Agencja Informacyjna: Maciej Damięcki był powszechnie szanowany i lubiany przez widzów i krytyków. Był uważany za jednego z najwybitniejszych polskich aktorów. Jego śmierć to wielka strata dla polskiej kultury.
Wielka strata polskiej kultury
Maciej Mateusz Damięcki, urodzony 11 stycznia 1944 roku w Podszkodziu, był cenionym polskim aktorem filmowym i teatralnym. Jego kariera aktorska rozpoczęła się w latach 60-tych, po ukończeniu w 1966 roku Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Maciej Damięcki zyskał uznanie za swoje role zarówno w teatrze, jak i w filmach oraz serialach.
Rodzina o tradycjach aktorskich
Pochodzący z rodziny o aktorskich tradycjach, był synem Dobiesława Damięckiego i Ireny Górskiej-Damięckiej, młodszym bratem Damiana Damięckiego, a także ojcem Mateusza i Matyldy Damięckich, którzy również są aktorami. „Moja mama Irena Górska uciekła z domu, żeby zostać aktorką, bo jej ojciec się na to nie godził. Bycie aktorem nie było wtedy powodem do chwały, bo zawód ten otaczała aura dwuznaczności” – mówił Maciej Damięcki.
Na scenie teatralnej
„Jeśli chodzi o teatr, to na pewno do końca życia będę pamiętał mój debiut, czyli sztukę 'Wieczór zbrodniarzy’ wystawianą na małej scenie Teatru Dramatycznego. Postawiono przede mną bardzo trudne zdanie. To był skok na głęboką wodę” – opowiadał Maciej Damięcki (źródło).
Role filmowe
Jego pierwsze role filmowe datują się na początek lat 60-tych, a wśród jego najbardziej znanych występów można wymienić role w filmach takich jak „Szatan z siódmej klasy” (1960), „Stawka większa niż życie” (1968), „Chłopi” (1972) oraz w serialach „Plebania” (2000-2011) i „M jak miłość” (od 2017).
Charakterystyka aktorska
Maciej Damięcki był aktorem o wybitnym talentu i charyzmie. Był mistrzem ról psychologicznych, potrafił wniknąć w najgłębsze pokłady ludzkiej psychiki. Był również znakomitym komediantem, potrafił rozbawić publiczność do łez.
Kontrowersje wokół aktora
Jednakże, kariera Damięckiego nie była pozbawiona kontrowersji. W 2007 roku wyszło na jaw, że w latach 1973-1989 współpracował on ze Służbą Bezpieczeństwa PRL pod pseudonimem „Bliźniak”. Sam przyznał się do współpracy, choć stwierdził, że trwała ona jedynie dwa lata. Te informacje mogły wpłynąć na postrzeganie jego postaci w świecie kultury. „Zarzuca mi się, że 16 lat współpracowałem z SB, a przecież nie ma ani jednego mojego podpisu poza wstępną deklaracją. O tym, jak te zarzuty są absurdalne, świadczy fakt, że rzekomo pisałem o nastrojach w środowisku, w ZASP, o reakcjach kolegów na jakieś oświadczenia radzieckiego generała Ustinowa” – tłumaczył Maciej Damięcki.
Pozostanie w naszych wspomnieniach
Mimo tych kontrowersji, Maciej Damięcki pozostaje postacią ważną w historii polskiego aktorstwa, z bogatym dorobkiem artystycznym i znaczącym wkładem w kulturę polską. Jego śmierć 17 listopada 2023 roku pozostawiła trwały ślad w sercach fanów i kolegów z branży. „Czasem wspomnienia odbijają mi się czkawką, a czasem są bardzo przyjemne, ale nie należę do tych, którzy regularnie siadają w fotelu i przeglądają albumy ze starymi zdjęciami” – mówił Maciej Damięcki (źródło).
Przeczytaj koniecznie: Maciej Damięcki – 7 życiowych porad które zapamiętamy
Agencja Informacyjna, Kultura /AIN/ 17.11.2023
Fot. Autorstwa Paweł Matyka – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64040555