Pandemia zmieniła ogólny stan zdrowia pracowników

 

Z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 rynek pracy w Polsce przeszedł ogromne zmiany. Jedną z nich było wprowadzenie systemu pracy zdalnej w przedsiębiorstwach, z którego skorzystało blisko 10 proc. pracujących. Polskie Stowarzyszenie HR i Związek Przedsiębiorców Polskich we współpracy z gronem ekspertów przygotowało raport pt:„ Kapitał Zdrowia 2020. Pandemia: punkt zwrotny dla benefitów pracowniczych”. Badania przeprowadzone w jego ramach pokazują m.in sposób w jaki zmienił się rynek pracy oraz jak wykonywane obowiązki służbowe wpływają na kondycję pracowników.

 

Pracodawcy zostali zmuszeniu przez pandemiczne zagrożenie wziąć odpowiedzialność za jak najlepszą kondycję i zdrowie pracowników gwarantując im oraz ich rodzinom np. dostęp do opieki medycznej. Polskie Stowarzyszenie HR i Związek Przedsiębiorców Polskich we współpracy z Benefit Systems, Grupą Lux Med, Daily fruits oraz ekspertami ze Szkoły Głównej Handlowej przygotowało szczegółowy raport zatytułowany: „Kapitał Zdrowia 2020. Pandemia: punkt zwrotny dla benefitów pracowniczych”. Raport uwzględnia badania przeprowadzone na grupie 1013 Polaków oraz wywiady z ekspertami i kadrą zarządzającą. Pokazuje on w jaki sposób zmienił się rynek pracy w 2020 roku, jak obowiązki służbowe wpłynęły na zdrowie pracowników oraz ile pracodawcę kosztuje ochrona zdrowia zatrudnionego.

 

Zamknięte kluby fitness i siłownie szkodzą zdrowiu

 

Ciągłe siedzenie w domu przed komputerem źle wpływa najlepiej na kondycję Polaków. Badania przedstawione w raporcie pokazują, że u więcej niż co drugiego respondenta aktywność fizyczna zmalała o 53 proc., 63 proc. ankietowanych odparło, że więcej czasu spędza w pozycji siedzącej a z kolei 35 proc. badanych podjadało między posiłkami co tylko w okresie od marca do maja 2020 roku spowodowało przyrost wagi Polaków między 2,5 a nawet 10 kg. Pomocne w tej kwestii wydaje się wprowadzenie do życia diety i zwiększenia aktywności fizycznej choćby poprzez codzienny spacer. Warto o siebie zadbać zanim prowadzony styl życia zmusi do szybkiego skorzystania z pomocy lekarskiej, o którą w dobie koronawirusa SARS.COV-2 jest bardzo trudno.

Zaleca się regularne badania profilaktyczne. W pandemicznej rzeczywistości łatwiej również o problemy natury psychicznej wywołane strachem przed koronawirusem czy obawą związaną z utratą dochodu potrzebnego do utrzymania siebie i rodziny: „33 proc.  pracowników doświadcza uczucia lęku, 31 proc. zaburzeń nastroju, 26 proc. kłopotów ze snem, 26 proc. bólów głowy, a 25 proc. – pleców. 13 proc. zwróciło uwagę na otyłość i depresję, 9 proc. paliło papierosy, a 7 proc. nadużywało alkoholu.” – Wynika z badań przeprowadzonych przez Koalicję Bezpieczni w Pracy.

 

Zdrowie pracownika

 

Przez wzgląd na tę sytuację pracodawcy przygotowują dla swoich pracowników specjalne benefity w postaci poszerzonych pakietów medycznych. Korzysta z nich 9.500.000 osób a ich roczny koszt wynosi między 13 a 14.000.000.000 złotych. Pakiet benefitów nie oznacza jedynie dostępu do szeroko pojętej opieki medycznej, ale często również opiekę psychologiczną.

