Im dłużej trwa wojna na Ukrainie, tym większe znaczenie mają działania rządu służące zarówno ochronie środowiska, jak i zdrowia, będące jednocześnie odpowiedzią na wywołany przez Rosję kryzys energetyczny. Ubóstwo energetyczne może przynieść znaczne pogorszenie stanu powietrza w Polsce, zwłaszcza jeśli ze względu na ceny wiele osób w desperacji będzie próbowało palić odpadami – pisze redaktor naczelny Agencji Informacyjnej Miłosz Manasterski w felietonie dla portalu PolskieRadio24.pl.
15 lipca 2022 roku ruszyła możliwość składania wniosków w rządowym programie „Czyste Powietrze+”. Dotację obejmują wymianę źródła ogrzewania oraz ocieplanie budynku. Nową możliwością w programie jest prefinansowanie, czyli wypłata pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem remontu.
– Jeszcze przed faktycznym remontem będzie można otrzymać 50 proc. dotacji. Te środki nie wpłyną do właścicieli domów, tylko do wykonawców prac remontowych, aby mogli kupić np. materiały i szybciej rozpocząć prace. Pierwsza transza dotacji (50 proc.) zostanie przelana na konto w 14 dni. Pozostała kwota dotacji zostanie wypłacona po zakończeniu prac w ciągu 30 dni – mówi minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
W ramach programu „Czyste Powietrze+” zwiększono także kwoty dofinansowania o 10 tys. zł – do maksymalnej kwoty nawet 69 tys. złotych dofinansowania.
„Wojna na Ukrainie powoduje niewyobrażalne straty dla środowiska, przy których bledną największe katastrofy ostatnich lat. Na wojennej ekologii nie skupia się uwaga świata – i słusznie – bo przecież najbardziej boli śmierć ludzi i celowe niszczenie ukraińskiej infrastruktury. Nie zmienia to faktu, że środowisko Ukrainy staje się kolejną ofiarą agresji Władimira Putina” – zwraca uwagę w swoim felietonie Miłosz Manasterski.
Tymczasem skutki wojny na Ukrainie mogą dotknąć całą Europę ze względu na celowo wywołany przez Federację Rosyjską kryzys energetyczny. W obliczu ograniczonych zasobów niezmiernie istotna staje się termomodernizacja i wymiania kotłów CO na energooszczędne – a tym samym również bardziej ekologiczne.
„Termomodernizacja i wymiana „kopciuchów” to nasz wspólny interes. Im więcej wydatków w domowych budżetach zajmuje ogrzewanie, tym trudniej myśleć o inwestycjach w wykształcenie dzieci albo własną działalność gospodarczą. Im więcej „niskiej emisji” wokół nas, tym większe nasze problemy ze zdrowiem. Warto więc by każdy, kto może, skorzystał z programu „Czyste Powietrze+”. Do wykorzystania teraz jest 1,8 miliarda złotych, ale rządzący zapowiadają, że środków może być dużo więcej, jeśli tylko znajdą się chętni” – pisze Miłosz Manasterski w swoim felietonie dla PolskieRadio24.pl.
Przeczytaj cały felieton Miłosza Manasterskiego „Duży plus dla ciepłych domów i czystego powietrza” na stronie PolskieRadio24.pl.
Agencja Informacyjna, Moje Obserwatorium, 15.07.2022
Fot. Sirirak Boonruangjak: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/balony-biale-i-czerwone-907274/