Dzień Nikoli Tesli

 

Nikola Tesla to jedna z najciekawszych postaci nauki, geniusza i wielkiego ekscentryka. Inżynier, elektrotechnik, radiotechnik, wynalazca. Konstruktor wielu urządzeń do wytwarzania i wykorzystania prądu przemiennego. Autor blisko 300 patentów. 10 lipca, w rocznicę jego urodzin, obchodzony jest Dzień Nikoli Tesli.

Nikola Tesla urodził si 10 lipca 1856 roku w serbskiej miejscowości Smilijan, położonej na terenie Chorwacji, należącej wówczas do Austrii. Już jako dziecko przejawiał uzdolnienia w wielu kierunkach i zaczął fascynować się prądem. Fascynacja ta powstała podczas głaskania kota po naelektryzowanej sierści. To zamiłowanie sprawiło, że rozpoczął studia na kierunku inżynieryjnym politechniki w Grazie, a po ich ukończeniu podjął pracę w urzędzie telegraficznym w Budapeszcie. To właśnie tam narodził się jego wielki pomysł skonstruowania prądnicy na bazie silnika obrotowego, którego napędem uczynił prąd przemienny. Następnie Nikola Tesla przeniósł się do Paryża, gdzie rozpoczął racę w Continental Edison Company. W przedsiębiorstwie tym dał się poznać jako geniusz rozwiązujący najtrudniejsze problemy, co zwróciło uwagę samego Thomasa Edisona. By poznać go osobiście Tesla udał się do Stanów Zjednoczonych Ameryki , gdzie również zaprezentował swoje możliwości intelektualne. Otrzymał tam też, w wyniku zakładu, zadanie polegające na zwiększeniu wydajności generowania prądu w elektrowni Edisona. Efekt udało mu się osiągnąć, jednak Thomas Edison zamiast wypłacić honorarium, zwolnił go. To stało się przyczyną ich konfliktu i późniejszej rywalizacji.

Dwutlenek węgla jako wyzwanie

Nikola Tesla wylądował na bruku i przez rok utrzymywał się z kopani rowów. Po tym czasie jego los się odmienił, bowiem Tesla poznał właścicieli Western Telegtaph Company. Obdarzyli go oni dużym kredytem i pomogli stworzyć Tesla Electric Light Company.

Wśród wielu wynalazków Nikoli Tesli jest radio, którego wynalezienie budziło kontrowersje. Za odkrywcę tego urządzenia oficjalnie uznaje się Guglielmo Marconiego,, który otrzymał za to nawet Nagrodę |Nobla w 1909 roku. Marconi wykorzystał teorie i patenty Tesli i złożył wniosek o patent radia na kilka di przed samym Nikolą Teslą. Dopiero po śmierci Tesli Sąd Najwyższy w Stanach Zjednoczonych Ameryki uznał, że to właśnie Nikola Tesla jest wynalazcą radia.

Nikola Tesla był ekscentrycznym i tajemniczym geniuszem, któremu pośrednio lub bezpośredni zawdzięczamy radio, silnik elektryczny, baterię słoneczną, turbinę talerzową, dynamo rowerowe, prądnicę prądu przemiennego. Jego wynalazkiem jest również transformator Tesli, który przyniósł mu wielką sławę a także miano „władcy piorunów”.

Elektryki zmieniają ład gospodarczy

Na cześć Nikoli Tesli geniusz i biznesman Elon Musk nazwał swoją firmę i produkowane przez siebie samochody Tesla, których domeną jest szerokie wyposażenie w sztuczną inteligencję. W rocznicę urodzin wielkiego wynalazcy ustanowiono także Dzień Nikoli Tesli, by docenić jego wkład w codzienne życie ludzkości. Na podstawie życiorysu Nikoli Tesli powstał wiele książek oraz filmów, m.in. „Prestiż”, w którym wynalazcę zagrał Dawid Bowie.

Agencja Informacyjna, kultura /NOW/ 9.07.2023