Największa sieć sklepów Żabka, posiadająca ponad 7.000 placówek w całej Polsce rezygnuje ze zbędnych, jednorazowych materiałów z plastiku. W punktach nie będzie już ani plastikowych toreb na zakupy, tzw. „zrywek” („jednorazówki”) oraz wieczek do kubków na gorące napoje. Zostaną zastąpione przez biodegradowalne, papierowe odpowiedniki. Oblicza, że w tej sposób będzie można zredukować zużycie plastiku aż o 1.000 ton rocznie. Zakłada się także, że wśród klientów powstaną pozytywne nawyki proekologiczne, oznaczające, że będą oni przychodzić po zakupy z własnymi torbami.
„Zanieczyszczenie plastikiem całego otoczenia to jeden z największych problemów współczesności. Sieć Żabka w Polsce dziennie odwiedza ok. 2.500.000 odwiedzających to oznacza, że przy takim zakresie działalności każde działanie może mieć znaczący wpływ na środowisko.” – Wskazuje Tomasz Suchański – Prezes Zarządu Grupy Żabka. – „Mamy świadomość naszej roli wobec ograniczania plastiku w sieci sklepów Żabka i zachęcania klientów do dokonywania świadomych wyborów, dobrych dla naszej planety. Dlatego zdecydowaliśmy się na wycofanie zbędnych materiałów z tworzyw sztucznych i zastąpiliśmy je biodegradowalnymi odpowiednikami.” – Wyjaśnia Tomasz Suchański, Prezes Zarządu Grupy Żabka.
Żabka jest siecią nowoczesnych, kameralnych i wygodnych sklepów typu „modern convenience”, głównie z artykułami spożywczymi. Jej klienci zwykle robią często niewielkie zakupy.
Tylko do 1 na 20 zrobionych w Żabce zakupów klienci dokupują torbę.
Pozostałe 95 proc. używa własnej torby lub po prostu spożywa zakupione produkty zaraz po wyjściu ze sklepu. Eliminując ze sklepów zbędne, jednorazowe materiały z plastiku, Żabka wraz z klientami zredukuje zużycie plastiku, aż o 1.000 ton rocznie. To kolejny krok, który ma na celu wsparcie środowiska i rozwijanie koncepcji małych wielkich kroków, które mają wpływ na otoczenie.
Statystyczny Polak używa rocznie średnio ok. 490 toreb z tworzywa sztucznego.
To zdecydowanie za dużo. Opakowania z materiałów papierowe nie zaśmiecają otoczenia, są całkowicie biodegradowalne, ich rozkład następuje w ciągu kilku tygodni. Plastikowe odpady potrzebują na to 400 lat. Papier, użyty do produkcji dostępnych w sieci Żabka toreb, pochodzi z odnawialnych źródeł i jest oznaczony certyfikatem FSC (Forest Stewardship Council) tzw. „zielone drzewko”, który jest gwarancją odpowiedzialnej gospodarki leśnej. W praktyce oznacza to, że producenci stosują najnowsze technologie, minimalizując ilość zużytej w czasie produkcji wody, a każde ścięte drzewo wymaga nasadzenia przynajmniej jednego nowego.
Zmniejszanie obecności plastiku to jedno z najważniejszych działań odpowiedzialności społecznej Żabki w obszarze ekologii.
Z tego powodu sieć sklepów przykłada dużą wagę do tego, by opakowania jej produktów marek własnych powstawały z produktów przyjaznych środowisku. Żabka jako pierwsza sieć handlowa wprowadziła w swoich markach własnych – „Foodini”, „Wycisk”, „S!” i „Od nowa” – butelki pochodzące w 100 proc. z recyklingu (tzw. rPET – przetworzony politereftalan etylenu.). Zrezygnowała także z dodawania do dań gotowych plastikowych sztućców czy słomek. Systematycznie wprowadza również na opakowaniach produktów marki własnej oznaczenia informujące, jak właściwie segregować zużyte opakowania.