Sekrety burmistrza, sommeliera, trenera boksu, żołnierza GROM-u i finansisty

Jak dostać się do elitarnej Jednostki Wojskowej GROM im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej? Czym zajmuje się sommelier i na czym polega praca burmistrza w Polsce? Czy dobry sportowiec ma większą szansę, aby być dobrym trenerem? Jak wyglądały początki kariery członka zarządu największej sieci handlowej sklepów spożywczych w Polsce? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w najnowszych programach, opublikowanych na platformie edukacyjnej Akademia Zarządzania i Rozwoju (azir.edu.pl) prowadzonej przez Instytut Biznesu.

Na platformie edukacyjnej azir.edu.pl zamieszczane są filmy z wypowiedziami osób, które odniosły sukces zawodowy: znanych menedżerów, przedstawicieli nauki, kultury i sztuki.

Opowiadają oni o początkach swojej kariery, studiach, wyjaśniają co jest ważne przy podejmowaniu decyzji o wyborze kierunku  studiów, tłumaczą co trzeba zrobić aby rozpocząć własny biznes. Dzielą się także refleksjami na temat swojej aktywności. Kilkuminutowe filmy, z ich wypowiedziami, nagrane specjalnie dla Akademii Zarządzania i Rozwoju, prowadzonej przez Instytut Biznesu, można oglądać bezpłatnie.

Tego typu programów jest już kilkadziesiąt.

W najnowszych filmach o swoich doświadczeniach zawodowych specjalnie dla słuchaczy Akademii Zarządzania i Rozwoju opowiada: płk Piotr Gąstał – były dowódca elitarnej Jednostki Woskowej GROM im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej i prezes zarządu Fights On, Tomasz Kolecki – Wiceprezydent Stowarzyszenia Sommelierów Polskich, Dariusz Kacprzak – zastępca burmistrza dzielnicy Praga-Północ m. st. Warszawy, Hubert Migaczew – trener boksu, były trener kadry narodowej w tej dyscyplinie i Marta Wrochna-Łastowska – członek zarządu ds. finansowych Żabka Polska.

Jakie cechy powinien mieć przyszły żołnierz jednostek specjalnych?

– „W sytuacjach ekstremalnych bardzo potrzebna jest wewnętrzna siła, która napędza nas często do różnego typu działań. To ona pozwala nam wynieść kolegę spod ognia w trakcie działań bojowych czy podnosić samochody, jeżeli chcemy uratować kogoś z wypadku.” – Opowiada wyjaśnia płk. Piotr Gąstał, były dowódca dowódca elitarnej Jednostki Woskowej GROM im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej i prezes zarządu Fights On. Jak dodaje, selekcję do GROM-u można przejść „z podziurawionymi stopami, z odklejającą się skórą i ze schodzącymi paznokciami”. Cały materiał dostępny jest pod adresem:

https://azir.edu.pl/wyklad/jak-dostac-sie-do-grom-u/

Jak z pasji do wina zrobić zawód?

Odpowiedź wydaje się prosta: zostać sommelierem.

– „Sommelier zajmuje się doradzaniem gościom, dobieraniem win do potraw, do gości i do okazji – w restauracji lub hotelu. I to jest jego główna działalność.” – Uważa Tomasz Kolecki – Wiceprezydent Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Jak dodaje, nie trzeba mieć certyfikatu, aby wykonywać tę pracę, ale warto wstąpić do stowarzyszenia i zdać kilkustopniowy egzamin. W wypowiedzi dla Akademii Zarządzania i Rozwoju podpowiada również, jak zdobywać doświadczenie w tym zawodzie, dostępniej pod linkiem:

https://azir.edu.pl/wyklad/czym-zajmuje-sie-sommelier/

Czy dobry sportowiec ma większą szansę, aby być dobrym trenerem?

– „Bardzo rzadko zdarza się, aby dobry sportowiec został trenerem. Dobry sportowiec ma takie predyspozycje psychofizyczne, że zostaje dobrym sportowcem. Natomiast często zdarza się, że sportowiec jest bardzo dobry na sali, a w momencie, kiedy dochodzi stres związany ze startem – gubi się. Wtedy może zacząć myśleć o zostaniu trenerem, a na drodze kształcenia zawodników okaże się, czy ma do tego talent, czy nie.” – Przekonuje Hubert Migaczew, trener boksu, były trener kadry narodowej w tej dyscyplinie w filmie, który można obejrzeć bezpłatnie pod adresem:

https://azir.edu.pl/wyklad/czy-dobry-trener-dobry-sportowiec/

Gdzie studenci mogą stawiać pierwsze kroki na drodze zawodowej?

