Mateusz Grzesiak: Czasy fejków

 

 

Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych podał, że zaledwie w ciągu ostatniej doby odnotował 120 tys. prób dezinformacji w polskich mediach społecznościowych. Żyjemy w czasach fejków – medialnej manipulacji warto więc wiedzieć na co zwracać uwagę korzystając ze źródeł informacji.

 

 

Oto sugestie:

  1. Green screeny – patrzcie w przekazie na pojawiających się nagle na ekranie bohaterów, nienaturalnie statyczne tło, gesty zaburzające prawa fizyki – te wszystkie filmy zostały spreparowane i nagrane w studio, a nie np. na ulicy.

 

  1. Deep fake – to technika obróbki obrazu, polegająca na doklejaniu bohaterowi twarzy innej osoby sugerującej, że on coś zrobił albo powiedział – a to się nigdy nie wydarzyło.

 

  1. Fotomontaż – pokazuje się zdjęcie zniszczonej przed laty przypadkowym wybuchem fabryki po czym na jej tle umieszcza podobiznę jakiegoś agresora sugerując, że to on ją dzień wcześniej zniszczył. A to nieprawda.

 

  1. Cherry picking – to pokazywanie tylko wybranych informacji, potwierdzających określoną i ignorowanie pozostałych, które są sprzeczne. Pokazuje się na przykład tylko badania pokazujące skuteczność czegoś, a zupełnie ignoruje te, które temu przeczą.

 

  1. Mieszanie prawdy z fałszem – medium przekazuje 10 informacji, z czego 8 jest prawdziwych, a dwie fałszywe – ludzie generalizują i wrzucają wszystko do jednego worka prawdy, choć tak nie jest.

 

  1. Ukierunkowywanie uwagi – celowo skupianie się na jednym zjawisku by nie zwrócić w ogóle uwagi na inne. Władza na przykład może dzięki temu przemycić zmiany prawne w trakcie sztucznie wywoływanej afery medialnej.

 

  1. Sharowalność newsów – według badań najszybciej w sieci roznoszą się tzw. breaking newsy i łamacze serc, a im więcej powodują gniewu i szoku, tym częściej ludzie je klikają. Wiele fejków takich właśnie jest, więc ludzie je przekazują dalej.

 

 

By się przed tym ustrzec:

Warto czytać media z całego świata – media amerykańskie, zachodnioeuropejskie, wschodnioeuropejskie, chińskie czy arabskie przedstawiają różne punkty widzenia i pozwalają zobaczyć różne punktu widzenia i tym samym zrozumieć wielowymiarowość danego zjawiska. W Polsce dominuje zupełnie inna narracja niż np. w Indiach.

Należy segmentować źródła Informacji np.: na oficjalne i nieoficjalne, prawicowe i lewicowe, zachodnie i wschodnie, merytoryczne i emocjonalne. Wychodzić poza „media głównego nurtu” (media mainstreamowe”), zdając sobie sprawę z ich upolitycznienia i stronniczości oraz szukać alternatywnych źródeł informacji, szczególnie bezpośrednio od ludzi na miejscu.

Trzeba zrozumieć, że żyjemy w czasach permanentnego „prania mózgu” (wyjaśnienie redakcji: systematycznego wpływania na czyjeś poglądy, postawy i przekonania, szereg zabiegów stosowanych w celu zmiany przekonań, uczuć, potrzeb, postaw, po to aby osoba manipulowana działała zgodnie z oczekiwaniami osoby manipulującej), w których rzetelność i uczciwość w przekazie została zastąpiona środkami sterującymi treścią. Stronniczość stała się zasadą, wprowadza się coraz mocniejszą cenzurę (kontrola dopuszczalnych treści), ludzkie umysły i działania są kierowane na określony sposób myślenia i działania, większość mediów jest kontrolowana przez znaczną mniejszość.

 

 

Dzięki temu będziesz mógł wyrobić sobie swoje zdanie, zyskać szeroki i bardziej obiektywny obraz sytuacji, zrozumieć w jakim świecie aktualnie żyjemy.

Mateusz Grzesiak


Dr Mateusz Grzesiak – polski konsultant, psycholog, wykładowca akademicki, doktor nau ekonomicznych i społecznych. Studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (2004) oraz Wydziale Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej (2008). Był stypendystą Uniwersytetu Reńskiego Fryderyka Wilhelma w Bonn (2002–2003). Jest doktorem nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu (2017) oraz doktorem nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika (2020). Posiada także doktorat z psychologii (2021). Jest certyfikowanym przez Instytut Becka klinicystą terapii poznawczo-behawioralnej.

 

Dr Mateusz Grzesiak jest autorem książek z zakresu zarządzania, marketingu i psychologii. Twórca Mixed Mental Arts – zintegrowanego modelu umiejętności miękkich. Dr Mateusz Grzesiak w znaczący sposób przyczynił się do powstania, a następnie spopularyzowania rynku rozwoju osobistego w Polsce. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień m. in. w 2018 roku Instytut Biznesu przyznał mu tytuł „Ambasador Innowacji 2018”

 

Dr Mateusz Grzesiak posiada tytuły magistra psychologii i prawa oraz doktorat z zarządzania. Jest w trakcie budowy dorobku habilitacyjnego oraz pisania dwóch kolejnych doktoratów. Dr Mateusz Grzesiak jest adiunktem w Katedrze Zarządzania Akademii WSB, gdzie wykłada psychologię przywództwa. Często zapraszany na uniwersytety zagraniczne (m.in. Chińska Republika Ludowa, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Stany Zjednoczone Ameryki).

 

Dr Mateusz Grzesiak naukowo interesuje się kształtowaniem marki osobistej, kulturą i social media. Autor 20 bestsellerowych książek, licznych artykułów naukowych i publikacji dotyczących marki osobistej, zarządzania, coachingu, motywacji, sprzedaży i rozwoju osobistego. Jest także felietonistą i ekspertem często zapraszanym do radia i telewizji. Jego książki są wydawane po polsku, angielsku i niemiecku.

 

Agencja Informacyjna, Opinie, źródło: facebook, 27.04.2022