Jak schudnąć? – Jest odpowiedź!

 

Otyłość to choroba przewlekła o złożonej etiologii, którą definiuje się jako nieprawidłowe lub nadmierne nagromadzenie tłuszczu, które stanowi zagrożenie dla zdrowia. Otyłość jest uważana za chorobę cywilizacyjną prowadząca do skrócenia oczekiwanej długości życia. Wyjątkowo duża otyłość prowadzi do niepełnosprawności.

https://agencja-informacyjna.com/prof-luca-piretta-dieta-jako-sposob-zycia/

Nadwaga i otyłość towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów. Przez tysiące lat w warunkach nagminnych niedoborów żywieniowych, powszechności chorób i śmierci wynikłej z ich następstwa, ciągłej perspektywy widma głodu, oraz nierówności społecznych zaokrąglona sylwetka świadczyła o zamożności, o wysokiej pozycji społecznej, płodności, była nawet kanonem piękna do którego dążono.

W czasach antycznych otyłość nie była uznawana za objaw zdrowia. Ojciec medycyny Hipokrates, w swojej księdze aforyzmów, pisał, że „nagła śmierć jest bardziej powszechna wśród tych, którzy są z natury bardziej otyli niż szczupli”. Był przekonany, że otyłość jest nie tylko sama w sobie chorobą, ale stanowi także zwiastun wielu innych chorób”. Zauważył również, że otyłość wiąże się z niepłodnością i rzadkimi miesiączkami u kobiet.

Pandemia zmieniła ogólny stan zdrowia pracowników

W 1727 r. powstaje pierwsza monografia poświęcona otyłości. Do początku XIX otyłość w Europie była rzadkością. Przyjmuje się, że od tego okresu bardzo powoli wzrasta udział ludzi z nadwagą i otyłych. Na początku XX wieku otyłość w związku z silnym rozwojem nauki zaczęto wiązać z zaburzeniami hormonalnymi. W latach 20. XX wieku pojawiły się pierwsze leki odchudzające. W latach 30. XX w. dane na temat masy ciała zaczynają mieć wpływ na wysokość składki ubezpieczenia na życie. Na początku XXI wieku badania epidemiologiczne wskazują, że występuje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy spożywaniem napojów słodzonych cukrem, a wzrostem masy ciała i występowaniem otyłości.

Otyłość prowadzi do szeregu innych chorób i powikłań m. in. układu sercowo-naczyniowego,  nadciśnienia tętniczego (takich jak: przerost lewej komory serca, wczesnej zmiany miażdżycowej naczyń, zawału serca i mózgu, wylewu, zatorowości płucnej, choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca, zakrzepicy żył głębokich), układu oddechowego ( zespół bezdechu sennego, astma oskrzelowa, nietolerancja wysiłku fizycznego), układu pokarmowego (choroba stłuszczeniowa wątroby, kamica pęcherzyka żółciowego, choroba refluksowa żołądkowo-przełykowy, zaburzenie ilościowego oraz jakościowego składu mikrobiologicznego układu pokarmowego, choroba uchyłkowa jelit, zespół nieszczelnego jelita, zespół jelita drażliwego, choroba Crohna, mikroskopowe zapalenie jelita grubego), zwiększone ryzyko nowotworowe (u kobiet: raka trzonu i szyjki macicy, jajnika, pęcherzyka żółciowego, nowotworów piersi; u mężczyzn: raka jelita grubego, raka prostaty, guz rzekomy mózgu (nadciśnienie śródczaszkowe), układ odpornościowy (podwyższony wskaźnik stanu zapalnego), ze strony narządów ruchu: zespół przeciążeniowy stawów (zwłaszcza kolanowych i biodrowych), młodzieńcze złuszczenie głowy kości udowej, choroba Blounta, koślawość kolan, płaskostopie, żylaki kończyn dolnych, dna moczanowa, aseptyczna martwica stawu biodrowego, wady postawy, bóle pleców, złamanie przedramienia, zwichnięcie nasady głowy kości udowej, neurologiczne: pseudotumor cerebri, meralgia z parestezjami, migreny, otępienie, choroba alzheimera, obniżenie jakości życia: niska samoocena, okresy depresji, czasami poczucie izolacji społecznej, gorsze wyniki w nauce, lęki, zwiększona liczba hospitalizacji.

Dieta roślinna

W Polsce według danych Głównego Urzędu Statystycznego problem występuje przede wszystkim w grupie osób 40-letnich lub starszych, o wykształceniu co najwyżej zasadniczym zawodowym, mające długotrwałe problemy zdrowotne. Częstość występowania otyłości wzrasta wraz z wiekiem, związane jest to ze spadkiem tempa przemiany materii, mniejszą aktywnością fizyczną oraz mocno utrwalonymi nieodpowiednimi nawykami żywieniowymi.

Uważa się, że ważnym czynnikiem rozwoju nadwagi i otyłości może być przewlekły stres wpływający na zachwianie równowagi hormonalnej i w konsekwencji rozwoju całego spektrum wzajemnie powiązanych zaburzeń psychicznych i metabolicznych, objawiający się w postaci m.in. zaburzeń snu, stanów lękowych, nerwic, problemy z pamięcią, istotny czynnik miażdżycy lub rozwoju niektórych typów nowotworów.

Emilia Warakomska: poszukiwania diety cud

Teraz na rynku pojawiła się nowa książka „Jak schudłem 50,5 kg w 5 miesięcy i 5 dni. Historia 1061 dni porażek i drogi do sukcesu”, której autorem jest Piotr Konopka. Jest to pożyteczny przewodnik po różnych dietach i walce z otyłością, która zakończyła się sukcesem, mimo wielu porażek. Książka jest napisana na podstawie osobistych doświadczeń autora Piotra Konopki.

