Anna Moskwa: Wojna na Ukrainie zweryfikowała sytuację energetyczną Polski

W każdym z państw, nie tylko Unii Europejskiej, nie tylko Europy, wojna wpłynęła na ceny. Na ceny surowców, na nieprzewidywalność tych cen. To już widzieliśmy w poprzednim roku kiedy Gazprom rozpoczął swoje spekulacje, ograniczenia dostaw i widzieliśmy jak to rozwijało rynek gazu, a w konsekwencji też rynek energii. To jest coś z czym od tamtego roku wszyscy w Europie zostaliśmy, a dzisiaj patrząc na nieprzewidywalność i trudność przewidzenia ile potrwa wojna, jakie będą zachowania nieprzewidywalnej Federacji Rosyjskiej, tym bardziej te rynki pozostają rozchwiane jeżeli chodzi o ten element finansowy.

Z drugiej strony mamy element dostaw. Wiele państw nie tylko ma problem z zapewnieniem dostawy, czy to węgla, czy to gazu, czy też energii, ale nie mają infrastruktury, żeby móc zapewnić dywersyfikację, więc to poczucie niebezpieczeństwa, niepewności, zagrożenia w państwach Unii Europejskiej dzisiaj staje się oczywistością i na tej podstawie podejmowane są działania.

Jeśli chodzi o Polskę mamy tę przewagę, że mamy infrastrukturę. Na wiele miesięcy wcześniej, jak planowaliśmy zakończenie kontraktu z Gazpromem zostaliśmy odcięci od dostaw, dzisiaj mamy pełne magazyny, nie ma żadnych ograniczeń, nikt nie odczuł w Polsce tego pełnego odcięcia, przy tak dużym uzależnieniu jakie mieliśmy od Federacji Rosyjskiej, co pokazuje, że ta konsekwencja prowadzonych działań inwestycyjnych zapewniania dostaw była bardzo dobrą ścieżką.

Mimo tego, że różne były głosy i w Unii Europejskiej, i wśród państw członkowskich co do naszego planu polityki energetycznej, planu miksu, na dzisiaj ten miks jest stabilny i taki miks, który staje się potrzebą docelową Unii Europejskiej. To co widzimy to jest czas decyzji, których kiedyś byśmy pewnie jako państwo europejskie nie akceptowali. Belgia wróciła do atomu, większość państw wróciła do węgla. Każdy tydzień, każdy miesiąc przynosi nam nowe komunikaty, nowe akceptowalności trudno powiedzieć cokolwiek o polityce energetycznej, że jest na pewno, że się nie zmieni, bo zmienia się to z dnia na dzień. Nas na pewno utwierdza w tym, że ta ścieżka dywersyfikacji różnych źródeł, różnych wejść jest dobrą ścieżką i nasza przyjęta polityka energetyczna jest dobrą polityką. Oczywiście wymaga korekt, bo jest świeżym dokumentem, niemniej jednak te kierunki, które przyjęliśmy pełnej dywersyfikacji są jak najbardziej właściwe.

Mamy przygotowaną infrastrukturę gazową, już mamy połączenie z Litwą, ze Słowacją. Słowacja jest tu głównym beneficjentem. Mamy niewielkie, ale jednak, z Czechami i za chwilę Baltic Pipe. Terminal LNG, który funkcjonuje, że nawet zapomnieliśmy, że cały czas funkcjonuje całodobowo. Kolejna zwiększona przepustowość, Katar, Stany Zjednoczone, nowe stabilne, wieloletnie kontrakty, więc od poziomu infrastruktury, ale tez i kontraktów, które są na bieżąco zabezpieczane w tym ilościach, w których potrzebujemy, tu mówię o gazie, też podobnie z ropą. Większy poziom magazynowania o 50 proc. w gdańskim terminalu, przygotowania naszych rafinerii do przetwarzania innej ropy niż tylko rosyjska. Jesteśmy gotowi pod każdym względem.

