Łucznik: Rozwój kadry to rozwój organizacji

Fabryka Broni „Łucznik” w Radomiu została wyróżniona w XLVII edycji Raportu Społeczna Odpowiedzialność Biznesu za wsparcie rozwoju pracowników i szeroki wachlarz benefitów pozapłacowych.

Powstanie Fabryki Broni „Łucznik” w Radomiu jest silnie związane z historią walko niepodległość Polski. Dziś, po blisko 100 latach, Zakład nadal odgrywa ważną rolę. I to nie tylko, jeśli chodzi o bezpieczeństwo narodowe, ale także gospodarcze.

W listopadzie 1918 r., po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, rozpoczął się długotrwały proces walk o granice państwa.

Sytuacja polskiego wojska była w pierwszych latach niepodległości bardzo trudna. Wojsk współtworzyli żołnierze służący wcześniej w armiach: zaborców, a także w Legionach Polskich czy Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera oraz w innych formacjach. Wyszkoleni na bazie różnych regulaminów, posługiwali się różnorodną bronią o zróżnicowanych kalibrach.

Trudności w zdobywaniu odpowiedniej amunicji i części zamiennych do broni było dość kłopotliwe dla powstającej polskiej armii.

W 1922 r., kiedy to walki o granice Rzeczypospolitej były już definitywnie zakończone, władze wojskowe i cywilne rozpoczęły proces ujednolicania uzbrojenia armii decydując, by w Radomiu powstał duży zakład przemysłu obronnego. Tak rozpoczęła się historia Fabryki Broni „Łucznik”, która do dziś z powodzeniem radzi sobie na rynkach całego świata, m. in. w Stanach Zjednoczonych. Warto też dodać, że w czasie II wojny światowej wielu pracowników Zakładu było zaangażowanych w działalność konspiracyjną, której jednym z przejawów było wykradanie części karabinowych i pistoletowych, z których zbroiło się Polskie Państwo Podziemne.

Od początku powstania fabryki najważniejszą wartością „Łucznika” byli pracownicy.

Specyficzny charakter produkcji, który wymaga od załogi profesjonalizmu i ogromnej dbałości o szczegóły sprawia, że odpowiedzialność za kadrę fabryki jest wartością szczególnie szanowaną przez zarząd przedsiębiorstwa. To dlatego dyrekcja Fabryki Broni „Łucznik” w Radomiu stawia na stały rozwój opieki socjalnej nad pracownikami. Ci mogą korzystać z dofinansowań edukacji i szkoleń oraz nauki języka obcego.

Pracownicy Fabryki Broni „Łucznik” w Radomiu mają także dostęp do szeregu benefitów pozapłacowych.

Są to m.in program opieki medycznej, karty sportowe, pomoc świąteczna, dofinansowania do wypoczynku, czy upominek w związku z urodzeniem dziecka. Dbając o bezpieczeństwo swoich pracowników w trakcie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 Fabryka Broni „Łucznik” w Radomiu wdrożyła także szereg procedur, by zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się zarazy.

Wszyscy pracownicy Fabryki Broni „Łucznik” w Radomiu mają zapewnione środki ochrony osobistej, takie jak rękawiczki i maseczki oraz płyny do dezynfekcji. Spółka wszelkimi dostępnymi kanałami komunikacyjnymi prowadzi szeroką akcję informacyjną wśród pracowników. Obecnie sytuacja w spółce związana z koronawirusem jest opanowana. Jak podkreśla kierownictwo; jest to przede wszystkim zasługa samych pracowników, którzy sumiennie respektują zasady bezpieczeństwa.

Przemysław Gruz

źródło portalRaportCSR.pl

Agencja Informacyjna, Gospodarka /KAM/ 17.04.2021