Polska gospodarka 2023

Polska gospodarka 2023: główne punkty zwrotne według Juliusza Bolka

Agencja Informacyjna: Jaka była polska gospodarka 2023? W obszernym wywiadzie dla StrefaBiznesu.pl Juliusz Bolek, Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu w rozmowie z Jerzym Mosoniem wskazuje na główne punkty zwrotne w tym roku, których doświadczyła polska gospodarka.



https://strefabiznesu.pl/orlen-w-2023-r-wprowadzil-polska-gospodarke-na-tory-zielonej-transformacji-a-pewien-amerykanski-gigant-dal-nadzieje-na-skok/ar/c3-18144261

Wpływ rosyjskiej agresji na Ukrainę i kluczowe decyzje gospodarcze

W 2023 roku polska gospodarka doświadczyła istotnych zmian, które według finansisty Juliusza Bolka, przewodniczącego Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu, zaważyły na krajowym i międzynarodowym rynku. W rozmowie ze znanym dziennikarzem ekonomicznym Jerzym Mosoniem, Bolek szczegółowo omówił pięć kluczowych wydarzeń roku.

1. Wojna na Ukrainie i jej implikacje dla Polski

Juliusz Bolek podkreślił, że wojna rosyjsko-ukraińska miała znaczący wpływ na polską gospodarkę, szczególnie w kontekście zmiany dostawców surowców energetycznych i napływu uchodźców z Ukrainy. „Polska stała się państwem przyfrontowym… Zmieniło to koszty świadczeń socjalnych, wpłynęło na rynek pracy oraz w znaczący sposób zwiększyło konsumpcję” – mówi Bolek.

2. Wyzwania dla polskiego Rolnictwa

Podkreślając wpływ wojny na rolnictwo, Juliusz Bolek wskazuje na rozchwiane ceny nawozów, energii i paliw. Zwraca uwagę na rynek zalany tanimi płodami rolnymi z Ukrainy, co doprowadziło do konfliktu z Unią Europejską w sprawie embarga na ukraińskie zboże. „Pomimo ceny politycznej, związanej z tą decyzją, była ona jednocześnie ratunkiem dla polskiego rolnika” – stwierdza Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu.

3. Transformacja Orlenu i zakończenie rosyjskich wpływów

Rok 2023 przyniósł znaczące zmiany dla Orlenu, które według Bolka miały kluczowe znaczenie. „Przejęcie EuRoPolGaz może być uznane za symboliczne zakończenie rosyjskich wpływów” – mówi. Juliusz Bolek podkreśla również przyspieszenie procesu zrównoważonego rozwoju w ramach koncernu Orlen.

4. Program „Bezpieczny Kredyt 2 Procent”

Juliusz Bolek zwraca uwagę na wpływ programu „Bezpieczny Kredyt 2 procent”, który zainicjował wzrost liczby umów kredytowych. „To z pewnością jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w 2023 r., które zasługuje na miejsce czwarte” – twierdzi Bolek, zaznaczając jednak niepewność co do jego trwałości.

5. Inwestycja Intela pod Wrocławiem

Kulminacyjnym punktem jest wielka inwestycja Intela pod Wrocławiem. „To przełom zarówno dla regionu, jak i całej polskiej gospodarki… Ta decyzja w perspektywie, pośrednio będzie też zwiększać bezpieczeństwo Polski” – podsumowuje Juliusz Bolek, Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu.

Jaka polska gospodarka 2023? Duże zmiany!

Zdaniem Bolka, rok 2023 przyniósł istotne zmiany w polskiej gospodarce, które będą miały długoterminowy wpływ na kraj. Od geopolitycznych przewartościowań po strategiczne decyzje wewnętrzne, Polska stoi przed wyzwaniami, które mogą zdefiniować jej przyszłość ekonomiczną.

Przeczytaj cały wywiad z Juliuszem Bolkiem: Orlen w 2023 r. wprowadził polską gospodarkę na tory zielonej transformacji. A pewien amerykański gigant dał nadzieję na skok technologiczny

Polska gospodarka: prognozy na 2024

W trzecim kwartale 2023 roku, polska gospodarka wykazała istotne oznaki ożywienia, zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Po dwóch kwartałach negatywnych odczytów, PKB Polski wzrósł realnie o 0,4 proc. rok do roku, przekraczając prognozy ekonomistów, które zakładały 0 proc.. Ta zmiana jest znacząca, szczególnie biorąc pod uwagę, że w poprzednich kwartałach Polska zmagania się z recesją, choć uniknęła „technicznej recesji”, zdefiniowanej jako dwa kolejne kwartały spadku realnego Produktu Krajowego Brutto (PKB) – przeczytaj więcej

Instytut Biznesu organizacja stworzona przez przedsiębiorców dla przedsiębiorców.

Instytut Biznesu to organizacja założona w 2012 roku przez przedsiębiorców dla przedsiębiorców. Na jej czele stoi Rada Dyrektorów, wspierana przez Radę Naukową. Celem jest wspieranie i pomoc podmiotom gospodarczym. Instytut Biznesu zajmuje się doradztwem, przeprowadza procesy zwiększające wydajność i restrukturyzacje. Pomaga w fuzjach i przejęciach oraz w poszukiwaniu kapitału. Przygotowuje raporty, analizy i badania. Organizuje konferencje, debaty i specjalistyczne szkolenia. Instytut nagradza przedsiębiorstwa, osoby i instytucje tytułami „Ambasador” oraz wydaje prestiżowe „Certyfikaty Jakości Instytuty Biznesu”.

Agencja Informacyjna, Gospodarka, /AIN, StrefaBiznesu.pl/ 8.12.2023