Zwycięstwo w batalii o Reksia

 

Od kilku lat trwała batalia sądowa o prawa autorskie do animowanej postaci psa Reksia – bohatera popularnego filmu animowanego dla dzieci. W bielskim Studio Filmów Rysunkowych powstało 65 odcinków animowanej bajki dla dzieci z Reksiem w roli głównej. Prawa autorskie SFR do postaci zostały jednak zakwestionowane. Sprawa znalazła swój finał w sądzie.

Trwający wiele lat spór został wreszcie rozstrzygnięty przez Sąd Okręgowy w Bielsko-Białej. Na rozprawie w dniu 11 lutego 2021 r. sąd orzekł, że Studio Filmów Rysunkowych w Bielsko-Białej nadal jest jedynym właścicielem praw autorskich do animowanej postaci psa Reksia.

– To wspaniała wiadomość dla Studia i wszystkich, którzy wychowali się na filmach o Reksiu – mówi p.o. dyrektora Studia Filmów Rysunkowych Tomasz Małodobry. –  Dzięki decyzji sądu w Bielsko-Białej nasz Reksio nie będzie już blokowany i dostanie szanse na zupełnie nowe życie. Warto też podkreślić, że sąd oddalił wszystkie argumenty przeciwko Studio Filmów Rysunkowych. Umożliwi nam to stworzenie w przyszłości nowej serii przygód sympatycznego pieska – mówi Tomasz Małodobry.

 

 

 

Twórcą postaci Reksia był Lechosław Marszałek. Pierwowzorem Reksia była Trola, suczka foksteriera szorstkowłosego, należąca do scenarzysty serialu.

 

 

Reksio to wesoły piesek, który  mieszka na wsi, w drewnianej budzie.

Jej wnętrze może fascynować dzieci, ponieważ Reksio ciągle wyjmuje z niej różne przedmioty. Piesek jest bardzo towarzyski i utrzymuje dobre relacje z innymi zwierzętami z podwórka i okolicy.  Jest bardzo odważny, chętnie broni słabszych a także stara się być rozjemcą w wielu podwórkowych konfliktach.

 

 

W Studio Filmów Rysunkowych w Bielsko-Białej powstało 65 odcinków serii o Reksiu.

Ostatni z nich powstał w 1990 r.  w serii „Reksio i ptaki”. Serial cieszył się ogromną popularnością w Polsce i na świecie. Słynny piesek doczekał się nawet swojego pomnika, który znajduje się w Bielsko-Białej na placyku pomiędzy ul. 11 Listopada i ul. Stojałowskiego. Rzeźba pokazuje pieska, który zdziwiony patrzy na sąsiadującą z pomnikiem fontannę, wskazując na nią palcem. Został odlany z brązu i waży 130 kg.

 

By Plushy – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7487504

 

Studio Filmów Rysunkowych powstało w 1947 r.

Pod kierownictwem plastyka Zdzisława Lachura utworzono w Katowicach zespół, który po komplikacjach lokalowych trafił do Bielska. Pierwszy film rysunkowy powstał rok później. Czarno-biały „Czy to był sen?” nigdy jednak nie wszedł na ekrany. Z bielskim studiem współpracowali m.in. Zbigniew Lengren, Jan Szancer, Józef Szajna, Jan Brzechwa, Ludwik Jerzy Kern, Stefan Kisielewski, Krzysztof Komeda i Krzysztof Penderecki. W wytwórni powstało ponad 1.000. filmów animowanych – więcej o SFR

 

WIĘCEJ: Kuba i Śruba jadą do Armenii

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /EST/ 11.12.2020

Materiał ilustracyjny pochodzi ze strony Studio Filmów Rysunkowych www.sfr.com.pl

 

 

AI World
Gospodarka
Home
Opinie
Kultura