– „Żabka jest bardzo dobrym miejscem do zdobywania doświadczenia. Nasze przedsiębiorstwo ma program praktyk. Zapraszamy na nie studentów z Polski, a nawet z uczelni zagranicnzych, aby dołączyli do naszych zespołów.” – Wyjaśnia Marta Wrochna-Łastowska – członek zarządu ds. finansowych w Żabka Polska, będącej partnerem strategicznym Akademii Zarządzania i Rozwoju prowadzonej przez Instytut Biznesu. – „W niektórych obszarach Żabka jest poważnym liderem. W finansach jest to m. in.: obszar zaawansowanej analityki, business intelligence, gdzie z wykorzystaniem najnowocześniejszych narzędzi, jako zespół finansowo-analityczny wspieramy biznes w podejmowaniu decyzji.” – Ujawnia Marta Wrochna-Łastowska – członek zarządu ds. finansowych w Żabka Polska. Jak zrobić karierę w finansach? O tym więcej można się dowiedzieć oglądając film na platformie Akademii Zarządzania i Rozwoju pod adresem:

https://azir.edu.pl/wyklad/kariera-w-finansach-od-doradztwa-do-biznesu/

Jaką wiedzę powinien mieć burmistrz?

– „Na stanowiskach burmistrzów bardzo często spotykamy prawników, bo jako burmistrzowie mamy do czynienia z umowami, z postępowaniami przetargowymi. To jest materia, które naprawdę warto znać, bo to przede wszystkim w tych obszarach burmistrz może popełnić błąd. Cała reszta to ustawianie pewnych planów, pewnej ideologii i sposobu działania.” – Uważa Dariusz Kacprzak – zastępca burmistrza dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy, który sam ukończył m.in. prawo na SWPS Uniwersytecie Humanistyczno-społecznym w Warszawie. Więcej na ten temat można zobaczyć i wysłuchana platformie Akademii Zarządzania i Rozwoju pod linkiem

https://azir.edu.pl/wyklad/czym-zajmuje-sie-burmistrz/

“Projekt Akademia Zarządzania i Rozwoju rozwija się od roku.” – Mówi Jarosław December – szef Centrum Informacji. – „Z zainteresowaniem obserwuję jak rozwija się ta inicjatywa. Jest to chyba jedyne miejsce w sieci, gdzie można poznać wypowiedzi tylu wybitnych i ciekawych ludzi. Platforma według założeń jest adresowana do mlodzieży i studentów. Moim zdanie jest również interesująca dla wszystkich.” – Twierdzi Jarosław December – szef Centrum Informacji.

Akademia Zarządzania i Rozwoju azir.edu.pl jest platformą edukacyjną, dostępną w sieci, przygotowywaną przez Instytut Biznesu – dla szkół wyższych oraz uczniów szkół średnich, studentów i absolwentów studiów.

Dzięki AZiR uczelnie mają szansę na przedstawienie swojej oferty osobom zainteresowanym edukacją z całej Polski i zachęcić ich do skorzystania z prezentowanej propozycji edukacyjnej. Akademia Zarządzania i Rozwoju pomaga młodym ludziom wybrać kierunek studiów, który w przyszłości zapewni ciekawą pracę. Doradza, jak świetnie przedstawić się na rozmowie kwalifikacyjnej, podpowiada, w jakim przedsiębiorstwie wybrać staż i która szkoła wyższa spełni najlepiej oczekiwania. Platforma edukacyjna Akademii Zarządzania i Rozwoju współpracuje z najlepszymi menedżerami, ekspertami i wykładowcami, którzy dzielą się własnymi doświadczeniami i wskazują, jak pokierować życiem zawodowym, żeby osiągnąć sukces.

Patronat medialny nad platformą Akademii Zarządzania i Rozwoju prowadzona przez Instytut Biznesu objęły: dziennik Polska The Times, Agencja Informacyjna oraz portale: NaszeMiasto.pl, NaszaHistoria.pl, RaportCSR.pl i podlasie24.pl.

Więcej informacji na azir.edu.pl oraz na Facebooku https://www.facebook.com/AZiR.edu/

Agencja Informacyjna, Gospodarka /BEJ/ 16.04.2021