Drewno jest naturalnym surowcem, który magazynuje CO2. W związku z powyższym wykorzystując naturalny surowiec, w którym jest drewno, do budowy budynków my magazynujemy CO2. Wszyscy mówimy o polityce klimatycznej, a naturalnym produktem, który ten dwutlenek węgla magazynuje jest drewno, więc im więcej wykorzystamy drewna w budynkach, tym więcej tego dwutlenku węgla mamy zmagazynowane. Więc jak najbardziej budynek drewniany jest ekologiczny, dodatkowo jest również budynkiem ekonomicznym – mówi Tomasz Mogielnicki. dyrektor biura zarządu spółki Polskie Domy Drewniane SA.
Rozmowa z Tomaszem Mogielnickim – dyrektorem biura zarządu Polskie Domy Drewniane SA.
Miłosz Manasterski: Dom drewniany Polakowi kojarzy się z domkiem letniskowym. Czy słusznie?
Tomasz Mogielnicki: Niewątpliwie jest takie skojarzenie. Próbujemy edukować polskie społeczeństwo, żeby domy drewniane nie kojarzyły się z domkiem letniskowym, ale jeszcze przed naszymi klientami długa droga. Bierze się to stąd, że w takim schemacie myślenia przyzwyczailiśmy się do tego, że jeśli drewno to domek letniskowy. My mówimy dzisiaj o nowoczesnym budownictwie drewnianym, które umożliwia zarówno niewybudowanie drewnianego domu indywidualnego, domu mieszkalnego dla rodziny, budynku wielokondygnacyjnego, ale również i wieżowców, które powstają też w technologiach drewnianych. Więc mówimy o całym spektrum wykorzystania drewna i na pewno nie jest to domek letniskowy.
Miłosz Manasterski: Domy drewniane to brzmi ekologicznie, ale czy tak jest naprawdę? Czy to jest technologia ekologiczna i czy to jest technologia ekonomiczna?
Tomasz Mogielnicki: Oczywiście jest to technologia ekologiczna, jak i ekonomiczna. Przede wszystkim drewno jest naturalnym surowcem, który magazynuje CO2. W związku z powyższym wykorzystując naturalny surowiec, w którym jest drewno, do budowy budynków my magazynujemy CO2. Wszyscy mówimy o polityce klimatycznej, a naturalnym produktem, który ten dwutlenek węgla magazynuje jest drewno, więc im więcej wykorzystamy drewna w budynkach, tym więcej tego dwutlenku węgla mamy zmagazynowane. Więc jak najbardziej budynek drewniany jest ekologiczny, dodatkowo jest również budynkiem ekonomicznym. Drewna ma swoje właściwości cieplne, które sprawiają, że w dłuższej perspektywie mamy dużo niższe koszty eksploatacji takiego budynku. Zarówno dotyczy to budynku indywidualnego, jak i budynków wielorodzinnych.
Miłosz Manasterski: Panie dyrektorze, skoro już wiemy, że domy drewniane są ekologiczne, ekonomiczne, mogą być nawet wielokondygnacyjne, nie ma tutaj ograniczeń to czym tak naprawdę zajmuje się teraz spółka Polskie Domy Drewniane?
Tomasz Mogielnicki: W tym momencie skończyliśmy budowę naszych dwóch pierwszych osiedli. To jest osiedle w Łodzi i osiedle w Choroszczy. Są to domy indywidualne dla przeciętnego Kowalskiego. Jest to nasza pierwsza linia produktowa. Druga część, którą się zajmujemy obecnie to jest przygotowanie do budowy największego osiedla w technologiach z wykorzystaniem drewna w Środzie Śląskiej. To jest osiedle na ponad 1 800 mieszkań, na ponad 22 hektarach, więc jest to duża inwestycja. Budujemy tam całe miasto. Ogłoszony był konkurs na realizację tego projektu pod patronatem Ministra Klimatu i Środowiska. Został rozstrzygnięty, więc przegotowujemy w tym momencie tę inwestycję do realizacji. Kolejna rzecz, która zajmuje się spółka to, w związku z licznymi pytaniami naszych klientów czy potencjalnych klientów, możliwość wybudowania indywidualnego domu drewnianego. Przygotowujemy w tym momencie taką właśnie możliwość. Ten projekt będzie nazywał się „Zbuduj z nami dom” i niedługo będzie oficjalnie ogłoszenie tego projektu. Czwarta rzecz nad którą pracujemy to jest kwestia zaoferowania na rzecz samorządu budynków użyteczności publicznej: przedszkoli, szkół, żłobków, które również chcemy jako spółka zaoferować.
Miłosz Manasterski: W ramach Polskiego Ładu będzie można budować bez pozwolenia domy o podstawie 70 metrów kwadratowych. Jak przekonać Polaków żeby to były domy drewniane?
Tomasz Mogielnicki: To jest właśnie to, o czym wcześniej powiedziałem. Przygotowanie przez spółkę takiej oferty w projekcie „Zbuduj z nami dom” chcemy dać taką możliwość, gwarantując doświadczenie, która spółka posiada i wybierając takich wykonawców, którzy będą w stanie zrealizować te inwestycje na rzecz indywidualnych klientów po to, żeby zapewnić im bezpieczeństwo. Tak naprawdę w tym całym procesie budowlanym najważniejsze jest dla inwestora indywidualnego bezpieczeństwo. Ludzie obawiają się, że zaczną budować, firma budowlana zejdzie im z placu budowy, nie dokończą tego budynku, a my chcemy tę potrzebę Polaków zaspokoić przez to, że wskażemy konkretnych wykonawców, którzy z nami podpisując umowę będą realizowali tę inwestycję na rzecz naszych indywidualnych klientów. Integratorem, który połączy potrzeby z możliwościami.
Miłosz Manasterski: To wygląda ciekawie. Pozostaje tylko pytanie o samo finansowanie, koszt takiej inwestycji i terminy realizacji. To chyba akurat jest atut domów drewnianych, bo one są zwykle budowane szybciej.
Tomasz Mogielnicki: Niewątpliwie jest to duży atut. Domy w nowych technologiach z wykorzystaniem drewna jesteśmy w stanie wybudować od kilku do kilkunastu miesięcy, więc to na pewno jest duży atut, a jeśli chodzi o finansowanie to mamy podpisaną umowę z naszym akcjonariuszem. Przypomnę, że akcjonariuszami spółki Polskie Domy Drewniane jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska. W tym momencie mamy podpisaną umowę z bankiem, który finansuje tego typu projekty dla poszczególnych indywidualnych naszych klientów, wykorzystując dostępne produkty, czyli w tym momencie kredyt hipoteczny.
Miłosz Manasterski: Dziękuję bardzo za rozmowę.
Agencja Informacyjna, Wywiady, /SYL/, 13.07.2022