Samvel Mkrtchian: Więcej broni nie przyniesie więcej pokoju

 

Bardzo nam zależy na polskich inwestorach w Armenii. W kwietniu 2021 r. zostało podpisane Memorandum pomiędzy PAIH a „Enterprise Armenia”. Pracujemy nad organizacją regularnej sesji Armeńsko-Polskiej Komisji Międzyrządowej ds. gospodarczych i handlowych w Erewaniu – mówi Agencji Informacyjnej Ambasador Republiki Armenii Samvel Mkrtchian.

Rozmowa z Jego Ekscelencją Ambasadorem Republiki Armenii w Polsce Samvelem Mkrtchianem.

Agencja Informacyjna: Zbliżamy się do czwartej fali covid-19. Jak jest przygotowana Armenia na taką ewentualność?

Niestety, podobnie jak w innych krajach, Armenia doświadcza wzrostu zakażeń i, nad czym mocno ubolewamy – wzrostu zgonów spowodowanych COVID-19. Aktualnie, opieka zdrowotna w Armenii jest przygotowana znaczenie lepiej niż przy wybuchu pandemii, ale wciąż istnieją pewne ograniczenia. Nabyliśmy wystarczająco dawek szczepionki, jednak procent już zaszczepionych obywateli jest ciągle niewielki. To jest bardzo ważna sprawa dla władzy, dlatego podjęto kroki zachęcające oraz przyspieszające dobrowolne szczepienia.

Jak dokładnie wygląda system szczepień w Armenii? Możliwości jakie dają mobilne punkty szczepień wraz z wyborem szczepionki to chyba najlepsze możliwe rozwiązanie?

Łączymy oba – mobilne punkty szczepień i codziennie otwarte kliniki (ambulatoria). I rzeczywiści mamy w nich wybór szczepionek różnego pochodzenia – AstraZeneka, Moderna, Sputnik V, Sinovax.

W zeszłym roku latem na całym świecie panowała pandemia i co za tym idzie zauważalny brak turystów, ale jaka jest sytuacja po sezonie letnim 2021 w Armenii? Czy turyści wrócili w takiej samej ilości jak w 2019 roku?

Lockdowny, zamknięte granice, odwoływanie lotów większości linii lotniczych nie są dobrymi warunkami na turystów do podróżowania po świecie. Armenia nie była wyjątkiem i nasz przemysł turystyczny bardzo ucierpiał. W bieżącym roku sytuacja znacznie się poprawiła, ale nadal nie jesteśmy w miejscu, które pozwoli osiągnąć pełne ożywienie. Mam nadzieję, że w 2022 r. pozytywny trend się utrzyma, a coraz większa liczba turystów zostanie ponownie powitana w Armenii i będzie cieszyć się naszą serdeczną gościnnością.

Infrastruktura turystyczna w Armenii za premiera Nikoli Paszyniana jest gruntownie modernizowana, odnawiane są szlaki turystyczne i miejsca rekreacji na świeżym powietrzu. Czy to wstęp do uczynienia Armenii jednym z głównych miejsc wakacyjnych turystów z Europy?

Oczywiście zrobiono wiele, aby zbudować nowoczesną infrastrukturę turystyczną, urozmaicić atrakcje turystyczne i znaleźć odpowiednią niszę w mocno kontestowanym światowym przemyśle turystycznym. Wierzę, że mamy wiele rzeczy do zaoferowania, takich jak wino i jedzenie, piesze wycieczki i przygoda, agroturystyka, zabytki sprzed tysiącleci, ogromne dziedzictwo chrześcijańskie. Tego wszystkiego nie da się poznać podczas jednej wizyty. Dlatego też bardzo ważne jest, aby skupić się na przywróceniu ruchu turystycznego i zachętach do tego, by wracały do nas osoby, które mają pozytywne doświadczenie z poprzedniego pobytu.

