Powrót podróży w chmurach. Port lotniczy w Warszawie obchodzi 87 urodziny

29 kwietnia 1934 roku Ignacy Mościcki otworzył aeroport na warszawskim Okęciu. Wybudowanie lotniska kosztowało władze ponad 10 mln „ówczesnych” złotych.

Niespełna wiek temu, statki powietrzne były czymś niezwykłym i niewyobrażalnym jeżeli chodzi o środki transportu. Lotnisko Chopina w Warszawie od 85 lat obsługuje pasażerów z Polski oraz ze świata oferując rejsy w najdalsze zakątki globu. Z roku na rok zmienia się rozkład lotów oraz siatka połączeń, która jest korzystna dla pasażerów linii lotniczych. Z warszawskiego lotniska można bezpośrednio udać się m.in. do USA czy Dubaju.

W tym czasie powstały tam warsztaty, hangary, garaż, kotłownia, płyta postojowa dla samolotów i przestronny budynek dworca lotniczego.

Początkowo port lotniczy obsługiwał 10 tysięcy pasażerów rocznie, przed epidemią koronawirusa ta liczba wzrosła do kilkunastu milionów w ciągu roku.

W okresie sezonu i tym samym większego zapotrzebowania na podróż w transporcie lotniczym liczba ta przekraczało kilkanaście tysięcy pasażerów dziennie.

Okęcie to największe lotnisko w Polsce obsługujące przed pandemią rocznie miliony pasażerów. Atutem lotniska jest jego położenie – od centrum Warszawy dzieli je tylko 8 km. 29 kwietnia 2021 r. warszawskie lotnisko im. Fryderyka Chopina będzie obchodziło 87. rocznicę powstania.

Ostatni rok nie należał do najlepszych w historii Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina. Ruch lotniczy w całej Polsce spadł o ok. 60 proc. Aby zobaczyć jaki potencjał rozwojowy ma warszawskie lotnisko trzeba cofnąć się o dwa lata. W pierwszym kwartale 2019 roku warszawskie lotnisko obsłużyło prawie 3,7 mln pasażerów, z czego ponad 3,3 mln pasażerów podróżowało w ruchu lotniczym międzynarodowym. Lotnisko obsłużyło prawie 8 procent więcej pasażerów niż w roku 2018, co stanowiło rekord. Wzrost o prawie 20% w stosunku do roku poprzedniego odnotowano także przy ruchu transferowym – obsłużono 2,1 mln pasażerów. Od kilku lat, do momentu pandemii lotnisko notowało wzrost liczby podróżnych w ruchu transferowym, co oznacza, że Warszawa stała się ważnym punktem przesiadkowym w Europie Środkowo-Wschodniej.

Stale rosła również liczba pasażerów korzystających z połączeń krajowych. Pod koniec marca 2019 roku odnotowano ponad 391 tysięcy pasażerów podróżujących na terenie kraju.

W sezonie letnim najczęstsze rejsy podróżni wybierali do portów w Zielonej Górze oraz w Lublinie.

Choć Okęcie to główny hub Polskich Linii Lotniczych lot, z usług warszawskiego lotniska im. Fryderyka Chopina korzystają także przewoźnicy czarterowi. Uruchomione są także usługi cargo. Rozkładowi przewoźnicy to 27 przewoźników tradycyjnych oraz niskokosztowych linii lotniczych: Aegean, Aeroflot, Air Baltic, Air Canada Rouge,  Air China, AirFrance, Aliitalia, Austrian, Belavia – Belarusian Airlines, British Airways, Brussels Airlines, CSA Czech Airlines, EasyJet, EL AL Israel AirLines, Emirates, Finnair, KLM Royal Dutch Airlines, PLL LOT, Lufthansa, Norwegian.com, Qatar Airways, SAS, Swiss, Tap Portugal, Turkish Airlines, UIA, Wizzair. Przewoźnicy czarterowi: Air Cairo, AirMalta, Corendon, Elinair, enterair, Egypt, PLL LOT, Nouvelair, Onurair, Pegasus Airlines, Ryanair sun, Sunexpress, Travel.

W lutym 2021 r. na podróże do popularnych miejsc turystycznych ze stołecznego lotniska zdecydowało się 37,5 tys. osób. To o 15 proc. więcej niż w styczniu tego roku.

Od początku 2021 już 70 tys. pasażerów wybrało połączenia czarterowe. Największym powodzeniem cieszyły się Punta Cana, Marsa Alam, Zanzibar, Puerto Plata oraz Tbilisi.

– Choć cały czas widoczny jest wpływ pandemii na ruch lotniczy, to jednak bardzo dobrym prognostykiem jest fakt zwiększonego zainteresowania lotami czarterowymi do miejsc turystycznych – podkreśla Piotr Rudzki, rzecznik prasowy Lotniska Chopina w Warszawie. – Dostajemy też sygnały o chęci zwiększania częstotliwości, bądź też przywracania kierunków przez poszczególnych przewoźników. Nadchodzące wakacje, to jeden z najbardziej wyczekiwanych sezonów w lotnictwie cywilnym, a wzrost zainteresowania czarterami pozwala widzieć przyszłość w nieco jaśniejszych barwach – dodaje Rudzki.

Według danych stołecznego portu przez pierwsze dwa miesiące 2021 r. lotnisko w ruchu międzynarodowym obsłużyło 370 tys. osób (spadek o 85,8 proc. do analogicznego okresu roku poprzedniego), z czego 53,4 proc. podróżowało w strefie Schengen. 255 tys. podróżnych wybrało połączenia rejsowe z przewoźnikami tradycyjnymi (spadek o 86,9 proc.). W ruchu niskokosztowym obsłużono 45 tys. pasażerów (spadek o 89,6 proc.). Z krajowych połączeń skorzystało 44 tys. pasażerów (spadek o 83,4 proc.). Tutaj jednak problemem może być przerzedzona siatka połączeń LOT – do wielu polskich miast z Warszawy nie można tego dnia polecieć i wrócić, a godziny przylotów wypadają po południu. W tej sytuacji klient biznesowy, który nie planuje dłuższego pobytu nie jest w stanie skorzystać z połączenia lotniczego.

Agencja Informacyjna

Agencja Informacyjna, Kultura /ANS/ 15.04.2021

Fot. Nieznany fotograf – https://audiovis.nac.gov.pl/obraz/218353/, Domena publiczna, Link
 

Related Post