oppenheimer 7 oscarów

Eksplozja Oscarów: “Oppenheimer” został nagrodzony 7 razy

Agencja Informacyjna: Wielki hit “Oppenheimer” nie przestaje być doceniany. Film reżyserii Christophera Nolana nie tylko zarobił już prawie miliard dolarów ale także zdobył Oscary w aż 7 kategoriach.

Oppenheimer i miliard dolarów 

Robert J. Oppenheimer być może przed filmem z 2023 żył jeszcze w pamięci fanów historii Stanów Zjednoczonych lub koneserów nauk ścisłych. Jednak przez resztę został całkiem zapomniany. Christopher Nolan zaprosił nas do kina na produkcję o postaci historycznej o której mało kto pamiętał cokolwiek. Co więcej spowodował zachwyt tym człowiekiem, na co najlepszym dowodem jest box office w wysokości 957 milionów (według boxofficemojo.com).

Kobiety stanowią ponad połowę zarządu Grupy Żabka

II wojna światowa bez krwi  

Ciężko sobie przypomnieć kiedy w kinie można było się tak dobrze bawić na biografii. To przecież głównie biografia i to nie żadnego żołnierza, arystokraty, muzyka, polityka czy innej postaci znanej ze współczesnej popkultury. Oczywiście swego czasu Oppenheimer był słusznie uznaną osobą o wielkim znaczeniu dla świata. Nie można także twierdzić, że Oppenheimer nie miał biografii pod dobry film. Nie jest to jednak na pewno bardzo oczywisty pomysł pod Hollywoodzki film w latach 20. XXI wieku. 

“Oppenheimer” jako film historyczny jest niesamowitym osiągnięciem kina. Zwykły widz idąc na film historyczny zazwyczaj będzie oczekiwał pejzażu potu i krwi – wielkich bitew czy to w starożytności czy w XX wieku. Nikogo nie dziwi że Ridley Scott po tylu latach planuje jeszcze nakręcić “Gladiatora 2”. “Oppenheimer” nie ma żadnej sceny batalistycznej, a wzbudza więcej refleksji na temat wojny, życia i śmierci, niż niejedna kinowa “strzelanka”. 

Oppenheimer czyli Cillian Murphy

Cillian Murphy jest od dawna doceniany przez kinomanów. W ostatnim czasie najwięcej fanów zdobył przez głośny serial “Peaky Blinders”, a fani Nolana znali go chociażby z “Incepcji” i z serii “Mroczny Rycerz”. Jednak prawdziwą kropką nad “i” w portfolio Ciliana jest obecnie jego rola jako Robert J. Oppenheimer. Miejmy nadzieję że Oscar w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy jest zaledwie kamieniem milowym w jego karierze i jeszcze wiele razy zobaczymy go na ekranie. 

Brak Oscara za tę rolę byłby prawdziwą zagwozdką, porównywalną do bardzo spóźnionego Oscara dla Leonardo Dicaprio. Można tylko próbować sobie wyobrazić ile propozycji do ról filmowych Cillian Murphy będzie w najbliższym czasie otrzymywać. 

To był Robert Downey Jr.?

Oscara otrzymał także Robert Downey Jr. Tu podobnie można odetchnąć z ulgą gdyż jego rola w filmie “Oppenheimer” zasłużyła na wysokie uznanie. Robert wcielił się w rolę na tyle inną od jego typowych postaci, że większość widzów dowiedziała się kto grał Lewisa Straussa dopiero na napisach końcowych. Fani znają Roberta przede wszystkim jako Tonego Starka w filmach Marvela. Ostatni raz kiedy Robert Downey jr. miał tak wyjątkowe wyzwanie aktorskie mógł być w 2008 kiedy grał australijskiego aktora, grającego afroamerykańskiego żołnierza w “Jajach w tropikach”. Niesamowite zresztą, że jego kariera nie skończyła się właśnie w tamtym momencie. 

Nolan znowu triumfuje 

W ostatnim czasie da się zaobserwować rosnący kult reżyserów gwiazdorów. Jest to bardzo pozytywne zjawisko gdyż zamiast chodzić tylko na filmy od znanych wytwórni czy spod znanej marki, coraz więcej widzów chodzi do kina ze względu na “markę” reżysera. Pośród nazwisk Denis Villeneuve, Wes Anderson, Quentin Tarantino czy Ridley Scott, lśni nazwisko Christopher Nolan. 

Nolan od dekad nie przestaje zaskakiwać i zbierać po każdym filmie tłumy nowych fanów. Oczywiście “zwykły” widz uwielbia go przede wszystkim za “Interstellar”, “Incepcję” i serię “Mroczny Rycerz”, jednak koneserzy kinematografii doceniają go także za genialne thrillery “Memento”, “Bezsenność”, “Prestiż”, czy starania przy mniej udanym “Tenet” czy “Dunkierce”. Oscar za “Oppenheimer” w kategorii najlepszy reżyser z pewnością utwierdza pozycję Nolana w Hollywood.  

“Oppenheimer” w aureoli Oscarów  

Oscary dla aktorów i reżysera są jednak dość “pierwszoplanowe” i łatwo stracić z oka tło które się za nimi rysuje. “Oppenheimer” łącznie dostał aż 7 Oscarów. 

  1. Najlepszy film – Christopher Nolan, Emma Thomas, Charles Roven 
  2. Najlepszy reżyser – Christopher Nolan
  3. Najlepszy aktor pierwszoplanowy – Cillian Murphy 
  4. Najlepszy aktor drugoplanowy – Robert Downey Jr.
  5. Najlepsza muzyka oryginalna – Ludwig Göransson 
  6. Najlepszy montaż – Jennifer Lame 
  7. Najlepsze zdjęcia – Hoyte Van Hoytema

Na szczególną uwagę zasługuje szwedzki kompozytor Ludwig Göransson gdyż jego muzykę można podziwiać także bez filmu i jest ona łatwo dostępna chociażby przez serwis Spotify. Gorąco zachęcamy do wysłuchania genialnego albumu Oppenheimer (Original Motion Picture Soundtrack) zamieszczonego w linku.

Filmy i Agencja Informacyjna

Kino ma już ponad wiek i pozostaje jednym z najważniejszych mediów. Oto kilka ostatnich publikacji Agencji Informacyjnej w tematyce filmowej:

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji, które znajdziesz tutaj. Agencja Informacyjna.

AI Kultura /AXY/ 12.03.2024. Obrazy DALL-E