Piotr Konopka zawsze był gruby. Dopadła go depresja, która sprawiła, że jego masa ciała się zwiększyła. W końcu postanowił z tym walczyć. W 2022 roku podniósł się z depresji i w ciągu 5 miesięcy i 5 dni schudłem 50,5 kg. O tym jak to się działo traktuje jego książka „Jak schudłem 50,5 kg w 5 miesięcy i 5 dni. Historia 1061 dni porażek i drogi do sukcesu”.

Europejski Dzień Walki z Otyłością

Książka „Jak schudłem 50,5 kg w 5 miesięcy i 5 dni. Historia 1061 dni porażek i drogi do sukcesu”, której autorem jest Piotr Konopka składa się z dwóch części. Pierwsza część dotyczy okresu od 23 sierpnia 2019 roku do 18 lipca 2022 roku. To jest 1.061 dni, które można potraktować jako okres porażek lub (parafrazując Thomasa Edisona) był to okres, w którym autor odkrył niedziałających 1.061 sposobów na odchudzanie. Druga część to 158 dni (właściwie tytułowe 5 miesięcy i 5 dni), w trakcie których, korzystając z zebranych doświadczeń, Piotr Kopka zmienił swoje życie i schudłem 50,5 kg.

Po sieci krąży zabawny obrazek Pawła Jarońskiegolekarz diagnozuje pacjenta, mówiąc „Jest pan gruby. Proszę nie być gruby.” Pacjent dziękuje, konsultacja zakończona. W podobny sposób wygląda wiele poradników dotyczących odchudzania. Pozornie proste rady, które dobrze wyglądają tylko na papierze. Albo w świecie superbohaterów obdarzonych supermocami.

Wpływ systemu etykietowania żywności na konsumentów

„Abym schudł, musiałem zachorować na depresję i otyłość III stopnia.” – Wspomina Piotr Konopka, autor książki „Jak schudłem 50,5 kg w 5 miesięcy i 5 dni. Historia 1061 dni porażek i drogi do sukcesu”. – „Niekiedy osoby z depresją mówią, ze ocknęły się jadąc samochodem na zderzenie czołowe. Ja mam wrażenie, ze obudziłem się w okolicach trumny z pudełkiem pizzy w ręku książka „Jak schudłem 50,5 kg w 5 miesięcy i 5 dni. Historia 1061 dni porażek i drogi do sukcesu” nie jest pisana przez superbohatera dla superbohaterów. Popełniałem błędy, zbaczałem ze ścieżki, nie byłem idealny.” – Zwierza się Piotr Konopka, autor książki „Jak schudłem 50,5 kg w 5 miesięcy i 5 dni. Historia 1061 dni porażek i drogi do sukcesu”.

Książka „Jak schudłem 50,5 kg w 5 miesięcy i 5 dni. Historia 1061 dni porażek i drogi do sukcesu” nie jest publikacja dla superbohaterów, ani pozycją pisana przez superbohatera. To opowieść o tym jak wygrywać mimo potknięć i porażek? Jak wyciągać wnioski? Jak podnosić się po kolejnych upadkach? W książce można znaleźć wyłącznie rady, które sprawdzą się w codziennym życiu. Czytelnik dostanie praktyczne wskazówki, dopasowane do zabieganego stylu życia współczesnego świata. Piotr Konopka bazujące na merytorycznych podstawach i wiedzy specjalistów z wielu dziedzin. Jest to uzupełnione osobistym doświadczeniem autora – człowieka, który zmierzył się z samym sobą.

Meksykańska kukurydza bez GMO

Korzyści z lektury książki „Jak schudłem 50,5 kg w 5 miesięcy i 5 dni. Historia 1061 dni porażek i drogi do sukcesu”, której autorem jest Piotr Konopka to zrozumienie różnych aspektów odchudzania, takich jak deficyt kaloryczny, liczenie kalorii czy aktywność fizyczna, Poznanie różnorodnych podejść do diety i odchudzania, takich jak dieta dr Kwaśniewskiego, dieta pudełkowa czy wspomaganie farmakologiczne, wgląd w procesy mentalne związane z odchudzaniem, takie jak motywacja, zmiana nawyków żywieniowych czy wpływ depresji na nadwagę, zdobywanie informacji na temat operacji bariatrycznych, takich jak gastrektomia, wraz z korzyściami, ryzykami i długofalowymi rezultatami, nauka o roli wsparcia rodziny, przyjaciół i asystenta odchudzania w procesie zmiany stylu życia i utraty wagi, zrozumienie znaczenia regularności, konsekwencji i systematyczności w podejściu do zdrowego stylu życia, poznanie praktycznych narzędzi i metod motywacyjnych, takich jak grywalizacja czy cele związane z ilością kroków, wgląd w wykorzystanie technologii, takiej jak aplikacje na telefon czy urządzenia fitness, w procesie odchudzania, zdobywanie wiedzy o wpływie nadwagi na różne aspekty życia, takie jak poczucie własnej wartości, seks czy życie zawodowe, inspiracja do opracowania własnego planu działania w celu utraty wagi i zmiany stylu życia, dzięki doświadczeniom i refleksjom autora.

Piotr Konopka od wielu lat prowadzi, od wielu lat, firmę pomagającą korporacjom zatrudniać osoby z niepełnosprawnościami. Aktywnie działa w organizacjach pozarządowych. Od 16 lat pracuję w modelu zdalnym i w takim też zatrudniam pracowników.

Agencja Informacyjna, kultura, /DEC/ 13.07.2023