A-realistic-image-of-the-interior-of-a-theater-in-16_9-format.-The-view-is-from-the-stage-showing-a-closed-curtain-in-the-background.-In-front-of-the

Protest przeciwko dewastacji Teatru Dramatycznego w Warszawie

Agencja Informacyjna: Skandal związany ze sposobem zachowania i zarządzania przez Monikę Strzępka Teatrem Dramatycznym im. Gustawa Holoubka w Warszawie w Warszawie trwa. Po bulwersującym wywiadzie udzielnym dziennikowi „Gazeta Wyborcza” zareagował, wyzwany do odpowiedzi Wojciech Malajkat Rektor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Podobnie Związek Zawodowy Aktorów Polskich wystosował list do Artura Jóźwika Dyrektora Biura Kultury Urzędu m. st. Warszawy. Teraz odezwali się w tej sprawie sami widzowie, którzy na stronie internetowej secure.avaaz.org opublikowali poniższą decyzję, z apelem do innych widzów o jej podpisanie.

My, widzowie Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka w Warszawie

My, widzowie Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka w Warszawie, wyrażamy jawny sprzeciw wobec działań jakie podejmuje Monika Strzępka razem z tzw. „kolektywem” obejmując urząd dyrektora tego teatru. Nie zgadzamy się na hurtowe zdejmowanie spektakli, które podbiły nasze serca. Jak dotąd zabrano nam: „Amadeusza”, „Cabaret”, „Człowieka z La Manchy”, „Pułapkę” i „Fatalistę”. Lista jednak wedle założeń dyrekcji ma się powiększać, a repertuar, który podarował nam Pan Tadeusz Słobodzianek (przypomnie redakcji: poprzedni Dyrektor Teatru Dramatycznego) ma pozostać jedynie w naszej pamięci. 

Nie jesteśmy gotowi na tak nagłe odbieranie nam naszych ulubionych bohaterów, których oglądamy na scenie po kilka a nawet kilkanaście razy, często pokonując setki kilometrów zjeżdżając z całej Polski. Widownia na znacznej większości spektakli była pełna. Często ludzie czekają przed spektaklem w kolejce na zakup wejściówek, a owacjom i hucznemu wiwatowaniu nie ma końca. 

Dostajemy za to stres, smutek, złość i obawę o dalszą przyszłość. 

Nie zgadzamy się na tak karygodne traktowanie pracowników teatru i masowe zwolnienia. Na poniżanie i dyskryminację. Na narzucanie własnej wizji świata, do której człowiek miałby się ściśle dostosować aby móc dalej należeć do zespołu. Nie wyrażamy zgodny na mobbing. Na papierze, na którym zostało wydrukowane każde wypowiedzenie o pracę mógł powstać scenariusz kolejnego znakomitego spektaklu. Dostajemy za to stres, smutek, złość i obawę o dalszą przyszłość. 

Nie zgadzamy się na zmienianie placówki publicznej w instytucję dla ściśle określonych osób. Teatr Dramatyczny od zawsze był miejscem gdzie każdy widz znalazł coś dla siebie. Czuł się swobodnie i spędzał wspaniale czas z rodziną i przyjaciółmi. 

Kolektyw dąży do całkowitej restrukturyzacji teatru. Jeszcze chwila a stracimy nasz teatr, nasz dom, naszą teatralną rodzinę. Nie możemy do tego dopuścić! Reportaż Pani Krystyny Romanowskiej i wywiad Magdaleny Rigamonti z znajdujące się na platformie Onet czarno na białym obnażyły to co dzieje się w strukturze wewnętrznej teatru. To ile złego dotknęło osoby, które od wielu lat budowały to miejsce. Tu już nie chodzi o jeden zdjęty spektakl i dwóch zwolnionych aktorów. Sprawa jest o wiele poważniejsza. 

Prośba do Rafała Trzaskowskiego – Prezydenta miasta stołecznego Warszawy 

Zwracamy się do Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego z prośbą o odwołanie Moniki Strzępki ze stanowiska dyrektora Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka i powtórzenie konkursu. Prosimy o kompleksowe przyjrzenie się sprawie i wyciągnięcie stosownych konsekwencji wobec osób odpowiadających za tragedię, która dotknęła Teatr Dramatyczny.

Pełna treść petycji i możliwość jej podpisania znajduje się pod adresem: 

https://secure.avaaz.org/community_petitions/pl/prezydent_m_st_warszawy_rafal_trzaskowski_protest_przeciwko_dewastacji_teatru_dramatycznego_w_warszawie/?clZdntb&utm_source=sharetools&utm_medium=copy&utm_campaign=petition-1716077-protest_przeciwko_dewastacji_teatru_dramatycznego_w_warszawie&utm_term=clZdntb%2Bpl&fbclid=IwAR0pwk1nhvytVMNnAaF7OvNGvZADtW6Rviu7jJNF7cYYQHGgmHExxyVSB8w

Monika Strzępka zaangażowana społecznie

Monika Strzępka – reżyserka teatralna, autorka zaangażowanych społecznie, szeroko dyskutowanych inscenizacji współtworzonych z jej partnerem, dramaturgiem Pawłem Demirskim. W 2022 roku została dyrektorką Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka w Warszawie w Warszawie. 

Monika Strzępka  urodziła się jako jedno z sześciorga dzieci murarza i gospodyni domowej. Kilkakrotnie, bez powodzenia, zdawała na reżyserię do Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. W końcu studia reżyserskie ukończyła na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Dramatyczna Monika Strzępka

Monika Strzępka została laureatką wraz z Pawłem Demirskim Paszportu „Polityki” za rok 2010 w kategorii Teatr, przyznawanego przez lewicowy tygodnik „Polityka”. Ich spektakl „Był sobie Andrzej Andrzej Andrzej i Andrzej”, wystawiany w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu, otrzymał Główną Nagrodę na III Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia w Krakowie).

Monika Strzępka w styczniu 2022 zwyciężyła w konkursie na stanowisko dyrektora Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka w Warszawie; funkcję sprawuje od 1 września 2022 r. 24 listopada 2022 została odwołana z tej funkcji i zawieszona w pełnieniu obowiązków służbowych, w drodze rozstrzygnięcia nadzorczego wydanego przez Konstantego Radziwiłła wojewodę mazowieckiego. 26 kwietnia 2023 została przywrócona na stanowisko dyrektorki, w związku z uchyleniem rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. akt VII Sa/Wa 325/23). Jest bohaterką filmu dokumentalnego „Ustalenia, które zostały ustalone” Magdaleny Mosiewicz (2016). 

Agencja Informacyjna, Opinie, AI Lokalnie /DEC/ 16.11.2023