Juliusz Erazm Bolek – Sen pełen Ciebie

 

 

Miłość to najbardziej popularny temat poruszany przez artystów. Jest to tak ważne uczucie, że doczekało się nawet własnych świąt. Światową zyskały Walentynki obchodzone 14 lutego. W Polsce jest też obchodzony 15 maja Dzień Niezapominajki. Są też utwory, które w mało oczywisty sposób odnoszą się do miłości. Przykładem może być utwór „Sen pełen Ciebie”, którego autorem jest Juliusz Erazm Bolek.

 

Wiersz „Sen pełen Ciebie” po raz pierwszy został opublikowany w książce „Prywatne zagrożenie” Juliusza Erazma Bolka, wydanej przez Wydawnictwo Iskry w 1986 r. To bardzo krótki utwór: „usta pełne łez / czego chcesz więcej / sen pełen ciebie / tyle niedopałków / już zostawiłaś / po co ci jeszcze jeden”.

„Ten niepozorny tekst ma w sobie olbrzymi ładunek emocjonalny.” – Uważa Tomasz Zbigniew Zapert – krytyk literacki. – „Zastosowane, przez Juliusza Erazma Bolka, w utworze „Sen pełen Ciebie”, porównania, odnoszące się do błahych czynności, w konfrontacji do głównej myśli autora, dają ogromny kontrast, który w efekcie potrafi przeszyć dreszczem.” – Wyjaśnia Tomasz Zbigniew Zapert.

 

Juliusz Erazm Bolek był chyba świadom potencjału tkwiącego w wierszu „Sen pełen Ciebie” bo na podstawie tego tekstu stworzył plakat poetycki.

 

 

 

O sile wiersza „Sen pełen Ciebie” Juliusz Erazma Bolka świadczy, że również inni artyści docenili jego ekspresję.

Utwór zainspirował m. in malarkę Jolę Grabowską. Stworzyła ona obraz nawiązujący do wiersza „Sen pełen Ciebie”.

 

 

 

Natomiast Moni Evans – walijska wokalistka i autorka tekstów skomponowała muzykę do tego tego wiersza.

Tak powstała piosenka „Papieros”, śpiewana przez sama artystkę. Miniatura muzyczna Moni Evans nadała wierszowi „Sen pełen Ciebie” nowe znaczenie, w ten sposób, że poszerzyła jego możliwości interpretacyjne.

To działanie wokalistki zainspirowało z kolei filmowca Zbigniewa Kowalewskiego, który do piosenki „Papieros” Moni Evans stworzył teledysk.

 

 

Juliusz Erazm Bolek – pisarz, laureat Nagrody Światowego Dnia Poezji, ustanowionego przez UNESCO.

Jego poemat „Corrida” został wyróżniony tytułem „Wiersz Roku”. Rok później publikacja została uznana za „Książkę Roku”, a autor otrzymał nagrodę „Złote Pióro”. Juliusz Erazm Bolek bada granice formy. W efekcie swych peregrynacji napisał opowiadanie „Serpentyna” w drugiej osobie liczby pojedynczej, wiersze dialogowe oraz stworzył nowy gatunek literacki, tak zwany emaliowany felieton poetycki (połączenie felietonu z wierszem). Zajmuje się również poezją konkretną. Prace znalazły się w książce „Litery i symbole”. Co roku pisze wiersze z okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy. Wynalazł też i opatentował nową formę książki – „bodybook”, którą można powiesić na szyi. Autor szuka także nowych form prezentowania literatury. Tworzy plakaty poetyckie. Były one prezentowane na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych. Prace ukazały się w dwóch albumach „Och! Ziemio Ty Moja” i „Obrazy ze słów”. Jego książka „Sekrety życia. Kalendarz poetycki” pobiła Rekord Guinnessa na największy tom wierszy. Twórczość Juliusza Erazma Bolka została przetłumaczona na ponad 30 języków. Jest redaktorem naczelnym niezależnego pisma artystycznego „Enigma. Ludzie * Sztuka * Myśli”.

 

Juliusz Erazm Bolek

Jola Grabowska jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W 2005 roku obroniła dyplom z grafiki warsztatowej. Urodziła się w Suwałkach i do dziś jest związana z Podlasiem (ukończyła liceum sztuk plastycznych w Supraślu). Zajmuje się malarstwem, grafiką, fotografią. Jej prace publikowane były m. in. w niezależnym piśmie artystycznym „Enigma. Ludzie * Sztuka * Myśli” oraz „Baltas Kambarys” – magazynie klasy kreatywnej, wydawanym na Litwie. Jest autorką 10 wystaw indywidualnych m. in. w Gdańsku, Wilnie i Brukseli. Uczestniczyła w ponad 30 zbiorowych wystawach w kraju i za granicą, w większości na Litwie, gdzie wielokrotnie brała udział w międzynarodowych plenerach malarskich w Kownie.

 

 

 

Opublikowany przez Jola Grabowska Painting Piątek, 18 września 2015

Moni Evans – waliska wokalistka i autorka tekstów i kompozytorka.

Studiowała na Wydziale Lingwistyki porównawczą i stosowanej na Chartered Institute of Linguists w Londynie w Wielkiej Brytanii oraz Wydziale filologii walijskiej na Bangor University Wcześniej ukończyła studia na Wydziale Slawistyka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i „Metodykę nauczania języka angielskiego” w Niepublicznym Ośrodku Doskonalenia nauczycieli w Przemyślu. Wydała takie płyty jak „Hiraeth”, „Nomen Nescio”, Teraz albo nigdy”.

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Monika Evans (@monikaevansmusic)

Zbigniew Wacław Kowalewski – filmowiec, scenarzysta, reżyser filmowy i dokumentalista.

Jest absolwentem Wydziału Teatrologii i Filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Jest autorem ponad 60różnych filmów. Autor wielokrotnie drukowanej w sieci i lokalnych periodykach noweli filmowej “Marta – Hitler”, opowiadania “Kamienie” i dokumentów z polsko-niemieckiego pogranicza. Wiele filmów autora popularyzuje historię polskiej awiacji. Za „Album Skalskiego” otrzymał nagrodę na I Międzynarodowym Festiwalu Filmów o Tematyce Lotniczej w Dęblinie. Pracował między innymi w Studio Filmowe WIR i Telewizji Polskiej. Od 2005 roku związany ze Studiem Filmowym Kronika. Od 2008 roku realizuje autorskie filmy w Studio ZetKa FILM. Wydał kilka Książek m.in. „Z nieba do Nieba”, „Spętany Anioł”, „Requiem dla Orłów”.

 

 

Agencja Informacyjna Kultura /DEC/ 14.02.2021