Duże wyzwanie stanowi dla nas węgiel. Niewielkie, niby do 8 000 000 ton z Federacji Rosyjskiej, duże wyzwanie logistyczne na poziomie portów, na poziomie tych firm, które zapewniają transport, czy to kolejowy, czy kołowy i dotarcie z węglem do indywidualnych gospodarstw domowych. Z tym wyzwaniem zmagają się wszystkie państwa europejskie, bo ten powrót do węgla też stał się u nich faktem i tak samo w portach przygotowują terminale, żeby ten węgiel móc przeładować, przesiać i dalej zapewnić energetykę dla ciepłowni i dla gospodarstw domowych.

Przygotowujemy dobrą kampanię pokazującą dobre praktyki oszczędzania. Powinniśmy oszczędzać wodę, energię i gaz nie tylko dzisiaj, ale i przez ostatnie lata oraz kolejne lata. Po pierwsze każde mniejsze zużycie to jest oszczędność dla środowiska i zawsze to widzimy na naszych rachunkach. Jak obniżymy temperaturę w naszych domach o dwa stopnie, jestem przekonana, że tego nie odczujemy nawet bez zakładania dodatkowego swetra.

My mamy nawyki jeszcze stare, blokowe, ze jest ciepło, jest otwarte okno, niedziałający termostat, niczego nam nie brakuje i nie martwimy się o otoczenie wokół siebie. Oczywiście się to zmienia, bo popularność fotowoltaiki pokazała, że widzimy bardzo konkretny wpływ na rachunek, a jeszcze mamy ten efekt środowiskowy to powszechna akceptowalność, ponad 1 100 000 konsumentów na dzień dzisiejszy, tylko musimy zobaczyć bardzo jasną korzyść. Tę korzyść będziemy w najbliższych dniach w kampanii pokazywać.

Był taki moment, że mieliśmy większą świadomość w oszczędzaniu wody. Były różne grupy facebookowe, które pokazywały metody oszczędzania, pokazywały ile zużywamy wody przy produkcji koszulki, która kupujemy w tanich outletach. To działało, trzeba do tego wrócić i przypomnieć, że naprawdę potrzebujemy tego oszczędzania, także dla przyszłych pokoleń, co się może wydawać górnolotne, ale jest prawdziwe.

Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska

Komentarz po debacie „Wpływ wojny w Ukrainie na sektor energetyczny” (19.07.2022 Warszawa) z udziałem mi.n Germana Galushchenki ministra energii Ukrainy, Dyrektora Wykonawczego International Energy Agency (IEA) – Fatiha Birola oraz przedstawicieli najważniejszych polskich spółek paliwowo-energetycznych.


Anna Moskwa – absolwentka stosunków międzynarodowych, socjologii i ekonomii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego.

Prowadziła własną działalność gospodarczą w zakresie krajowego i międzynarodowego rynku pracy-HR, rekrutacje, postępowania przetargowe w zakresie rynku, fundusze UE w zakresie rynku pracy oraz innowacji. Posiada doświadczenie w pozyskiwaniu i zarządzaniu środkami UE od roku 1999 pełniła funkcję wiceprezesa oraz prezesa Europejskiego Domu Spotkań-Fundacji Nowy Staw, jednej z największych polskich organizacji pozarządowych działających w obszarze edukacji międzykulturowej, pomocy rozwojowej oraz rynku pracy. Przez wiele lat odpowiadała za współpracę międzynarodową, głównie w Europie, ale także poza kontynentem. Pełniła funkcję Prezesa spółki Quality and Development Institute zajmującej się audytami oraz szkoleniami. Wieloletnia animatorka Ruchu Światło-Życie.

W ostatnim czasie pracowała jako dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Płynnie posługuje się językiem angielskim, francuskim i hiszpańskim.

Agencja Informacyjna, Opinie /SYL/ 27.07.2022

Fot. Ministerstwo Klimatu