Andrzej S. Grabowski

Barbara Maciążek: Andrzej S. Grabowski – jego sztuka to uczta dla oka

Agencja Informacyjna – Opinie: Andrzej S. Grabowski – Barbara Maciążek o sztuce wybitnego polskiego malarza] Każdy, kto brał udział w wernisażach wystaw Andrzeja S. Grabowskiego – polsko-amerykańskiego artystę malarza i grafika, ten wie, że zawsze jest to uczta dla oka – obrazy Artysty pobudzają zmysł wzroku i zachęcają aby puścić wodze wyobraźni, to również uczta dla d(ucha), bo wystawom towarzyszy zawsze muzyka w wykonaniu wybitnych artystów, a i dla ciała też coś się znajdzie. Tak tez było podczas wernisażu wystawy „Spotkania” Andrzeja S. Grabowskiego w Centrum Promocji Kultury w Warszawie, 18 listopada 2023 roku. Była to prawdziwa uczta dla zmysłów. 

Świat oczami Andrzeja S. Grabowskiego

Obrazy Andrzeja S. Grabowskiego sprawiają, że oglądający je zastygają na dłuższy czas przed płótnem, bo im dłużej się na nie patrzy, tym więcej warstw się odkrywa, czy to kolorystycznych, czy znaczeniowych. Kilka osób podczas wernisażu pokazywało mi, który obraz jest ich ulubionym, który najbardziej do nich przemawia, czy ich przyciąga. Fascynujące jest to, że każda z tych osób miała innego faworyta. 

Uczta duchowa

Uczta duchowa, podczas wernisażu wystawy „Spotkania” Andrzeja S. Grabowskiego została wzbogacona koncertem w wykonaniu młodych, ogromnie utalentowanych muzyków klasycznych. Zagrali dla nas Wojciech Niedziółka (skrzypce), Brandon Leonard (wiolonczela) i Yoav Roth (fortepian), absolwenci międzynarodowego programu stypendialnego Morningside Music Bridge. Wysłuchaliśmy utworów Georga Friedricha Handla, Johana Halversona, Achille-ClaudeDebussy’ego, Eugène Ysaÿe’ja, Ferenca Liszta oraz Johannesa Brahmsa. Wszystko to zagrane z olbrzymią dojrzałością (mimo młodego wieku artystów, 18-19 lat) i równie wielką pasją. 

A co dla ciała? Tokaje i czerwone węgierskie wino dostarczone przez Winiarnię „Lippóczy Pince Sztyler i Hegedus oraz tradycyjne pogacze. Kto nie był, może tylko żałować. Ale! Wystawę można oglądać do 5 grudnia 2023 r. , więc zapraszam!

Barbara Maciążek


Andrzej S. Grabowski – faworyt sztuki

Andrzej S. Grabowski, polsko-amerykański artysta malarz, grafik i scenograf, kurator. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Gersona w Tarnowie. 

Andrzej S. Grabowski ukończył Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1976 r.), a także Podyplomowe Studium Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1977 r.). Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2020 (stypendium artystyczne w dziedzinie sztuk wizualnych). Członek Oddziału Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków – sekcja malarstwa i grafiki, Zasłużony Działacz Kultury, Wiceprezes Fundacji artystyczno-edukacyjnej andART.

Andrzej S. Grabowski w latach 1977- 2022, brał udział w 22 wystawach indywidualnych i 117 wystawach zbiorowych w Polsce, Europie i Stanach Zjednoczonych Ameryki. 120 razy był kuratorem ogólnopolskich i międzynarodowych plenerów i wystaw malarskich, m.in.: Tarnów, Kraków, Rzeszów, Sanok, Krynica, Ciężkowice, Nowy Wiśnicz, Poświętne, Olkusz, Kołobrzeg Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Nicea, Paryż, Tokio, Nowy Jork, Baltimore, Catskills, Sacramento, Montreal, Berlin, Mexico City, Delhi, Rzym, Monte Carlo, etc.

Andrzej S. Grabowski tworzył scenografie i kostiumy dla Teatru Tańca Silva Rerum w Krakowie (w latach 1984-1988). Po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych Ameryki, w latach 1988-2000, projektował scenografie i kostiumy, m.in. w Whitman Theatre, Lincoln Center, Washington Square Church, etc.

Andrzej S. Grabowski jest twórcą cyklu filmów pt. „Zmysły Sztuki dawniej i dziś” oraz cyklu 36 spotkań artystyczno-edukacyjnych „Zmysły Sztuki”, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, projektów „Radość Tworzenia” „Droga zapisu”, „Malować każdy może”, „Academy andART”. Obecnie zajmuje się malarstwem i edukacją artystyczną. Więcej informacji na stronie internetowej grabowski-art.com i https://www.facebook.com/A.S.Grabowski.visualartist.

Agencja Informacyjne, Opinie, /DEC/ 24.11.2023