Osoby w pokoleniu Power Generation (termin odnosi się do osób, które ukończyło 5o rok życia) chcą się rozwijać. Co więcej wiedzą one, że nauka wyniesiona ze studiów 20 albo 30 lat temu już jest niewystarczająca, że świat się bardzo zmienił i wiedzę trzeba aktualizować. Osoby z pokolenia Power Generation bardzo chcą się dowiedzieć co się dzieje? Zdają sobie sprawę, że muszą pokonać w sobie wiele zdezaktualizowanych przekonań i mocno w siebie inwestują. Mając na myśli konkretne umiejętności chciałabym zwrócić uwagę na dwie rzeczy, poza nowymi technologiami, które są oczywiste i które osoby młodsze też muszą sobie przyswajać.
W tej chwili mamy sytuację, w której mamy bardzo duży szum informacyjny i podejmowanie decyzji jest utrudnione, bo jest bardzo wiele zmiennych. To na co w tej chwili kładziemy silny nacisk to fakt na ile uczymy pokolenia Power Generation oddzielania co to jest szum, a gdzie są te rzeczy, które naprawdę są ważne, żeby podejmować decyzje. Czyli umiejętność orientowania się w świecie, który jest obecnie zalany różnymi informacjami.
Kolejną rzeczą, na którą kładziemy nacisk to znajomość języków. To jest pokolenie, które nie zawsze od początku miało możliwość uczenia się języków i w tej chwili widzimy, ze są teraz pewne próby tej nauki. Znajomość języków pozwala oczywiście na większy rozwój, możliwość dostępu do różnych uczelni, studiów zagranicznych albo po prostu różnych szkoleń.
Trzecim elementem, na który chciałabym zwrócić jeżeli chodzi o umiejętności to umiejętność podejmowania decyzji w niepewności. Jest coraz większa niepewność w świecie, który się coraz bardziej zmienia. Coraz mniej jest rzeczy, które można przewidzieć.
W związku z tym podejmowanie decyzji jest utrudnione. Pokolenie Power Generation, ma bardzo duża odpowiedzialność i ambicje aby podejmować decyzje, które są słuszne i chce podejmować decyzje, które są dobre dla przedsiębiorstwa. W sytuacji, w której jest duża niepewność decyzję podejmuje trochę za późno. W związku z tym też uczymy dawania sobie możliwości na popełnienie błędu.
Żabka to największa w Polsce sieć niewielkich sklepów spożywczych, działających w na zasadzie franczyzy.
Powstała w 1998 roku. 7.103 sklepów prowadzonych jest przez przeszło 5.700 franczyzobiorców. Zachęcamy osoby pokolenia Power Generation, by były z nami jak najdłużej. Do emerytury, a nawet dłużej. Statystyki mówią, że osób 45+ mamy ponad 18 proc. To jest stosunkowo dużo. Jesteśmy przedsiębiorstwem, które jest stosunkowo młode w Polsce. W związku z tym jesteśmy dumni, że mamy takie osoby i dbamy by te osoby chciały jak najdłużej z nami zostać.
Kiedyś w przedsiębiorstwach były tak zwane kluby emeryta. Do takiego klubu należał mój tata, który pracował w firmie państwowej. Organizowano Wigilie i inne święta. My połączyliśmy to z takim trochę ukradzionym pomysłem z różnych uniwersytetów, które są w zachodniej Europie.
Tam dla osób kończących uniwersytet tworzony jest klub absolwentów. My łącząc to doświadczenie, które mieliśmy kiedyś w Polsce z doświadczeniem z uniwersytetów budujemy „ciało doradcze dla firmy”, czyli osoby, które zbliżają się do emerytury i chcą z nami zostać, ale nie chcą już pracować na pełen etat. Takie osoby są naszymi doradcami, ekspertami, czasami mentorami dla osób z innych pokoleń. Mamy też pracowniczy program emerytalny. Pewne rzeczy organizowane przez państwo nie do końca są wystarczające, żeby zorganizować sobie życie po odejściu na emeryturę. My, jako przedsiębiorstwo, dopłacamy. Widzimy, ze cieszy się to bardzo dużym zainteresowaniem. To wkład, który ma Żabka by nasi pracownicy czuli się bezpiecznie.
Jolanta Bańczerowska jest absolwentka MA Science Information oraz Administracji na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od kwietnia 2020 roku pełni funkcję Członka Zarządu Żabka Polska.
Jako Chief People Officer zarządza zespołem strategii personalnej, odpowiadającym za strategię Human Resources (Zasoby ludzkie), rozwój kultury przedsiębiorstwa oraz kompetencji wszystkich zespołów. Od 2016 roku jako Dyrektor Personalna zainicjowała rozwój wielu nowych rozwiązań personalnych, zmieniających funkcjonowanie Żabka Polska. Odpowiada za wdrożenie najlepszych praktyk w dziedzinie zarządzania ludźmi w organizacji, procesów planowania i rozwoju kapitału ludzkiego oraz programów ocen i zarządzania efektywnością oraz systemów motywacyjnych. Kierowała zmianą kultury organizacyjnej na bardziej otwartą i przyjazną pracownikom. Jest odpowiedzialna za wypracowanie misji, wizji i wartości Żabka Polska, które wyróżniają firmę na rynku.
Wcześniejsze ponad 15-letnie doświadczenie menedżerskie zdobyła w korporacjach Mars i Wrigley. Przed dołączeniem do zespołu Żabki pracowała w roli HR Director North Central Europe, gdzie odpowiadała m.in. za wprowadzanie zmiany organizacji oraz integrację Wrigley i Mars w krajach Europy Centralnej.
Powyższa opinia Jolanty Bańczerowskiej została wygłoszona podczas debaty „Power Generation na rynku pracy” przygotowanej przez organizatorów konkursu „Pracodawca Godny Zaufania”, która odbyła się w czwartek 24 czerwca 2021 r. Cała dyskusja jest dostępna pod linkiem: https://www.facebook.com/pracodawcagodnyzaufania/videos/261285435793234
Agencja Informacyjna, Opinie /SYL/ 28.06.2021