Studio Filmów Rysunkowych ma nowego szefa

 

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński powołał Tomasza Małodobrego na stanowisko dyrektora Studia Filmów Rysunkowych w Bielsko-Białej. Zastąpił Andrzeja Orzechowskiego, który po dziesięciu latach pełnienia tej funkcji przeszedł na emeryturę, a z Wytwórnia był związany 36 lat.

Studio Filmów Rysunkowych powstało w 1947 r. Pod kierownictwem plastyka Zdzisława Lachura utworzono w Katowicach zespół, który po komplikacjach lokalowych trafił do Bielska. Pierwszy film rysunkowy powstał rok później. Czarno-biały „Czy to był sen?” nigdy jednak nie wszedł na ekrany. Z bielskim studiem współpracowali m.in. Zbigniew Lengren, Jan Szancer, Józef Szajna, Jan Brzechwa, Ludwik Jerzy Kern, Stefan Kisielewski, Krzysztof Komeda i Krzysztof Penderecki. W wytwórni powstało ponad 1.000. filmów animowanych.

“Nominacja Tomasza Małodobrego na stanowisko Dyrektora Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej jest związana z wyzwaniami jakie stoją przed tą Instytucją.” – Komentuje Jarosław December redaktor naczelny Centrum Informacji. – “Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, w ostatnich latach nie produkowało zbyt wielu filmów. Wydaje się, że placówka potrzebuje “świeżej krwi” i to najlepiej menadżerskiej, zwłaszcza, że w najbliższej przyszłości jest przewidziana także budowa Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji. To oznacza, że osoba zarządzająca taką jednostką kultury powinna mieć doświadczenie biznesowe,  a nie tylko artystyczne. Dobrze wiemy, że lekarze rzadko kiedy dobrze zarządzają szpitalami, lepiej wychodzi to osobom, które mniej wiedzą o leczenia, za to więcej o wydajności, efektywności i pozyskiwaniu pieniędzy. Sądzę, że w przypadku filmów może być podobnie.” – Uważa Jarosław December redaktor naczelny Centrum Informacji.

Najbardziej znanymi na świecie postaciami stworzonymi przez Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej byli Bolek i Lolek. Opowieści dla dzieci o tych dwóch chłopcach tworzono w lata 1963-1986. W Studio Filmów Rysunkowych powstały również seriale animowane jak „Reksio”, „Przygody Błękitnego Rycerzyka” „Porwanie Baltazara Gąbki”, „Wyprawa Profesora Gąbki”, „Bajki Pana Bałagana” czy „Marceli Szpak dziwi się światu”. Wytwórnia wyprodukowała też filmy pełnometrażowe takie jak „Wielka podróż Bolka i Lolka”, „Porwanie w Tiutiurlistanie” czy Gwiazda Kopernika”.

„Przede mną duże wyzwania związane z budową Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji przy naszym Studiu, zainicjowane przez dyrektora Andrzeja Orzechowskiego.” – Oświadczył po otrzymaniu nominacji Tomasz Małodobry na dyrektora Studia Filmów Rysunkowych w Bielsko-Białej. – „To najważniejsze wyzwanie na najbliższe trzy lata. Będę się także starał zintensyfikować prace nad rozpoczęciem nowych produkcji filmów animowanych, bajek dla dzieci już w ciągu kilku najbliższych miesięcy.” – Zadeklarował Tomasz Małodobry dyrektor Studia Filmów Rysunkowych w Bielsko-Białej..

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji przy Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej stanowić będzie połączenie nowoczesnego muzeum z parkiem rozrywki. Przywodzi na myśl typowe ekspozycje wystawiennicze ulokowane przy zagranicznych studiach filmowych. Centrum tworzone będzie w oparciu o dorobek Studia Filmów Rysunkowych. Projekt budowy Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji otrzymał dofinansowanie w wysokości 15.100.000 zł z funduszy norweskich. Koszt całej inwestycji, która ma zostać zakończona w 2023 r. to 32.000.000 zł.

Tomasz Małodobry jest absolwentem Katedry Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz stypendystą Departamentu Stanu USA w Brooklyn College w Nowym Jorku. Od 2016 roku wykładowca na Uniwersytecie Papieskim im. Jana Pawła II w Krakowie, gdzie wykłada przedmioty dla studentów dziennikarstwa z zakresu marketingu internetowego oraz nowych technologii w komunikacji. W 2018 roku Instytut Biznesu opublikował jego dwie broszury, które napisał na kanwie doświadczeń zdobytych w muzeum, tj; „Wdrażanie Nowych Technologii w Muzeach” oraz „Efektywne zarządzanie jednostką kultury”.

Zorganizował wystawy: „Ormianie w Służbie Rzeczpospolitej”, „Moi Żydowscy rodzice, Moi Polscy rodzice”. Pracował m.in. w Apollo Film i Sefako. Obecnie pełni funkcję Członka Zarządu ds. Handlu w firmie Mesko-Rol z grupy Agencji Rozwoju Przemysłu, gdzie do jego obowiązków należy proces połączeń kapitałowych, jak również zwiększenie wolumenu sprzedaży.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /DEC/ 20.12.2020