Maciej Damięcki – 7 życiowych porad, które zapamiętamy

Agencja Informacyjna: 17 listopada 2023 roku w wieku 79 lat odszedł wybitny polski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny Maciej Damięcki. Jego śmierć to wielka strata dla polskiej kultury. Wybraliśmy 7 cytatów z jego wypowiedzi, które oddają wielkość Macieja Damięckiego jako aktora i wrażliwego człowieka.

Siedem najważniejszych wypowiedzi Macieja Damięckiego

1. „Aktor powinien być jak scyzoryk, powinien umieć wszystko.”

Maciej Damięcki był aktorem o bardzo szerokim repertuarze. Grał w dramatach, komediach, musicalach i filmach akcji. Był także znakomitym dubbingowcem. Więcej

„Aktor powinien być jak scyzoryk, powinien umieć wszystko. Powinien potrafić grać w dramatach, komediach, musicalach i filmach akcji. Powinien też być znakomitym dubbingowcem. Uważam, że aktor powinien być przygotowany na każdą rolę, niezależnie od jej rodzaju. Musi być otwarty na nowe wyzwania i nie bać się eksperymentować. Musi też być gotowy na ciężką pracę, bo aktorstwo to nie jest łatwy zawód.” (Maciej Damięcki, wywiad dla programu „Raport Rybki”, 2021)

2. „Aktorstwo to nie tylko kwestia talentu, ale także ciężkiej pracy.”

Maciej Damięcki był przekonany, że talent to tylko jeden z elementów, który jest potrzebny do sukcesu w aktorstwie. Ważna jest także ciężka praca i ciągłe doskonalenie się.

„Aktorstwo to nie tylko kwestia talentu, ale także ciężkiej pracy. Talent to oczywiście ważne, ale nie wystarczy. Trzeba też ciężko pracować, żeby rozwinąć swój talent. Trzeba ćwiczyć, czytać, oglądać filmy i spektakle. Trzeba też być otwartym na opinie innych i nie bać się słuchać krytyki. Tylko ciężka praca może doprowadzić do prawdziwego sukcesu w aktorstwie.” (Maciej Damięcki, wywiad dla programu „Dzień dobry TVN”, 2022)

3. „Ważne jest, żeby aktor był otwarty na ludzi i na świat.”

Maciej Damięcki uważał, że aktor powinien być otwartym człowiekiem, który interesuje się światem i ludźmi.

Maciej Damięcki: Ważne jest, żeby aktor był otwarty na ludzi i na świat.

„Ważne jest, żeby aktor był otwarty na ludzi i na świat. Powinien interesować się tym, co dzieje się wokół niego. Powinien być wrażliwy na potrzeby innych i potrafić zrozumieć ich emocje. Tylko wtedy będzie mógł prawdziwie oddać emocje swoich bohaterów i trafić do widzów.” (Maciej Damięcki, wywiad dla programu „Kropka nad i”, 2018)

4. „Aktor powinien być wrażliwy i empatyczny.”

Maciej Damięcki uważał, że aktor powinien być wrażliwym i empatycznym człowiekiem. Powinien umieć zrozumieć emocje innych i potrafić współczuć im.

„Aktor powinien być wrażliwy i empatyczny. Powinien umieć zrozumieć emocje innych i potrafić współczuć im. Tylko wtedy będzie mógł prawdziwie oddać emocje swoich bohaterów i trafić do widzów. Wrażliwość i empatia są bardzo ważne w aktorstwie, bo pomagają aktorowi lepiej zrozumieć swoich bohaterów i stworzyć ich pełnowymiarowe portrety.” (Maciej Damięcki, wywiad dla programu „Raport Rybki”, 2021)

5. „Aktorstwo to nie jest łatwy zawód, ale jest też bardzo satysfakcjonujący.”

Maciej Damięcki był przekonany, że najważniejsze w pracy aktora jest dotrzeć do serc widzów, przemówić do ich emocji.

„Aktorstwo to nie jest łatwy zawód, ale jest też bardzo satysfakcjonujący. Wymaga ciężkiej pracy, poświęcenia i ciągłego doskonalenia się. Ale kiedy aktorowi uda się osiągnąć sukces, jest to wspaniałe uczucie. Jest to satysfakcja z tego, że udało się poruszyć serca widzów i sprawić, że poczuli coś prawdziwego.” (Maciej Damięcki, wywiad dla programu „Dzień dobry TVN”, 2022)

6. „Najważniejsze w życiu to kochać i być kochanym.”

Maciej Damięcki był człowiekiem głęboko wierzącym w miłość. Uważał, że jest ona najważniejszą rzeczą w życiu.

„Najważniejsze w życiu to kochać i być kochanym. Miłość to najpiękniejsze uczucie na świecie. To ona daje nam siłę, nadzieję i radość. To dzięki miłości żyjemy i tworzymy. Miłość jest najważniejszą rzeczą w życiu, bo daje nam sens.” (Maciej Damięcki, wywiad dla programu „Kropka nad i”, 2018)

7. „Warto żyć pełnią życia i nie bać się spełniać swoich marzeń.”

Maciej Damięcki uważał, że warto dążyć do swoich celów i nie poddawać się przeciwnościom. Warto cieszyć się każdym dniem życia.

„Warto żyć pełnią życia i nie bać się spełniać swoich marzeń. Życie jest krótkie, więc warto spędzić je robiąc to, co się kocha. Warto spełniać swoje marzenia, nawet jeśli są one trudne do osiągnięcia. Warto wychodzić ze strefy komfortu i podejmować ryzyko. Tylko wtedy będziemy mogli naprawdę przeżyć życie.” (Maciej Damięcki, wywiad dla programu „Raport Rybki”, 2021)

Agencja Informacyjna, Kultura /EST/ 17.11.2023

Ilustracje: DALL-E