„Instytut Biznesu – 10 lat” to wydarzenie zorganizowane z okazji dziesięciolecia Instytutu Biznesu, organizacji stworzonej przez przedsiębiorców dla przedsiębiorców. Jubileuszowa Gala odbyła się w warszawskim hotelu Regent, z udziałem przedstawicieli przedsiębiorców, kultury, dziennikarzy, naukowców i polityków.
Instytut Biznesu przyznał nagrody „Ambasador” i „Certyfikaty Jakości”
Jubileuszową Galę „Instytut Biznesu – 10 lat” rozpoczął koncert w wykonaniu skrzypaczki Klaudii Maliszewskiej. Dziennikarka ekonomiczna Agnieszka Zaręba, w imieniu organizatorów wieczoru, przywitała przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, uczelni, instytutów naukowych, mówców i przedsiębiorców.
W trakcie jubileuszowej gali „Instytut Biznesu – 10 lat” wygłoszono interesujące referaty. Damian Kuraś – wiceprezes Fundacji XBW Ignacego Krasickiego i dyrektor Instytutu ESG wystąpił z ekspresyjnym przemówieniem „ESG – nowy trend”. Dr Andrzej Maria Faliński – Wiceprezes Forum Dialogu Gospodarczego w swojej wypowiedzi, „Jak handlować?” podzielił się z uczestnikami wydarzenia na ten temat. Andrzej Sadowski – prezydent Centrum im. Adama Smitha wygłosił referat „Podatek przychodowy”, wyjaśniający jak zmodyfikować system podatkowy aby stał się on mniej dotkliwy, a jednocześnie bardziej wydajny. Juliusz Bolek – Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytut Biznesu, przypomniał historię Instytutu Biznesu, jego dokonania i przedstawił plany na przyszłość.
„Kiedy koledzy-przedsiębiorcy namawiali mnie dziesięć lat temu do powołania Instytutu Biznesu, byłem świadomy potrzeby takiej organizacji. Nie zastanawiałem się jednak nad przyszłością, która miałaby wyrażać w obchodzeniu jakiegoś jubileuszu. Z tego powodu, w jakimś sensie jestem zaskoczony, że działamy już 10 lat.” – Wyznał Juliusz Bolek – Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu. – „Przezte 10 lat Instytut Biznesu pomógł wielu przedsiębiorcom, przygotowywał analizy, raporty i stanowiska, był akuszerem starup’ów, generalnie znalazł własną przestrzeń. Misja wspierania przedsiębiorców powiodła się.” – Ocenia Juliusz Bolek – Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu.
Od 2021 roku organizacja przyznaje Certyfikaty Jakości Instytutu Biznesu. Są to dokumenty potwierdzające wysoką jakość usług lub produktów, oferowanych przez przedsiębiorców. Celem jest wyróżnianie produktów i usług, o sprawdzonej, wysokiej jakości, ciekawych rozwiązań, w różnych branżach i dziedzinach gospodarki, a także podkreślenie ich zalet i wyjątkowości.
Certyfikaty Jakości Instytutu Biznesu stanowią ważny kompas dla klientów, w trakcie podejmowania przez nich decyzji zakupowych. Decyzję o wystawieniu świadectwa podejmuje Komitet Certyfikatów Jakości. W trakcie jubileuszowej gali „Instytut Biznesu – 10 lat” Certyfikaty Jakości, otrzymali doktor Urszula Jarosz-Kajdrys założycielka kliniki stomatologicznej Varsovia Dental i Filip Nowaczyński – Dyrektor Operacyjny przedsiębiorstwa informatycznego Data Point .
Od 2017 roku organizacja przyznaje prestiżowe i cenione nagrody Ambasadorzy Instytutu Biznesu. W ten sposób organizacja zwraca uwagę na różne aspekty gospodarki i na podmioty, które mają znaczenie dla rozwoju rynku, branż, przedsiębiorstw. Doceniana jest przede wszystkim przedsiębiorczość, kształcenie, innowacje i prace naukowców.
Data Point zdobyła prestiżowy Certyfikat Jakości Instytutu Biznesu
W 2022 roku kapituła nagrody podjęła decyzje o przyznaniu wyróżnienia Ambasador Promocji Turystyki branżowemu portalowi internetowemu waszaturystyka.pl. Nagrodę odebrała Marzena Markowska – zastępca redaktora naczelnego branżowego portalu internetowego www.waszaturystyka.pl. Drugie wyróżnienie Ambasador Dzieła Charytatywnego przypadło Caritas Diecezji Świdnickiej. W imieniu organizacji nagrodę odebrał księdza prałat Radosława Kisiela – dyrektor Caritas Diecezji Świdnickiej.
Na jubileuszowej gali „Instytut Biznesu – 10 lat” obecny był także Jego ekscelencja Samvel Mkrtchian Ambasador Republiki Armenii, który otrzymał Medal Instytut Biznesu za tworzenie pozytywnej przestrzeni dla przedsiębiorczości i wkład w rozwój relacji biznesowych pomiędzy przedsiębiorcami Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Armenii.
Instytut Biznesu powstał w 2011 roku. Organizacja wspiera biznes w zakresie zwiększania wydajności, efektywności, poszukiwania kapitału, zmian własnościowych oraz co obecnie jest bardzo potrzebne w procesach restrukturyzacyjnych i upadłościowych. Przygotowuje też raporty, analizy i stanowiska, które są potrzebne przy podejmowaniu decyzji gospodarczych.
Instytut Biznesu zajmuje się szeroko rozumianym doradztwem. Eksperci organizacji przygotowują raporty, analizy i sprawozdania, na zamówione tematy. Instytut Biznesu jest niezależny od instytucji politycznych, a poglądy jego uczestników odzwierciedlają ich indywidualne zdanie. Organizacja wypracowuje i prezentuje też własne stanowiska, odnoszące się do wybranych zagadnień aktualnego życia gospodarczego.
Na czele Instytutu Biznesu stoi Rada Dyrektorów, której pracami kieruje Prezydium. Dodatkowo istnieje Rada Naukowa. Instytut Biznesu posiada swoich przedstawicieli w Irlandii, Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i na Ukrainie. Organizacja skupia menadżerów, ekspertów i doświadczonych specjalistów, którzy potrafią zapewnić wsparcie, z zakresu zarządzania, marketingu, kapitału ludzkiego, zwiększania wydajności i rentowności istniejących przedsięwzięć, prawa
Instytut Biznesu zapoczątkowała działalność startup’ów m. in. platformy edukacyjnej Akademia Zarządzania i Rozwoju (www.azir.edu.pl). Jest też jednym z założycieli Akademii Nauk i współtwórcą nowego innowacyjnego kierunku studiów podyplomowych Promocja Turystyki 2.0 w Wyższej Szkole Promocji w Warszawie.