Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

 

Bawią, uczą, wzruszają. Od wieków bajki stanowią część edukacji dzieci i pomagają w ich wychowaniu. Wszystko to dzięki niesamowitym postaciom. 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.

Międzynarodowy Dzień postaci z Bajek to jedno z najmilszych świąt w kalendarzu. Baśnie, bajki i opowieści pełne są bohaterów przeżywających niesamowite przygody. Ulubieńcy dzieci walczą ze złem, pokonują wszelkie przeszkody i bariery. Niejednokrotnie postacie te stają się dla dzieci bliskimi przyjaciółmi, towarzyszami, a także wzorem do naśladowania. Bohaterowie bajek pomagają także dzieciom przezwyciężać ich lęki i niepokoje. Postacie z bajek, zarówno te książkowe, jak i w filmach animowanych od wieków towarzyszą pokoleniom najmłodszych. Nic tak nie pobudza wyobraźni jak bajki z dzieciństwa.

 Bajki do krótkie utwory literackie, które zawierają morał. Ich bohaterami są ludzie, zwierzęta, przedmioty, a nawet zjawiska. Każda postać ma swoje specyficzne cechy charakteru, zachowania i swoje poglądy. Stanowią jedną z najstarszych form literackich. Pojawiają się w tradycji ludowej i są elementem niemal każdej kultury na świecie. Pierwsze bajki pojawiły się w VI wieku p. n. e. Przekazywane były z ust do ust, a później zapisywane na pergaminie. Ich forma rozwijała się wraz z rozwojem formy książkowej.

Pierwotnie były tworzone ku przestrodze. Ich bohaterowie mieli za zadanie przygotować najmłodszych na to, co może ich spotkać w życiu. Ukazywano w nich zło i przeszkody pokonywane przez bohaterów, co również stanowiło specyficzną formę edukacji.

Współcześnie bajki to nie tylko książki, ale przede wszystkim filmy animowane. Najstarszy z nich wyprodukowany został w 1906 roku i przedstawiał zabawne twarze. Jednym z prekursorów filmów animowanych był Polak Władysław Starewicz, który w 1910 roku nakręcił pierwszy na świecie animowany film lalkowy „Piękna Lukanida”. 20 lat później w Hollywood Walt Disney stworzył najbardziej znaną do dzisiaj wytwórnię filmów animowanych. Najstarszą wyprodukowaną przez niego bajką była „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”, która pojawiła się na ekranach w 1937 roku. Nad powstaniem filmu pracowało 250 grafików przez 3 lata. Był to początek ogromnego przemysłu jakim stały się filmy animowane dla dzieci. Kolejnymi postaciami, które pojawiały się i zapisały na kartach historii bajek były Myszka Mickey, Kaczor Donald, Tom i Jerry, Królik Bugs, Smerfy, Król Lew, kapitan Tsubasa, Pocahontas czy Wojownicze Żółwie Ninja.

Również Polska słynie z wyjątkowych bajek. Na rodzimym gruncie mamy 5 wytwórni filmów dla dzieci. Jedna z nich znajduje się w Bielsku-Białej. To tam powstali niesamowici i niezapomniani bohaterowie tacy jak Bolek i Lolek, Reksio czy Koziołek Matołek. Postacie te uwielbiane są przez dzieci do dzisiaj. Również dorośli chętnie powracają do ulubionych bohaterów z młodości.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest przede wszystkim w szkołach, przedszkolach oraz innych instytucjach dla dzieci. Z tej okazji organizuje się bale przebierańców, konkursy plastyczne, a także przedstawienia. Dla rodziców święto może stanowić doskonały moment do wspominania, ale również okazję do spędzenia czasu ze swoimi pociechami.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura / now / 04.11.2020