Wystartowała mediowa kampania łączona „Dla dobrej, sąsiedzkiej atmosfery Ty też porozmawiaj o Czystym Powietrzu”. Celem tego przedsięwzięcia jest zaprezentowanie korzyści, wynikających z wybierania ekologicznych form ogrzewania i wymiany instalacji grzewczych. Projekt realizowany jest przez Fundacją Czyste Powietrze, przy wykorzystaniu pieniędzy przyznanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Mediowa kampania łączona „Dla dobrej, sąsiedzkiej atmosfery Ty też porozmawiaj o Czystym Powietrzu” to cykl różnorodnych działań, które obalają mity i półprawdy na temat opłacalności zmiany instalacji w domach mieszkalnych. Prezentują one pozytywny wpływ nowoczesnych źródeł ogrzewania na życie Polaków, również tych, którzy mają poczucie, że planowane zmiany są dla nich zbyt trudne.
Blisko 46.000 osób w Polsce umiera rocznie z powodu problemów zdrowotnych, związanych z zanieczyszczeniem powietrza, wynika z badań „Ochrona powietrza przed zanieczyszczeniami”, przeprowadzonych przez Najwyższą Izbę Kontroli w latach 2014-2017. W dużej mierze niestety przyczyniają się do tego użytkownicy budynków jednorodzinnych, wykorzystujący przestarzałe sposoby wytwarzania ciepła.
Czystość powietrza, którym oddychają ludzie jest bardzo ważna, ponieważ jest jednym czynników wpływających na jakość i długość życia. Zła jakość powietrz jest przyczyną problemów: z pamięcią i koncentracją, wyższym poziomem niepokoju, stanami depresyjnymi, zmianami anatomicznymi w mózgu, z chorobą alzheimera, przyspieszonym starzeniem się układu nerwowego i udarem mózgu. Ma też wpływ na problemy z oddychaniem, podrażnieniem oczu, nosa i garda, kaszlem, katarem i zapaleniem zatok. Złe powietrze odpowiada za podwyższone ryzyko zawału serca, nadciśnienie, chorobę niedokrwienna serca, zaburzenia rytmu serca i jego niewydolność. Ma także pływ na rozwój astmy, chorobę nowotworową płuc, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc i częste infekcje dróg oddechowych, szczególnie się to objawiło w trakcie trwania pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19.
Skala potrzeb zmian w zakresie poprawy czystości powietrza jest ogromna, dlatego Narodowy Fundusz Ochrony Środowisk i Gospodarki Wodnej we współpracy z wojewódzkimi FOŚiGW proponuje, w ramach programu „Czyste Powietrze”, możliwość dofinansowania wymiany instalacji grzewczej, na bardziej ekologiczną wraz z pozyskaniem funduszy na termomodernizację domów. Skorzystać z wsparcia mogą stale właściciele i współwłaściciele istniejących budynków jednorodzinnych, w większości z gmin wiejskich i miejsko-wiejskich, czyli blisko 2.500.000 gospodarstw domowych.
„Troska o czyste powietrze oznacza czystsze środowisko i mniej smogu oraz lepszy stan zdrowia ludzi. Z tego powodu partnerów i promotorów programu „Czyste Powietrze” szukamy przede wszystkim w małych ojczyznach – powiatach, gminach, większych i mniejszych miejscowościach. Wierzymy, że to lokalne środowiska najlepiej przekonają potencjalnych beneficjantów programu do skorzystania z dofinansowania zmiany instalacji grzewczych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowisk i Gospodarki Wodnej.” – wyjaśnia ideę kampanii Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowisk i Gospodarki Wodnej. – „Przykład, potwierdzenie prostoty procesu wnioskowania o bezzwrotną dotację, podpowiedź, że można skorzystać z prefinansowania, przekazana przez kogoś wiarygodnego, z kim można mieć bezpośredni kontakt – na takim założeniu realizujemy w tej chwili komunikację programu. Pomagają nam w tym partnerzy reprezentujący organizacje pozarządowe, takie jak Fundacja Czyste Powietrze.” – Tłumaczy Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowisk i Gospodarki Wodnej.
