Lider rynku zszedł z rynku

Polska Grupa Maspex przejęła od rosyjskiej korporacji Roust Corporation jej polskie aktywa: spółkę CEDC International Sp. z o.o. oraz jej spółkę zależną B2B Wine & Spirits Sp. z.o.o. – wraz z prawami do wszystkich marek oferowanych przez CEDC: Żubrówki, Soplicy, Absolwenta oraz marki Bols. 

– Na początku bieżącego tygodnia została podpisana finalna umowa. Ostatnią formalną czynnością była zmiana zarządu i objęcie operacyjnej kontroli nad CEDC, co nastąpiło w dniu wczorajszym. Nasze portfolio powiększyliśmy o kolejne kultowe polskie marki – Żubrówkę, Soplicę, Absolwenta oraz markę Bols – mówi Dorota Liszka, Rzecznik Prasowy Grupy.

Według Forbes.ru za zakup spółki CEDC polska firma zapłaciła 1 miliard dolarów.

CEDC jest liderem na rynku wódki z udziałem powyżej 47% (ilościowo) i jednocześnie największym importerem zagranicznych alkoholi w Polsce. Co trzecia sprzedawana w Polsce butelka wódki, whisky i wina to nasz produkt CEDC. Firma zatrudnia 1400 pracowników.

W portfolio CEDC znajdują się rozpoznawalne na całym świecie polskie wódki. Wśród nich legendarna Żubrówka z blisko 500-letnią tradycją, wolumenowy nr. 3 na globalnym rynku wódki, doskonale sprzedająca się na na 86 rynkach. Grupa Maspex będzie także właścicielem Soplicy, wódki zajmujące ósme miejsce na światowym rynku, oraz takich popularnych polskich marek jak Absolwent i Bols.

Grupa Maspex nabyła także prawa do dystrybucji na polskim rynku wielu znanych win (m. in. Carlo Rossi, Frontera, Barefoot i Gancia) oraz markowych alkoholi kolorowych (Grant’s, Glenfiddich i Tullamore D.E.W., Metaxa, Jȁgermeister, Cointreau, Campari, Aperol i Remy Martin). Kupując CEDC Grupa Maspex stała się także właścicielem zakładów produkcyjnych w Obronikach i Białymstoku. Ta ostatnia jest największym zakładem produkującym mocne alkohole w naszym kraju.

– Dla branży alkoholowej to jest gigantyczna zmiana na rynku – mówi Juliusz Bolek, Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu. – Można powiedzieć, że lider rynku zszedł z rynku. Tłem dla tej transakcji jest niewątpliwie bulwersujący atak Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Kapitał rosyjski będzie wycofywał się z naszego rynku w obliczu możliwych i wprowadzonych sankcji a także bojkotu konsumenckiego. Jednocześnie powrót tych marek, tak mocno kojarzonych z Polską, w ręce polskiego biznesu to świetna wiadomość – mówi Juliusz Bolek z Instytutu Biznesu.

Dzięki transakcji  powstała największa polska grupa spożywcza, jedna z największych firm spożywczych w Europie Środowo-Wschodniej.

Grupa Maspex posiada w swoim portfolio aż 63 marki i łącznie oferuje ponad 2300 propozycji towarowych w ponad 60 krajach na całym świecie.

Wśród marek Grupy Maspex znajdują się brandy bardzo cenione w swoich kategoriach przez konsumentów w Polsce i w krajach Europy Środkowo-Wschodniej m.in.: Tymbark, Kubuś, Lubella, Łowicz, Krakus, Kotlin, Puchatek, DecoMorreno, Cremona, Plusssz oraz La Festa, Relax, Bucovina, River, Queens, Olympos, Apenta i Vellingrad.

Produkty Grupy Maspex powstają w 15 nowoczesnych zakładach produkcyjnych w Polsce i poza jej granicami. Rocznie produkcja sięga 2,03 mld litrów soków, nektarów i napojów, ponad 280 tys. ton makaronów, wyrobów zbożowych i instant oraz niemal 170 tys. ton dżemów i przetworów. Firma skupuje od polskich rolników corocznie 300 tysięcy ton owoców i warzyw oraz 130 tysięcy ton pszenicy.

Przychody Grupy Maspex ze sprzedaży w 2021 roku  wyniosły 6,03 mld zł.

Rust Corporation to rosyjska firma założona w 1992 roku przez oligarchę Rustama Tariko, dotychczas drugi producent wódki na świecie.

W 2014 roku Rustam Tariko połączył wszystkie marki w jeden holding Roust, który obejmował nie tylko marki alkoholi, ale także Russian Standard Bank, Russian Standard Insurance Company, Russian Standard Vodka i Russian Standard Non-commercial Partnership. W skład holdingu wchodzą spółka dystrybucyjna Rust Inc., Russian Standard Vodka, włoski dom winiarski Gancia a do niedawna także polski holding alkoholowy CEDC. Roust obejmuje również całe portfolio marek Russian Standard, Green Mark, Parliament, Zhuravli, Marusya oraz marek agencyjnych whisky Glenfiddich, Remy Martin i koniaków Metaxa.

Agencja Informacyjna, Gospodarka, EST, 26.02.2022