Światowy Dzień Nerek 2024

Światowy Dzień Nerek 2024 – 14 marca

Agencja Informacyjna: Dlaczego obchodzimy Światowy Dzień Nerek 2024? Nerki są jednym z najważniejszych organów. Zdrowe, w pełni sprawne nerki są bardzo ważne dla organizmu człowieka, a coraz większa część populacji Polaków cierpi na dolegliwości z nimi związane i jest zagrożona PChN. 

Światowy Dzień Nerek 2024: 4.500.000 chorych na  PChN

PChN to  przewlekła choroba nerek. W Polsce na PChN choruje ponad 4.500.000 osób. Jest to jedno z najczęstszych schorzeń przewlekłych – występuje częściej niż cukrzyca typu pierwszego i drugiego razem, a jej następstwa są drugą po nadciśnieniu tętniczym przyczyną przedwczesnych zgonów. Z tych powodów tak ważne jest zwiększanie świadomości społeczeństwa, na temat zdrowia nerek

Światowy Dzień Nerek 2024  – drugi czwartek marca

Każdego roku drugi czwartek marca na całym świecie jest dniem poświęconym temu tematowi. W 2024 roku Światowy Dzień Nerek przypadł na 14 marca. Kłopot z chorobą nerek polega na tym, że zdecydowana większość chorych zupełnie nie jest świadoma swojego schorzenia. Według szacunków prof. Ryszarda Gellerta, krajowego konsultanta w dziedzinie nefrologii, nawet ponad 90 proc. chorych przez bardzo długi czas nie ma świadomosci, że ich nerki przestały pracować prawidłowo. Choroba przez długi czas nie daje żadnych objawów, nie boli, a w momencie, gdy pacjent zauważy nieprawidłowości, postęp schorzenia może być już bardzo zaawansowany.  

Jak dbać o zdrowie nerek?

„W przypadku nerek najważniejsza jest profilaktyka, czyli właściwa dieta, ruch, rezygnacja z palenia tytoniu, a także regularne badania kontrolne, w tym pomiary ciśnienia tętniczego krwi i ogólne badanie moczu.” – Twierdzi prof. Jan Duława – nefrolog, Krajowy Dyrektor Medyczny Diaverum Polska. Aby określić stan zdrowia nerek w pierwszej kolejności wystarczą podstawowe badania, które w ramach ogólnej profilaktyki zdrowia każdy z powinien wykonywać przynajmniej raz w roku. – „Do wykrycia choroby wystarcza badanie ogólne moczu czy stężenia kreatyniny. U osób z grup ryzyka dodatkowo można zbadać także wydalanie albuminy w moczu. – Tłumaczy prof. Jan Duława – nefrolog, Krajowy Dyrektor Medyczny Diaverum Polska.

20.000.000 Polek i Polaków narażonych na przewlekłą chorobę nerek PChN

To szczególnie ważne, gdyż populacja narażona na rozwój przewlekłej choroby nerek (PChN) jest bardzo duża. Należy do niej aż:

20.000.000 Polek i Polaków w wieku 40+, ale też 

10.000.000 chorych nadciśnienie tętnicze, 

8.000.000 z otyłością, 

8.000.000 palaczy,

3.000.000 chorych na cukrzycę i 

1.000.000 z niewydolnością serca. 

Specjaliści uważają, że aby zapewnić nerkom długie i zdrowe funkcjonowanie ważna jest aktywność fizyczna i utrzymanie prawidłowej masy ciała, unikanie zbyt dużych ilości soli w diecie, umiar w stosowaniu leków i alkoholu, a także bezwzględny zakaz palenia.

Leczenie nerkozastępcze

Nerki są organem, którego po „zepsuciu” nie da się „naprawić”. Leczenie nerkozastępcze, czyli między innymi dializoterapia – to słowo, które dla wielu pacjentów staje się codzienną rutyną i symbolem walki, wytrwałości i codziennej konfrontacji z własnym ciałem. – „Kryje się za nią cały wachlarz emocji, które towarzyszą pacjentom przez każdą chwilę zmagania się z przewlekłą chorobą nerek. – Twierdzi Anetta Cekała – Dyrektor ds. Pielęgniarstwa w Diaverum Polska. – „Przewlekła choroba nerek to schorzenie, które wpływa na zdrowie fizyczne, na sferę emocjonalną i społeczną. Rzuca wyzwanie zarówno pacjentom oraz ich bliskim, zmieniając całkowicie dotychczasowy sposób życia podkreśla/ Wyjaśnia Anetta Cekała – Dyrektor ds. Pielęgniarstwa w Diaverum Polska.

Wyzwanie dla pacjentów z chorymi nerkami

Jednym z największych wyzwań, przed którymi stają dializowani pacjenci, jest konfrontacja z problemami o charakterze psychologicznym. Walka z chorobą wymaga zarówno siły fizycznej oraz silnej woli i wsparcia społecznego. Praca zawodowa, życie rodzinne, relacje społeczne – wszystko to wymaga dostosowania się do nowej sytuacji, co bywa trudne i często wywołuje frustrację. 

Wielu pacjentów doświadcza dużych trudności związanych z akceptacją choroby, utratą poczucia bezpieczeństwa czy zmianą rytmu życia. Personel medyczny ośrodków dializ doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu jest w stanie pomóc w trudnych emocjonalnie sytuacjach, dlatego pacjenci i ich rodziny powinny pamiętać, że zawsze mogą liczyć na wsparcie i pomoc pielęgniarek i lekarzy.

Ogromnie istotna jest dla chorych możliwość prowadzenia aktywnego trybu życia, kontynuowania nauki czy pracy zawodowej, a także realizowania swoich pasji, aktywności fizycznej i podróży. Dzięki współczesnym metodom leczenia nerko zastępczego to wszystko jest obecnie dla pacjentów dostępne. 

Światowy Dzień Nerek 2024

Droga do przeszczepu nerki

Najskuteczniejszą obecnie metodą leczenia nerkozastępczego jest przeszczep nerki. Nowy narząd będzie w stanie przejąć wszystkie funkcje chorego organu. Pacjent po zabiegu może pod pewnymi warunkami powrócić do normalnego funkcjonowania, musi jednak pamiętać, że udany przeszczep nie oznacza pełnego wyleczenia – czyli powrotu do zdrowia.

„Pacjent, po przeszczepie nerki, może prowadzić swoje „normalne” życie, ale dobrze, żeby wykazał się też odpowiedzialnością.” – Uważa prof. Jan Duława – nefrolog, Krajowy Dyrektor Medyczny Diaverum Polska. – „Zdrowy styl życia, w tym aktywność fizyczna, właściwa dieta – to recepta dla każdego człowieka, a dla osób po transplantacji wyjątkowo ważna. Oczywiście, razem z przestrzeganiem innych zaleceń lekarskich, takich jak przyjmowanie odpowiednich leków.” – Twierdzi prof. Jan Duława – nefrolog, Krajowy Dyrektor Medyczny Diaverum Polska.

1.000 pacjentów czekana przeszczep nerki

Obecnie w Polsce na przeszczep nerki czeka ponad 1.000 pacjentów. Czas oczekiwania na przeszczep nerki uzależniony jest od zgodności biorcy i dawcy i ich stanu zdrowia. Aktualne, w Polsce, czas ten, w większości przypadków, wynosi, przeważnie, około kilku miesięcy. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji. Agencja Informacyjna.

AI, gospodarka, /KN/ 12.03.2024