„Budowanie społecznej świadomości i odpowiedzialności za ekologię jest potrzebne i konieczne.” – Uważa Agata Śmieja – prezes Fundacji Czyste Powietrze. – „ Z badań wynika jednak, że tylko 45 proc. Polaków, z grupy docelowej, kampanii „Dla dobrej, sąsiedzkiej atmosfery Ty też porozmawiaj o Czystym Powietrzu”, deklaruje, że mogłoby zapłacić więcej w przypadku zastosowania rozwiązań proekologicznych. Wnioskując po sukcesie dofinansowania polskiej fotowoltaiki, która liczy obecnie ponad 1.000.000 zestawów paneli, na dachach prywatnych, patrzymy optymistycznie w przyszłość, ponieważ takie połączenie zapewni ponadto niezależność energetyczną, a jak można się było przekonać po zbrojnej inwacji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i powstaniu kryzysu energetycznego, jest to ogromnie istotne.” – Tłumaczy Agata Śmieja – prezes Fundacji Czyste Powietrze.
Program dopłat do zmiany instalacji źródeł ogrzewania, przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowisk i GospodarkiWodnej, jest promowany przez wielokanałową kampanię medialną „Dla dobrej, sąsiedzkiej atmosfery Ty też porozmawiaj o Czystym Powietrzu”. Celem tego przedsięwzięcia jest uzmysłowienie korzyści, płynących ze zmiany systemu ogrzewania i docieplenia domu oraz wpływu czystego powietrza na zdrowie mieszkańców, zmniejszenie rachunków, większą niezależność od cen nośników energii oraz rozwój gospodarczy Polski. W założeniu kampanii jest walka z globalnymi problemami i politycznymi decyzjami, oraz troska o atmosferę, w jakiej żyją każdego dnia ludzie i zwierzęta.
Organizatorzy kampanii „Dla dobrej, sąsiedzkiej atmosfery Ty też porozmawiaj o Czystym Powietrzu” postawili sobie za punkt odniesienia się do wartości merytorycznych w atrakcyjny odbiór wizualny. Ekipy filmowe tworzące eksperckie materiały wideo odwiedzają w domach osoby, które dzięki programowi „Czyste Powietrze” wymieniły nieekologiczne źródła ciepła i przeprowadziły termomodernizację własnego domu.
Wielokanałowa kampania medialna „Dla dobrej, sąsiedzkiej atmosfery Ty też porozmawiaj o Czystym Powietrzu” prowadzona jest za pomocą reklam telewizyjnych w stacjach ogólnopolskich i regionalnych, w mediach społecznościowych, w internetowych portalach informacyjnych, w prasie lokalnej i ogólnopolskiej, jak również na zewnętrznych nośnikach reklamy. Zaangażowani zostali eksperci z zakresu edukacji ekologicznej, którzy w przejrzysty, prosty i przekonujący sposób przedstawiają korzyści płynące ze zmiany źródeł ogrzewania i poprawy efektywności energetycznej budynku oraz walki o czyste powietrze zarówno w naszej najbliższej okolicy, jak i w skali globalnej.
Realizatorem kampanii „Dla dobrej, sąsiedzkiej atmosfery Ty też porozmawiaj o Czystym Powietrzu” prowadzonej w telewizji, radio, internecie, prasie i poprzez zewnętrzne nośniki jest Fundacja Czyste Powietrze. Partnerem kampanii„Dla dobrej, sąsiedzkiej atmosfery Ty też porozmawiaj o Czystym Powietrzu” jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wartość projektu wynosi 3.288.242 zł i zostało dofinansowane 2.959.418 zł
Patronami medialnymi kampanii „Dla dobrej, sąsiedzkiej atmosfery Ty też porozmawiaj o Czystym Powietrzu” są: Puls Kosmosu, E-ciepło, Agencja Informacyjna, ZielonaInfrastruktura.pl, ComparicTV, Biotechnologia.pl, Wysokie Napięcie, Enerad, Eco Reporters, AUTOMATYKA, AutomatykaOnline.pl, ProGressio / Focus on business, Menadżer Floty, BiznesTuba, Rynek Instalacyjny, Regionalna Izba Gospodarcza, Sigma Not, Przegląd Techniczny, RDC, TopOZE.pl, Pod prąd, Biznesciti.com, Kurier365.pl, Obserwator Gospodarczy, Tworzywa, Biznes info, RaportCSR, Smart Me, Radio Opole, Teraz Środowisko, Food Fakty, TVP Katowice, TVP Lublin, TVP Olsztyn, TVP Kraków, TVP Bydgoszcz.
Agencja Informacyjna, Gospodarka, /DEC/ 24.07.2022