Podróże w chmurach i kontrolerzy lotów. Port lotniczy w Warszawie obchodzi 88 urodziny

29 kwietnia 1934 roku Ignacy Mościcki otworzył aeroport na warszawskim Okęciu. Wybudowanie lotniska kosztowało władze ponad 10 mln „ówczesnych” złotych.

Niespełna wiek temu, statki powietrzne były czymś niezwykłym i niewyobrażalnym jeżeli chodzi o środki transportu. Lotnisko Chopina w Warszawie od 85 lat obsługuje pasażerów z Polski oraz ze świata oferując rejsy w najdalsze zakątki globu. Z roku na rok zmienia się rozkład lotów oraz siatka połączeń, która jest korzystna dla pasażerów linii lotniczych. Z warszawskiego lotniska można bezpośrednio udać się m.in. do USA czy Dubaju.

W tym czasie powstały tam warsztaty, hangary, garaż, kotłownia, płyta postojowa dla samolotów i przestronny budynek dworca lotniczego.

Początkowo port lotniczy obsługiwał 10 tysięcy pasażerów rocznie, przed epidemią koronawirusa ta liczba wzrosła do kilkunastu milionów w ciągu roku.

W okresie sezonu i tym samym większego zapotrzebowania na podróż w transporcie lotniczym liczba ta przekraczało kilkanaście tysięcy pasażerów dziennie.

Okęcie to największe lotnisko w Polsce obsługujące przed pandemią rocznie miliony pasażerów. Atutem lotniska jest jego położenie – od centrum Warszawy dzieli je tylko 8 km. 29 kwietnia 2022 r. warszawskie lotnisko im. Fryderyka Chopina będzie obchodziło 88. rocznicę powstania.

Ostatnie dwa lata nie należały do najlepszych w historii Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina. W roku 2020 ruch lotniczy w całej Polsce spadł o ok. 60 proc. Aby zobaczyć jaki potencjał rozwojowy ma warszawskie lotnisko trzeba cofnąć się o dwa lata. W pierwszym kwartale 2019 roku warszawskie lotnisko obsłużyło prawie 3,7 mln pasażerów, z czego ponad 3,3 mln pasażerów podróżowało w ruchu lotniczym międzynarodowym. Lotnisko obsłużyło prawie 8 procent więcej pasażerów niż w roku 2018, co stanowiło rekord. Wzrost o prawie 20% w stosunku do roku poprzedniego odnotowano także przy ruchu transferowym – obsłużono 2,1 mln pasażerów. Od kilku lat, do momentu pandemii lotnisko notowało wzrost liczby podróżnych w ruchu transferowym, co oznacza, że Warszawa stała się ważnym punktem przesiadkowym w Europie Środkowo-Wschodniej.

Stale rosła również liczba pasażerów korzystających z połączeń krajowych. Pod koniec marca 2019 roku odnotowano ponad 391 tysięcy pasażerów podróżujących na terenie kraju.

W sezonie letnim najczęstsze rejsy podróżni wybierali do portów w Zielonej Górze oraz w Lublinie.

W 2021 roku, po problemach w pierwszym roku pandemii koronawirusa SARS-COV-2, Lotnisko Chopina utrzymało wzrost wyników przewozowych, które były wyższe od wcześniej prognozowanych. Dokładnie 7 473 734 pasażerów odprawił stołeczny port w całym 2021 roku. 

Ubiegłoroczny rezultat stanowi wzrost o 36% w stosunku do roku 2020 i jest wynikiem o 2% wyższym, niż zakładały prognozy. Warto docenić fakt, że procentowa odbudowa ruchu pasażerskiego w 2021 w stosunku do 2019 roku wyniosła 40%, co stawia Lotnisko Chopina przed takimi lotniskami jak: Praga, Budapeszt, Wiedeń, Berlin, Kopenhaga i Helsinki.

Niemal 64 proc. pasażerów podróżowało na pokładach przewoźników tradycyjnych. Podróże z liniami niskokosztowymi z warszawskiego Okęcia wybrało ponad 16  proc. pasażerów, a czartery – około 20 proc. Najpopularniejszym przewoźnikiem regularnym pozostają Polskie Linie Lotnicze LOT, który miał w 2021 r. prawie 60 proc. udziału w przewozach pasażerskich. Na drugim miejscu znajdował się WIZZ Air z niespełna 20-procentowym udziałem, a na trzecim – Lufthansa.

Pomimo mniejszego ruchu, liczba realizowanych tras regularnych z Lotniska Chopina w 2021 roku wyniosła 140 i była wyższa niż w szczytowym 2019 roku, kiedy realizowano 131 tras regularnych. Do rozkładu w 2021 roku wróciło 109 tras, które funkcjonowały w 2019 roku oraz pojawiło się 27 nowych – tras głównie wakacyjnych, w sezonie letnim.

W pierwszej piątce najczęściej wybieranych kierunków w podróżach z Lotniska Chopina na trasach regularnych znalazły się: Paryż, Londyn, Frankfurt, Kijów i Amsterdam. Jeśli chodzi o czartery – przez cały 2021 rok najchętniej wybierane były krótsze południowe trasy, jak Antalya, Hurghada, Marsa Alam, Rodos czy Heraklion.

Prognozy wskazują, że 2022 rok powinien być zdecydowanie lepszy od poprzedniego.

Tworzone są kolejne procedury zabezpieczeń, które są coraz bardziej skuteczne, znaczna część osób podróżujących transportem lotniczym jest zaszczepiona. Spodziewamy się dalszego powrotu tras zamkniętych od 2020 roku, także przewoźników takich jak UIA, Brussels Airlines, czy Air Baltic, kolejnych nowych tras oraz nowych przewoźników, jak zapowiadany już wcześniej Air Seychelles– mówi Anna Dermont, dyrektor Biura Marketingu i PR.

Niestety w przeddzień kolejnej rocznicy powstania nad Lotniskiem Chopina zebrały się znów czarne chmury. Protest kontrolerów lotów może doprowadzić do znacznego ograniczenia jego działalności od początku maja.

Agencja Informacyjna

Agencja Informacyjna, Kultura /ANS, EST/ 15.04.2020, akt. 27.04.2022

Fot. Nieznany fotograf – https://audiovis.nac.gov.pl/obraz/218353/, Domena publiczna, Link