 

Z dodatkowej opieki medycznej w głównej mierze korzystają górnicy – 83 proc., służba zdrowia – 13 proc. a najrzadziej nauczyciele. Mimo wysokiego zapotrzebowania na dostęp do opieki medycznej nie jest to najpopularniejsza forma wsparcia pracowników. Górują nad nią wypożyczenie przez pracodawcę sprzętu do pracy oraz zapewnienie bezpiecznych warunków zatrudnienia. W tej kwestii doczekano się jednak punktu zwrotnego.

Jak wynika z badań przedstawionych w raporcie „Kapitał Zdrowia 2020. Pandemia: punkt zwrotny dla benefitów pracowniczych” obecnie kwestia benefitów w postaci dostępu do opieki medycznej jest priorytetem aż dla 60 proc. pracowników a 57 proc. respondentów chce aby w przyszłości dostęp do prywatnej opieki medycznej miały również ich rodziny. Istotniejszą kwestią dla pracowników jest również pomoc w nagłych wypadkach aniżeli działania prozdrowotne. Zapytani o tę kwestie polscy przedsiębiorcy w 82 proc. odpowiedzieli, że wydatki przedsiębiorstw w kwestii ochrony zdrowia pracowników zostały podniesione.

 

Raport „Kapitał Zdrowia 2020. Pandemia: punkt zwrotny dla benefitów pracowniczych” wskazuje również na fakt, że 39 proc. pracowników ma dostęp do świadczeń związanych z poprawieniem kondycji fizycznej, a 32 proc. – z wyżywieniem: „Widzimy, że rewolucja w obszarze żywieniowego wsparcia pracowników odbierana jest z dużym zainteresowaniem. Obecnie opiekujemy się pracownikami pod kątem edukacji – sztab dietetyków przeprowadza zdalnie webinary (seminaria online) i konsultacje indywidualne. Dzięki usłudze Dailufruits Home możemy dostarczać zdrową żywność do domów pracowników – tylko w grudniu 2020 roku było to 70.000.” – Komentuje Magdalena Kartasińska – kierownik działu dietetycznego Dailyfruits s.c.

 

Z przeprowadzonej przez przedsiębiorstwo ankiety pt. „Wpływ pracy zdalnej na nawyki żywieniowe pracowników” wynika, że co trzeci respondent wybierał częściej warzywa niż fastfoody a co czwarty obniżył liczbę konsumowanych słonych przekąsek. Skutkiem tego jest spadek masy ciała około 20 proc. badanych osób. Niestety są również złe informacje. Ponad 40 proc. respondentów zamiast warzyw i owoców wybrało słodycze i słone przekąski co spowodowało przyrost masy ciała między 5 a nawet 15 kilogramów.

 

Jedyną rozsądną opcją zawalczenia o siebie i swoje zdrowie wydaje się być w tym momencie regularna aktywność fizyczna, która według badania MultiSport Index 2020 ma wpływ na jakość realizowanych obowiązków służbowych: – „79 proc. ćwiczących wskazuje, że sport poprawia ich samopoczucie i efektywność w pracy; 41 proc osób, które kontynuowały aktywny tryb życia odnalazło w sporcie sposób na zredukowanie stresu a aż 42 proc. ćwiczących pracowników, wskazuje, że nie odczuwa negatywnych konsekwencji home office…” – Wyjaśnia dr Adam Waszkowski – Dyrektor ds. analiz w Benefit Systems.

 

Agnieszka Szpara-główny ekspert w dziedzinie ochrony zdrowia Związku Przedsiębiorców Polskich uważa, że opublikowane w raporcie „Kapitał Zdrowia 2020. Pandemia: punkt zwrotny dla benefitów pracowniczych” wyniki badań wyraźnie wskazują na zmiany jakie zaszły w społecznym postrzeganiu ochrony zdrowia, aktywności fizycznej czy zdrowego odżywiania. Ekspertka apeluje o wykorzystanie obecnych zjawisk do restrukturyzacji przedsiębiorstw i modyfikacji rynku pracy tak, by zdrowie pracowników oraz ich bliskich było zawsze na pierwszym miejscu.

 

Agencja Informacyjna

 

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /WAC/  14.03.2021