XX Warszawskie Targi Sztuki

Kilkanaście tysięcy obiektów artystycznych w jednym miejscu – Warszawskie Targi Sztuki po raz 20. Fenomen.

Agencja Informacyjna: Zakończyło się wielkie święto polskiej kultury – XX Warszawskie Targi Sztuki – największa i najważniejsza impreza tego typu, które odbyło się w dniach 25-26 listopada 2023 r. Jest to bezprecedensowe, ponieważ pokazuje wielkie zainteresowanie współczesnymi artystami. Targi zostały odwiedzone przez około 10.000 osób. W szczytowym momencie, kolejka do wejścia na Expo XXI przy ul. Prądzyńskiego, gdiz odbywało się wydarzenie dochodziła do samej ulicy.



Legendarne Warszawskie Targi Sztuki w Warszawie.

Warszawskie Targi Sztuki w Warszawie, jak na polskie warunki mają długą tradycję. Są organizowane jesienią od 2003 r. przez renomowany Dom Aukcyjny Rempex. Pierwotnie odbywały się w warszawskim hotelu Europejskim. Później w Arkadach Kubickiego, pod Zamkiem Królewskim w Warszawie. Od 2021 roku miejscem wystaw jest Expo XXI, gdzie do dyspozycji jest ponad 2.500 mpowierzchni wystawienniczej.

Ponad 100 wyselekcjonowanych galerii

XX Warszawskie Targach Sztuki to miejsce gdzie odbywały się warsztaty, wykłady o sztuce i kolekcjonowaniu, spotkania z artystami i ekspertami. Ponad 100 wyselekcjonowanych galerii sztuki współczesnej i antykwariatów przedstawiło swoją ofertę, na którą składają się dzieła wybitnych i uznanych malarzy, rzeźbiarzy, grafików, performerów. Wydarzenie przyciągnęło kolekcjonerów, artystów, dziennikarzy oraz miłośników sztuki z całej Polski. Było też wielu gości ze świata.

Piotr Lengiewicz – Ambasador Promocji Sztuki

XX Warszawskie Targi Sztuki zorganizowały spotkania z artystami i panele dyskusyjne oraz aż 3 wystawy towarzyszące: poświęcona twórczości prof. Antoniego Janusza Pastwy „Forma mówi” (mecenas Galeria Sztuki Limited Edition), prezentująca rzeźby Józka Nowaka wystawa „Artyści” oraz ekspozycja „Jacek Siudziński in memoriam” (mecenas Muzeum Ziemi Mińskiej). Piotr Lengiewicz – Prezes Domu Aukcyjnego Rempex otrzymał od Instytutu Biznesu nagrodę Ambasador Promocji Sztuki. Wręczający wyróżnienie Jerzy Mosoń – redaktor Strefy Biznesu powiedział, że kapituła nagrody doceniła konsekwentnie prowadzoną działalność, promującą polską sztukę, w tym stworzenie i prowadzenie od 20. lat Warszawskich Targów Sztuki. Rok wcześniej taką nagrodę otrzymała Kama Zboralska – spirytus movens w świecie sztuki i jednocześnie Dyrektor Programowa Warszawskich Targów Sztuki.

Fot. https://www.facebook.com/WarszawskieTargiSztuki/

Agencja Artystyczna Impressarium

XX Warszawskie Targi Sztuki odwiedzili artyści wielcy, wybitni, wspaniali i był Juliusz Erazm Bolek – poeta, laureat Nagrody Światowego Dnia Poezji, którego poezję konkretną na stoisku 79 prezentowała Agencja Artystyczna Impressarium – jeden z niszowych kierunków w sztuce z pogranicza poezji i grafiki. To stoisko wyróżniało się swoim ascetyzmem i minimalizmem, jego czarnobiała stylizacja dawała wytchnienie oczom, po ferii barw, na pozostałych stoiskach.

Najbardziej znanym twórcą w tej kategorii jest zmarły w 2009 roku Stanisław Dróżdż. Inni którzy podejmowali wyzwania w tej dziedzinie byli m. in. Marianna Bocian, Marian Grzesiak, Andrzej Józef Grochowina, Andrzej Partum czy Leszek Szaruga. Dla wielu zwiedzający XX Warszawskie Targi Sztuki było to pierwsze spotkanie z poezją konkretną – refleksyjną i zastanawiającą.

Najczęściej wypowiadane słowa: „jakie piękne”, „jakie śliczne”, jakie cudowne”, „serduszka!”

XX Warszawskie Targów Sztuki rozdano ponad 5.000 pocztówek z poezją konkretna Juliusza Erazma Bolka. Największym zainteresowaniem cieszyła się praca „Full Love” prezentująca kompozycję serc.  Obdarowani, przyglądając się pocztówce najczęściej mówili: „jakie piękne”, „jakie śliczne”, jakie cudowne”, „serduszka!” Poeta Juliusz Erazm Bolek rozdający kartki pocztowe (podobno w ten sposób wspierał Pocztę Polską znajdującą się w trudnej sytuacji ekonomicznej), w nieformalnym konkursie, został uznany za najsympatyczniejszego wystawcę.

Popularne stoisko nr 79

Stoisko nr 79, Agencji Artystycznej Impressarium, na których była prezentowana poezja konkretna Juliusza Erazma Bolka cieszyło się wyjątkowym zainteresowaniem zwiedzający i przyciągało wiele znanych osób. Byli wśród nich m. in. Andrzej Pągowski, Bogusław Lustyk, Marek Roefler, Wojciech Fibak, Kama Zboralska, Piotr Lengiewicz, Maria Wollenberg-Kluza, Misia Łukasiewicz, Zofia Czernicka, Anna Trochim, Jerzy Bończyk, Tomasz Lec, Miłosz Manasterski, Monika Luft, Krzysztof Dużyński, Agnieszka Borowska czy Joanna Piotrowska.

Agencja Informacyjna, Kultura, /DEC/ 27.11.2023