Kilka dni temu Armenia obchodziła święto narodowe, w tym roku wyjątkowe, bo wypadające w rocznicę 30-lecia odzyskania niepodległości. Armenia poczyniła ogromne postępy w zakresie inwestycji wewnętrznych w infrastrukturę. Sam program budowy i remontu dróg robi ogromne wrażenie czy jest więcej takich programów inwestycyjnych?

Absolutnie! Ten proces będzie trwał nieprzerwanie. Rząd planuje budowę i remont 500 km dróg w 2022 roku. Ostatnio Unia Europejska, a więc także Polska, przeznaczyła dla Armenii 2,6 mld euro. Znaczna część tej kwoty – 600 mln euro, przeznaczona jest na budowę drogi na południu Armenii, będącej częścią autostrady Północ-Południe, która będzie ważnym regionalnym i międzynarodowym szlakiem tranzytowym. Inne duże projekty infrastrukturalne obejmują kilkanaście zbiorników wodnych na terenie całego kraju. Oba projekty mają znaczenie strategiczne.

Armeńskie linie lotnicze to projekt wspólnego przedsięwzięcia (Joint Venture), proszę go przedstawić. Czy możemy się spodziewać, że wkrótce zobaczymy te samoloty na polskim niebie?

Nowy narodowy przewoźnik o nazwie ARNA to bardzo ważny projekt z udziałem inwestorów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Kiedy wejdzie w fazę operacyjną, jestem przekonany, że Polska również będzie jednym z głównych kierunków.

Polska do tej pory była kluczowym elementem dla tych, którzy podróżują do innych europejskich destynacji i za Atlantyk.

Ostatnio Jego Ekscelencja wziął udział w Warsaw Security Forum. Czy zdaniem Jego Ekscelencji wnioski z forum mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa globalnego?

Szczerze mówiąc jestem rozczarowany. Dużo słyszałem o rozbudowie wojsk, rozwoju nowej generacji uzbrojenia, odstraszaniu i rozmieszczaniu dodatkowych oddziałów. Jednocześnie bardzo mało powiedziano o negocjacjach, kompromisie, rozbrojeniu, kontroli zbrojeń.

Nie jest tajemnicą, że obecnie bezpieczeństwo europejskie jest w złym stanie, rośnie nieufność i napięcia. Naprawdę nie wierzę, że więcej broni przyniesie więcej pokoju. Niestety, gracze po obu stronach pozostają okopani na swoich nieco trudnych do pokonania pozycjach.

Ekscelencja jest w Polsce od ponad 2 lat. Polacy doceniają Pana pracowitość i aktywność. Po wielu latach zaczęła znów działać Polsko-Ormiańska grupa parlamentarna, powstał zespół parlamentarny i kilka innych inicjatyw, które nie miałyby miejsca bez zaangażowania Jego Ekscelencji. Czy nadszedł czas na wzmocnienie relacji inwestorskich między naszymi krajami?

To bardzo budujące, że Armenia i Polska utrzymują stałe kontakty na wysokim szczeblu. We wrześniu w Wiedniu spotkali się marszałek parlamentu Armenii Alen Simonyan i marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki, ministrowie spraw zagranicznych Ararat Mirzoyan i Zbigniew Rau spotkali się w Nowym Jorku, a wkrótce w Erewaniu odbędą się konsultacje polityczne na szczeblu wiceministrów spraw zagranicznych. Miejmy nadzieję, że po czerwcowych przedterminowych wyborach parlamentarnych w Armenii wkrótce powstanie ormiańska część parlamentarnej grupy przyjaźni i wznowiona zostanie aktywna współpraca.

Bardzo nam zależy na polskich inwestorach w Armenii. W kwietniu 2021 r. zostało podpisane Memorandum pomiędzy PAIH a „Enterprise Armenia”. Pracujemy nad organizacją regularnej sesji Armeńsko-Polskiej Komisji Międzyrządowej ds. gospodarczych i handlowych w Erewaniu. Jednocześnie niezwykle ważne jest, aby poprzez spotkania B2B łączyć ludzi biznesu po obu stronach

Dziękujemy za rozmowę.

Agencja Informacyjna, Wywiady, (MDB), 15.10.2021