Eligiusz Komarowski: biznes na śmieciach

„Milczenie jest najwyższą formą przyzwolenia jaką zna społeczeństwo”- tylko czy w tej sprawie należy milczeć?

Sprawa śmieci przez lata uchodziła w Polsce za nieistotną, dopóki opłaty za śmieci nie zaczęły drożeć i ze względu na wysokość kosztów zaczęto się zastanawiać dlaczego? W stołecznej Warszawie 4 osobowa rodzina w mieszkaniu wnosi miesięcznie łączną opłatę za śmieci wysokości 85 zł, a w gminie Piła będzie to odpowiedni od marca 2022 r. 132 zł. O tym, że taniej jest w innych gminach nawet w okolicy nie wspomnę czyli jakby śmieci w Pile różniły się od tych sąsiedzkich. Bardzo jednak proszę „połączyć kropki” i zadać sobie pytanie, czy aby nie za dużo tych przypadków w relacji włodarz gminy Piła, Altvater, Eneris.

W 2022 roku w Polsce jest nowych 10 miast

Od niedawna przedsiębiorstwo Eneris, mająca swoje korzenie w Luxemburgu, rządzi polityką odpadową w regionie północnej wielkopolski. Drugi podmiot Altvater za 2020 r. osiągnął zysk -10.000.000 zł. Kilka miesięcy temu, minimalną większością głosów, radni Koalicji Obywatelskiej ( choć już nie wszyscy) w Radzie Miasta w Pile, zdecydowali o upoważnieniu prezydenta Piły ( sam ich o to poprosił) do sprzedaży 40 proc. miejskich udziałów w Altvaterze firmie Eneris.

Chwilę wcześniej, ten sam prezydent Piły, realizując, za pośrednictwem prezesa spółki GWDA, swoje uprawnienia właścicielskie sprzedaje Eneris najważniejszą część składowiska odpadów, z instalacją do ich przetwarzania. Przypuszczam, że pewnie za kwotę niewiele wyższą niż koszt większego mieszkania w Pile. Tym samym Altvater, którego wyłącznym właścicielem jest Eneris – praktycznie ma już wszystko. To on sam teraz decyduje czy na składowisku (którego pozostałą część ma wydzierżawioną na 30 lat) przyjmie od innego przedsiębiorstwa, odebrane od mieszkańców odpady (i za ile), oraz decyduje o tym czy pozwoli je u siebie przerobić.

Quo vadis Piło?

Mam nadzieję, że w tej sprawie Rzeczpospolita Polska pokaże, że nie jest ze styropianu.

P. S. Przywołany fakt, iż bliski prezydenta Piły jest zatrudniony w grupie Eneris to jest nabywcy Altvatera jest akurat prawem każdego z nas. Przecież każdy ma prawo trafić akurat do tego przedsiębiorstwa pomimo tego, że w Warszawie jest zarejestrowanych około 400.000 podmiotów, to po prostu zbieg okoliczności.

Eligiusz Komarowski

 

 

Mateusz Morawiecki: Wkroczyliśmy w epokę, od której mogą zależeć kolejne dekady

 

Eligiusz Komarowski Jest absolwentem Wydziału Prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończył także studia podyplomowe z zakresu finansów i marketingu oraz MPA na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, studia MBA w Wyższej Szkole Handlu i Usług w Poznaniu i uzyskał tytuł Executive Master of Business Administration. Zawodowo przez 20 lat związany był z grupą kapitałową Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. W 2014 r. został etatowym Członkiem Zarządu Powiatu w Pile, a od 2016 r. pełni funkcję Starosty Pilskiego.

 

Wcześniej przez 3 kadencje sprawował mandat radnego Rady Miejskiej, w tym funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej oraz przewodniczącego Klubu Radnych w gminie Wyrzysk. Od 2017 roku jest prezesem Stowarzyszenia Porozumienie Samorządowe w Pile. W kadencji 2018-2023 jest radnym Rady Powiatu w Pile.

 

Był członkiem Zarządu Nadnoteckiego Stowarzyszenia Sportowego w Pile, Wojskowego Klubu Sportowego „Sokół” w Pile oraz wiceprezesem Wielkopolskiego Związku Bokserskiego. Zrezygnował z chwilą wyboru na stanowisko Starosty Pilskiego. Od 2015 jest Sędzią Bokserskim Olimpijskiej Klasy Międzynarodowej. Interesuje się sportami walki, strzelectwem, kryminalistyką i kryminologią, ekologią i ochroną środowiska.

 

Agencja Informacyjna

 

 

Agencja InformacyjnaOpinie /DEC/ źródło: facebook / 28.01.2022