnym, doświadczysz chwili radości, miłości, troski, odkrycia, osiągnięcia, wzruszenia. Jutro może być inaczej. Zacznijmy to razem. Oriflame – 55 lat. Razem ku jutru”.

Rosyjskojęzyczny spot z kanału Oriflame Russia z okazji 55 lat działalności koncernu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji o tematyce ESG, które znajdziesz tutaj. Agencja Informacyjna.

AI World /TRS/ 27.03.2023